Jak často volat kominíka
Jak často se provádí kontrola komínuPevné palivo (např.Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.Plynné palivo – kontrola 1× ročně (u kondenzačního kotle 1× za 2 roky).U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně.Kontrola a čištění komínu vyjde orientačně na 1000–2000 Kč.
Archiv
Kdy chodi kominík
Čistit bychom pak měli komín 3 x ročně u celoročně provozovaných kotlů na tuhá paliva a 2 x ročně při vytápění sezónním, tedy před sezónou a po ní. Pokud pak využíváte zdroj tepla s výkonem do 50 kW, můžete si komín a kouřovody vyčistit sami.
Archiv
Kdy je nutná revize komínů
Kdy se provádí pouze kontrola
Kontrola komínů by se měla provádět dle zákona minimálně jedenkrát za rok, s ohledem na to, jak často topíme. Na základě kontroly kominík zjistí technický stav spalinové cesty, i to, zda odpovídá požadavkům a bezpečnostním předpisům.
Jak sehnat Kominika
Velký výběr je možný přes seznam Společenstva kominíků České republiky, který je rovněž dostupný na internetu. Kominíci ale často dělají také kontrolu v celé vesnici a obvykle se dohodnou s pracovníky obecního úřadu, aby jeho služby ohlásili v místním rozhlase nebo na internetových stránkách obce.
Jak se kontroluje komín
Jak má vypadat kontrola krok za krokem
1) Po prvním „ohledání místa“ kominík rozebere a zkontroluje kouřovod, tedy komínek od kotle do zdi. Pak vyrobí ucpávku sopouchu komínu a vydá se na střechu. 2) Ze střechy se zajistí průchodnost spalinové cesty, zjistí se, zda je komín průchozí.
Jak často se musí dělat revize komínů
Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta. Kominíka si ale domluvte dopředu.
Co obnáší práce kominíka
Kominictví je řemeslo, jehož náplní je čištění, kontrola a oprava komínů a zařízení pro odvod zplodin spalování, spalovacích zařízení a dalších souvisejících zařízení. Osoba vykonávající toto řemeslo se nazývá kominík (moravsky kominář). Živnost se zpravidla vykonává ve vyšších výškách (na střechách budov).
Jak často čistit kouřovod
Minimálně jednou ročně je také nutné pořádně vyčistit spalinové cesty (pozn. kouřovody i komín).
Kdo platí revizi komínu
Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.
Kdo muze delat Kominika
Revizi spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, kterou je „Revizní technik spalinových cest“ (do konce roku 2014 ještě platí i odbornosti získané před platností nařízení, a to jsou: „Revizní technik komínů“ a „Specialista bezpečnosti práce – revizní technik komínových systémů“).
Jak dlouho trva čištění Kominu
Při běžném zanesení komína zabere čištění jednoho komínového průduchu pět až 10 minut bez vybírání sazí. Při vypalování komína je to práce na celý den. Cena za jeden komín se pohybuje mezi 250 a 300 korun.
Jak velkou štětku do komína
Drátěná komínová štětka o průměru 160 mm je určena pro čištění komínových průduchů.
Jak se vyučit kominíkem
Obor KOMINÍK lze studovat formou 3letého denního či 1letého zkráceného studia. Pro studium oboru je požadováno lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti. Pro 1leté zkrácené studium je nutný nejméně výuční list z dřívějšího studia. Pro 3leté denní studium je nutné ukončené základní vzdělání.
Jak poznat zanesený komín
Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.
Jaký průměr kartáče na komín
Pro komíny o průměru min. 50 mm – max. 400 mm, vhodné i pro nerezové komíny.
Jak poznat ucpaný komín
Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Proč Dehtuje komín
Při poklesu teploty spalin pod rosný bod dochází v komínu ke vzniku kondenzátu, který za přítomnosti uhlíku a uhlovodanů obsažených ve spalinách, vytváří směsi a sloučeniny, které se obecně nazývají dehet.
Jak vybrat komínový kartáč
Vždy je důležitý průměr komína a jemu odpovídající průměr kartáče. Typ kartáče musí také odpovídat materiálu komínové vložky – odlišné se prodávají pro vložky keramické a nerezové. Souhrn investic do základních nástrojů, které budeme navíc užívat delší dobu, by neměl převýšit 1.000 korun.
Jak správně čistit nerezový komín
Čištění komínů
Platí zde pravidlo na nerezové komíny zásadně používat nerezové kartáče, případně lze používat silonové či fíbrové. Jejich použití je závislé na stupni zanesení či tvarové dostupnosti. I zde Kovoblesk KPS Opava s.r.o. nabízí širokou škálu čistících kartáčů.
Jak zvýšit komín
Jak zvýšit tah komínu Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby: komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak.
Co hoří v komíně
Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva.
Jak muze horet komín
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Jakou štětku na nerezový komín
Pro komíny se vložkami a například pro nerezové komíny se více hodí ty kulaté, naopak pro hranaté vnitřní průduchy komína použijte hranaté štětky a hranaté kartáče.
Jak vyčistit komín bez kominíka
Provaz se strojkem nebo tyč s kartáčem spouštějte dolů pomalu a postupně (u tyčí nastavujeme jednotlivé díly). Při čištění z komínových dvířek se tyčí vymete nejprve horní část komína, pak dolní. Kouřovod (to je roura od kamen do zdi) odmontujte a vyčistěte kartáčem raději někde venku.