Kdy Vzduchovat v akváriu
Vzduchování však doporučujeme mít zapnuté téměř vždy v noci a to i v akváriích silně zarostlých – viz. dále. Doplňování přísunu kyslíku se doporučuje taktéž pro akvária s rostlinami, a to zejména v noci, kdy rostliny dýchají a spotřebovávají dodaný kyslík.
Archiv
Jak dlouho vydrží rybičky bez vzduchu
Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém. Zároveň s tím ale také upozorňuje na to, že to není ideální, protože to způsobuje stres a vyřazuje ryby z denního rytmu.
Kdy nasadit ryby do akvária
Ryby nevpouštíme do čerstvě založeného akvária, ale postupně přidáváme zhruba po 3-4 týdnech podle testů NO2 a NO3. Maximálně můžeme po pár dnech dát pár "zajížděcích rybiček" pro správný záběh akvária.
Proč ryby lapají po vzduchu
Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.
Jak dlouho se má svítit Rybičkám
Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.
Jaké ryby nepotřebuji vzduchování
Úplně nejjednodušší variantou je bojovnice pestrá. Jde o rybu, která je na chov velice nenáročná. Díky svému zvláštnímu ústrojí zvanému labyrint umí dýchat kyslík ze vzduchu a nepotřebuje tedy vzduchování. Nepotřebuje ani topítko, jelikož velice dobře snáší pokojovou teplotu vody.
Jak často měnit vodu v akváriu bez filtru
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Jak správně vypustit ryby do akvária
Ryby před vypuštěním vždy pomalu přivykáme na vodu, kam je chceme pustit. Nejlépe tak, že sáček rozděláme a přilijeme do něj vodu z akvária v poměru 1/1. Po 20 min můžeme ryby vlít přímo ze sáčku do akvária.
Co dát na dno akvária
Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.
Jak usmrtit rybičku
Usmrcení rybky se provádí co nejrychleji – ostrým nožem řízneme rybu za hlavou, nebo náhlou změnou teploty (podchlazením v malé nádobě s ledem, přehřátím v horké vodě), případně se také dá venku mrštit rybkou prudce o zem. Nemocné ryby (ani uhynulé) v žádném případě nesplachujeme do záchodu!!!
Jak poznat že je ryba mrtvá
Víceméně jediným zcela spolehlivým ukazatelem života či smrti kaprů a jakýchkoli ryb je dýchání. Platí tedy, že pokud se hýbají žábry, může být „zabitý“ kapr ještě živý. V takovém případě je třeba urychleně zopakovat ještě jednou to, co mělo proběhnout při usmrcení kapra u prodejce – omráčení a vykrvení.
Jak správně osvětlit akvárium
Ideální volbou je kombinovat LED pásky s teplým (3200K) a studeným (6000K) světlem. Rostliny vnímají světlo od modré barvy až po infračervenou barvu. Pokud budete svítit jen fialovou zářivkou, rostlinám se nebude dařit. Červená složka světla podporuje vytváření chlorofylu, bez čehož se rostliny neobejdou.
Jak často se mění voda v akváriu
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Jaké vzduchování do akvária
Výkon vzduchování
Objem akvária | Výkon vzduchování |
---|---|
60 litrů a méně | min. 100 l/hod. |
60–100 litrů | 100–250 l/hod. |
nad 100 litrů | 250–300 l/hod. |
Jak často měnit dno v akváriu
Jak často akvárium čistit
Pokud se jednou za týden pustíte do pořádného úklidu, bude se vám doma žít lépe. Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.
Jak dlouho svítit Rybičkám
Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.
Jakou barvu písku do akvária
Akvarijní písek: Jemný a bez ostrých kamínků
Pokud máte ryby na dně akvária (panceřníčky, sumečky…) jsou vhodnější světlejší písky, aby byly dobře vidět. Tmavší písky se pak hodí pro černé ryby plovoucí v horních a středních částech akvária nebo pro neonky.
Jak poznat že ryba umírá
Jak poznat, že je ryba nemocnáZměna v chování – trhavé plavání, ztráta rovnováhy.Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích.Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění
Jak uzdravit rybu
Nejlepší variantou je umístit poškozenou rybu do jiné nádoby. Pokud to není možné a musíte léčit v akváriu, tak pouze s vypnutým filtrem. Účinným léčivem je protiplísňový přípravek Hü-ben Anti-mykotin. Při aplikaci přípravku je vhodné vodu osolit v poměru 1 polévková lžíci soli na 50 l vody.
Jak spočítat osvětlení akvária
Vzorec pro výpočet výkonu LED osvětlení, který je vhodný použít pro akvária do 60 cm výšky:Pro nenáročné akvárium – Objem vašeho akvária × 0,15 = Požadovaný výkon LED ve Wattech.Pro náročné a hustě zarostlá akvária – Objem vašeho akvária × 0,3 = Požadovaný výkon LED ve Wattech.
Jak dlouho svitit v nové Zalozenem Akvariu
Pokud zakládáte nové akvárium, doporučuje se svítit první dva týdny po založení jen šest hodin, potom dva týdny 8 hodin a teprve po měsíci najet na standartních 10 hodin denně. Je to kvůli možnému zašpinění akvária přebytkem řas, které mají tendenci se po založení přemnožovat.
Jak casto prát filtr v akváriu
Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.
Jak udržet akvárium čisté
Ryby krmte tak, aby ve vodě nezůstávaly zbytky, které jsou zdrojem amoniaku, fosforečnanů a dusičnanů, jimiž se řasy živí. Krmte tedy přiměřeně. Akvárium pravidelně čistěte, používejte filtr a regulátor akvarijní vody a v případě, že zaznamenáte počáteční výskyt řas, ihned je odstraňte škrabkou.
Jak provzdušnit akvárium
Filtr – základ akvária
Filtr vytvoří v akváriu proud vody, který do něj nečistoty nažene a tím je odstraní z vody. Nezapomínejte ovšem, že filtr není všemocný. I přes pořádnou filtraci musíte alespoň jednou za dva týdny filtr vyčistit, vyměnit cca třetinu objemu vody za čerstvou a odkalit dno.
Jak poznat Umirajici rybu
Otrava amoniakem a dusitany
Příznaky: Ryby obtížně dýchají a často lapají po vzduchu u hladiny akvária. Mohou se také zdát apatické, nebo naopak plavat velmi rychle a trhavě. Ryby jsou bledé a působí nervózně.