Kdy začíná rodit moruše?

Kdy raší moruše

Je potřeba počítat s tím, že moruše patří mezi pozdně rašící dřeviny- může tedy v závislosti na počasí narašit i koncem června. Pokud není proveden řez dostatečně hluboko, nevytvoří se správný poměr nadzemní ( koruna) a podzemní ( kořeny) části.

Kdy dozrávají moruše

Morušovník černý dorůstá do výše 10 m a má hustou, rozložitou a ža 15 m širokou korunu. Jeho tmavozelené listy jsou až 20 cm dlouhé. Tmavě fialové až černé, 2,5 cm dlouhé hroznovité plodenství je podobné ostružinám. Dozrává v srpnu a září, chutná příjemně sladkokysele.

Na co se roubuje moruše

Morušovník trnavský

Rodí bohatě a je odolný proti chladu. Roubuje se na podnož Morus alba.

Kdy se stříhá moruše

Řez je ideální provádět dokud jsou pupeny hnědé. Jakmile začnou zelenat, je na řez už pozdě. Řezem v době vegetace stimulujete růst postranních výhonů a tím můžete způsobit, že se stromek s nedostatečným kořenovým balem neujme. Vždy používejte čisté a ostré zahradnické nůžky.

Kde v Česku rostou moruše

V současnosti se moruše v Česku pěstují kromě pražské botanické zahrady například v Ostravě nebo v Trutnově. V české krajině najdeme spíše starší stromy, ve srovnání s jabloněmi jde o velmi málo vysazovaný ovocný strom. Oteplování klimatu ovšem značně usnadňuje šíření morušovníku v Evropě.

Kdy Presadiť moruše

Výsadba morušovníků se provádí na jaře nebo na podzim. Ideální je nejprve namočit kořeny morušovníku na několik hodin do vody, připravit si dostatečně hlubokou jámu ve vzdálenosti alespoň pěti metrů od ostatních rostlin a dřevin a poté ji vystlat směsí kompostu a zeminy.

Jak chutná moruše

Plody morušovníku, moruše, jsou nažky obalené zdužnatělým okvětím a vzhledem připomínají ostružiny (zejména moruše černá), na rozdíl od ostružin mají ale jemnější, ne tak kyselou chuť.

Jak vypadá plod moruše

Plodem morušovníku je ovoce nazývané moruše a tvarem velmi podobné ostružině. Jde o plodenství nažek uzavřených do zdužnatělého okvětí (u ostružiny mluvíme o souplodí peckoviček). Plodenství jsou tmavě fialová anebo bílá v případě druhu morušovník bílý (Morus alba).

Co s plody moruše

Plody se přibarvovala vína. Moruše jsou ovšem chutné i syrové. Můžeme si z nich připravit také šťávy, sirupy, kompoty, marmelády nebo víno. Pokud je dobře usušíme, jsou velmi trvanlivé a dokáží nahradit cukr – naši předkové je rozemílali a sladili jimi koláče a kaše.

Kam zasadit Moruši

Morušovníky potřebují k dobrému vývoji teplé oblasti, nejlépe se jim daří tam, kde se pěstuje i vinná réva, tedy regiony s průměrnou roční teplotou nad 8 ºC. Potřebují slunné stanoviště s výhřevnou a dostatečně propustnou půdou. Naopak nesnášejí stanoviště, která jsou zamokřená a chladná.

Na čem roste moruše

Pod názvem morušovník (Morus) se ukrývá rostlinný rod patřící do čeledi morušovníkovité (Moraceae), která zahrnuje více než 1100 různých druhů bylin a dřevin. Jedná se o teplomilné ovocné stromy, které zdomácněly v nížinných polohách.

Na čem rostou moruše

Morušovníky jsou teplomilné stromy, které zdomácněly v nížinných polohách. Z čeledi morušníkovitých lze u nás pěstovat morušovník černý (Morus nigra), morušovník bílý (Morus alba) a morušovník červený (Morus rubra). Jsou to velice statné stromy, plodící, bílé, purpurové, nebo tmavě fialové plodenství − peckovičky.

Jaké vitamíny má moruše

Moruše obsahují velké množství vitamínů předně vitamín C, A, E, karotenoidy zeaxantin a z minerálů například železo, draslík, hořčík. Plody moruše obsahují také resveratrol, jehož zvýšené hladiny v krvi jsou spojovány s ochranným účinkem a správným fungováním našeho srdce a krevního oběhu.

Jak se starat o moruše

Potřebují slunné stanoviště s výhřevnou a dostatečně propustnou půdou. Naopak nesnášejí stanoviště, která jsou zamokřená a chladná. Vzhledem k tomu, že morušovník má bohatý kořenový systém zasahující hodně do hloubky, dokáže si v hlubší půdě zabezpečit živiny, a proto není tolik náročný na výživu dodávanou zvenku.

Co udělat z moruše

Usušené a rozemleté moruše se používaly i jako mouka, která se přidávala do těsta. Plody se přibarvovala vína. Moruše jsou ovšem chutné i syrové. Můžeme si z nich připravit také šťávy, sirupy, kompoty, marmelády nebo víno.

Na co se používá moruše

Čerstvé moruše lze jíst samotné nebo je lze použít k výrobě šťávy, džemu, marmelády, vína, nebo kompotů – obdobně jako každé jiné ovoce. Sušené moruše jsou velmi sladké, trošku křupavé – připomínají texturou sušené fíky.

Kdy kvetou moruše

Stromy začínají kvést začátkem května. Opylují se větrem. Jedná se o teplomilný, na půdu nenáročný druh. Moruše se často pěstují i ve formě keře.