Kdy vzniklo hedvábí?

Jak vzniká hedvábí

Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí. Kokon je svrchu ještě opředen jemnými vlákénky, tzv. bourovinou.

Kdo objevil hedvábí

První zmínka o objevu hedvábí a bource morušového (Bombyx mori) pochází z Číny. Objev hedvábnictví je připisován konkubíně čínského císaře Chuang-ti, který žil ve 3. tisíciletí př. n. l.

Kdy se dostalo hedvábí do Evropy

Od 7. století se hedvábnictví rozvíjelo hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se znalost hedvábí rozšířila i na jih Evropy.

Co to je hedvábí

Co je to tedy přírodní hedvábí Encyklopedická definice přírodního hedvábí je jednoduchá: je to živočišný textilní materiál, který se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového.

Jak se pere hedvábí

Základním a nejdůležitějším bodem je nikdy hedvábí neprat v pračce. Doporučujeme péči o něj svěřit ověřené a zkušené čistírně, o které víte, že s jemnými přírodními materiály umí zacházet. A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo.

Co je to Hedvábná stezka

Hedvábná stezka či Hedvábná cesta (čínsky v českém přepisu S'-čchou-č'-lu, pchin-jinem Sīchóu zhī Lù, znaky 丝绸之路, anglicky Silk Road, německy Seidenstraße) je starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Jak dlouho žije bourec morušový

Na chov bource se pěstuje jako keř s životností asi 15 let.

Jak vypada hedvábí

Lehce splývavá, jemně třpytivá tkanina vypadá obzvláště dobře u svršků a šál. Ale hedvábí je nejen velmi ušlechtilé, ale také velmi funkční: v létě chladí a v zimě zahřívá. Jedinou nevýhodou jemného přírodního vlákna je, že se čistí o něco obtížněji než vlákna bavlněná nebo syntetická.

Jak prát Hedvabnou kosili

Nejlepší je ruční praní ve vaně nebo lavoru, do kterého se praný kousek pohodlně vejde. Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte.

Jak prát umělé hedvábí

Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.

Odkud kam vedla Hedvabna stezka

První po souši, kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní cesta, má vést přes Indický subkontinent, točit se kolem Bengálského zálivu, poté přes Indický oceán k východním břehům Afriky a dále skrz Suezský průplav do Evropy.

Kdy vznikla původní Hedvábná stezka

Původní Hedvábná stezka vznikla v době západní expanze čínské dynastie Chan (206 let před Kristem až 220 po Kr.).

Co nebo kdo je bourec morušový

V češtině se pro bource morušového vžilo jméno hedvábník. Tento hmyz je, jak už jeho jméno napovídá, původcem hedvábí. Housenky bource se živí výhradně listím moruše bílé. Bourec morušový je žlutavě bílý motýl z podčeledi nočních motýlů, jehož původní vlastí je jihovýchodní Asie.

Kde se pestuje bourec morušový

V Číně je pěstování hedvábí praktikováno už nejméně 5000 let (Goldsmith et al., 2004). Potrava housenek bource morušového sestává výhradně z listů moruše. Chová se hlavně na severu Číny a v Íránu.

Jak se pozná pravé hedvábí

Přírodní hedvábí nehoří plamenem a opálený kus látky po sobě zanechá seškvařené černé vlákno, které lze však lehce rozdrtit mezi prsty, zatímco hedvábí z umělých vláken hoří plamenem a zanechává po sobě tvrdou černou seškvařenou kuličku, která mezi prsty rozdrtit nelze.

Jak prát 100 hedvábí

Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte. Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opatrně vymáchejte.

Jak se žehlí hedvábí

Lehce pomačkané hedvábí stačí nechat na chvíli vyvěšené na ramínku na vzduchu, samo se krásně srovná. Pokud je třeba žehlit, žehlete opatrně a na nízké stupně (max 100°C). Každý hedvábný kousek může mít přirozeně elektrický náboj, který se postupně díky nošení ztrácí.

Kde končila Hedvábná cesta

První po souši, kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní cesta, má vést přes Indický subkontinent, točit se kolem Bengálského zálivu, poté přes Indický oceán k východním břehům Afriky a dále skrz Suezský průplav do Evropy.

Proč vznikla Hedvábná stezka

Čínské firmy a jejich partneři z Evropy – ale i jihovýchodní Asie – chtějí vazby posílit s pomocí námořních cest či nových železnic. Projekt má navázat na starověké obchodní propojení Asie se zbytkem světa, díky kterému se Evropané dostali mimo jiné k čínskému hedvábí. Asijská velmoc zase dovážela třeba slonovinu.

Odkud a kam vedla Hedvábná stezka

Mořská Hedvábná stezka vedoucí z Číny kolem Malajského poloostrova a Cejlonu k Arabskému poloostrovu a východní Africe.

Jak dlouho žije moruše

Strom morušovníku bílého má bohatě větvenou a silně olistěnou korunu. Dožívá se běžně 150, ale někdy i 300 let. Nejdříve roste rychle, po 10 až 15 letech svůj růst zpomaluje. Jeho dřevo se využívá k výrobě nábytku a také k výrobě sudů.

Jak dlouho zije Bourec Morusovy

Na chov bource se pěstuje jako keř s životností asi 15 let.

Jak hoří hedvábí

Přírodní hedvábí je sice citlivé na teplo, ale hoří špatně. Při vložení do plamene se neochotně rozhoří a jakmile ho vytáhnete, zhasne. Spálené vlákno je černé a na konci zůstane černá kulička, kterou lze však rozmáčknout prsty. Při hoření hedvábí páchne jako hořící vlasy.

Jak se pere elastan

Prádlo z elastanu je potřeba prát v rozmezí 30 a 40 °C. Většinu oblečení s elastanem není třeba příliš žehlit. Šaty, trička i kalhoty drží tvar. U látek s vyšším obsahem umělých vláken (polyester, polyamid) je vždy nutné nejprve vyzkoušet teplotu žehličky po rubu látky.

Jak prát Hedvabny povlak

Dle instrukcí, které uvádíme u každého produktu, platí, že povlečení je pratelné v pračce na program na jemné prádlo (hedvábí) nebo ruční praní a teplotu 30°C za použití jemného pracího prostředku nebo ještě lépe prostředku určeného přímo na hedvábí. Prádlo nechte volně uschnout.