Kdy začít se včelami?

Jak začít s včelařením

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Kdy chodit do včel

Nejvhodnější dobou pro „chození do včel“ je slunné léto, kdy jsou veškeré včely venku z úlu a pracují. Nedoporučuje se však otevírání úlu před bouřkou, kdy jsou včely nervózní. Také je nežádoucí chodit k úlu od česna. Včely mohou včelaře pobodat, neboť se jim připlete do „letové dráhy“.

Co potřebuje začínající včelař

Úly, v současné době nemá význam uvažovat o použití jiných než nástavkových úlů.Medomet – je lepší koupit nový, ale lze si i pořídit zachovalý použitý.Ochranné pomůcky – kukla nebo klobouk včelařské rukavice.Drobné pomůcky – dýmák, rozpěrák atd.
Archiv

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak se starat o včelstvo

Včelstvo z zimě potřebuje klid a nemá být rušeno. Doporučujeme samozřejmě nákup kvalitních včelstev či oddělků. Moc nedoporučujeme, aby nastávající včelař začínal s rojem. Je to sice pěkný zážitek, když usazujeme první roj do úlu, ale je velmi pravděpodobné, že toto včelstvo se bude rojit i v příštích letech.

Kde vzít včely

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Jak často kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli. Matka je tedy pro včelstvo důležitá.

Co obnáší včelaření

Včelaření je chov včely medonosné za účelem získávání včelích produktů. Jedná se o produkty jako je včelí med, propolis, mateří kašička, pyl a včelí jed. Díky svým léčivým účinkům se včelí produkty používají především v lékařství, ale také v potravinářství a jako přísada do mnoho kosmetických a zkrášlujících přípravků.

Jak poznat včelí plod

Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Kdy začít Podněcovat včely

Kdy začít podněcovat včelstvo

Jako výchozí bod podněcování BŐHM uvádí první jarní prolet včel, kde zjišťujeme stav včelstva. Po proletu začne podněcovat podle vypočítaného dne rozkvětu ovocných stromů podle zákona 40 dní. Vývoj dělnice od položení vajíčka trvá 21 dnů.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Jak uklidnit včely

Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.

Jak převážet včely

– doporučuji umístit oddělky tak, aby se dal v autě během jízdy vytvořit průvan, který umožňuje včelám snadnější výměnu vzduchu. – nedoporučuji ponechávat včely ve vozidle když stojí. Pokud je nutné zastavit, proveďte větrání ve vozidle minimálně dvěma otevřenými dveřmi, aby byl průvan.

Jak vypadá mor včelího plodu

Nákaza moru včelího plodu se projeví u zavíčkovaného plodu. Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdo Oplodňuje včelí královnu

V těchto úlech žijí tři druhy včel. Královna, trubci a dělnice. Královna má za úkol pouze reprodukci. Trubci jsou samečci, kteří královnu oplodní.

Kdy na jaře přikrmovat včely

Jarní práce

Obecně se ale přikrmování provádí jen tehdy, pokud je málo zakrmeno z léta a včelám to nevystačí. Nebo pak, v případě chladného jarního počasí, kdy ještě nekvetou rostliny dávající nektar. „Krásné počasí během dvou únorových týdnů přimělo matku k plodování.

Co přitahuje včely

Od poloviny léta jsou vynikajícím zdrojem nektaru například různé druhy bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, agastache, levandule, meduňka, měsíček nebo dobromysl. Velké množství včel na sebe přitáhnou i bohatě kvetoucí třapatky, z keřů pak například pámelníky.

Kdy útočí včely

Agresivnější bývají včely v letních měsících, kdy ubývá nektaru a medovice a včely je hledají. Nejvíce se včely slétají na sladké věci, např. lízátko je pro ně velkým lákadlem. Není pro ně však lákadlem jen sladké, ale i chlupaté, tmavé a zapáchající.

Proč se Vykuřuje včely

Jednoduše řečeno včelařský dýmák slouží k vykuřování, uklidnění, včel, tedy hlavně k ochraně samotného včelaře, pokud potřebuje vykonat na úlech určitou práci, stočit sesbíraný med nebo jen zkontrolovat královnu matku nebo ji označit značící tužkou.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Co přenáší včely

Nemoci u včel. Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.

Jak poznat včelí mor

Jak poznáme mor včelího plodu, co dělat okamžitě a co potom.. Nákaza moru včelího plodu se projeví u zavíčkovaného plodu. Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka.