Jaký význam mají zásady občanského práva
Každé právní odvětví je ovlivňováno základními principy, jeho zásadami. Představují zejména vodítko při výkladu znění jeho ustanovení. Jejich znění předně nesmí být chápáno tak, že to odporuje stanovené zásadě, a dále může usnadnit použití daného ustanovení na konkrétní právní situaci.
Jak se dělí občanské právo
Nejobecnější členěné právního systému je členění na právo soukromé a právo veřejné. Toto členění nabývá zcela zásadního významu od roku 2014, ve kterém nové občanské právo (občanský zákoník) obsahuje základní úpravu všech právních odvětví soukromého práva.
Jaké jsou základní prameny občanského práva
Základním pramenem občanského práva hmotného je občanský zákoník. Věda, která se věnuje občanskému právu, se někdy nazývá civilistika, a právník, který se tomuto právu věnuje, civilista.
Co patří do soukromého práva
Jde zejména o:občanské právo.obchodní právo.rodinné právo.pracovní právo.mezinárodní právo soukromé
Jaké jsou zásady občanského práva
Zásady soukromého práva
Nejvýznamnější jsou: chovat se poctivě (v souladu s dobrými mravy), nikomu bezdůvodně neškodit, a dát každému, co mu patří. S tím souvisí ochrana dobré víry, která se u každého předpokládá (nedostatek dobré víry musí být dokázán).
Jaké druhy právních vztahu upravuje občanské právo
Občanské právo se zabývá soukromoprávními vztahy, kdy upravuje majetkové vztahy FO a PO, vztahy mezi nimi a státem a vztahy vyplývající z práva na ochranu osobnosti. Předmětem občanskoprávních vztahů jsou vedle věcí hmotných i věci nehmotné či práva, jejichž povaha to připouští.
Co patří do občanského práva
Co je to občanské právo Občanské právo (občanské právo hmotné a procesní) je nejrozsáhlejší právní odvětví právního řádu. Upravuje základní otázky soukromého práva, věcná práva, závazkové právo, dědické právo a duševní vlastnictví a jejich uplatnění u soudu.
Čím se zabývá občanské právo
Občanské právo se zabývá soukromoprávními vztahy, kdy upravuje majetkové vztahy FO a PO, vztahy mezi nimi a státem a vztahy vyplývající z práva na ochranu osobnosti. Předmětem občanskoprávních vztahů jsou vedle věcí hmotných i věci nehmotné či práva, jejichž povaha to připouští.
Na jaké kategorie třídíme soukromé právo
Obvykle do soukromého práva řadíme tato právní odvětví: rodinné právo, právo obchodních korporací, pracovní právo, mezinárodní právo soukromé.
Čím se zabývá občanské právo procesní
Procesní právo upravuje normy týkající se občanského soudního řízení, v trestním právu také trestního soudního řízení. Občanské soudní řízení je soudní projednávání a rozhodování věcí, vyplývajících z občanskoprávních, pracovních, rodinných, družstevních a obchodních vztahů.
Jaká jsou právní odvětví
Někteří právní teoretici považují za nejdůležitější právní odvětví právo ústavní, správní, trestní a občanské, jiní právo občanské, obchodní, trestní a správní.
Co je to občanskoprávní vztah
Občanskoprávní vztah je speciální společenský hmotněprávní vztah, který vzniká mezi subjekty občanského práva (regulovaný normami občanského práva) a jehož obsah tvoří subjektivní práva a právní povinnosti upravené normami občanského práva.
Které zákony patří do odvětví občanského práva
u práva občanského to je občanský zákoník, u práva trestního hmotného trestní zákoník apod.
Jaký je rozdíl mezi soukromým a veřejným právem
Podle ní je právem obecným právo soukromé, které upravuje práva a povinnosti všech právních subjektů včetně nositelů veřejné moci. Právo veřejné je naproti tomu právem zvláštním, které je přiznáno pouze nositelům veřejné moci při výkonu jejich vrchnostenských pravomocí.
Co je to věcné právo
Podle současného občanského zákoníku (OZ) jsou věcnými právy právo vlastnické, zástavní, zadržovací a práva odpovídající věcným břemenům. Jako věcné právo může být sjednáno rovněž právo předkupní, to ovšem jen k nemovitým věcem. Tento výčet věcných práv je uzavřený, nelze ho smluvně rozšiřovat.
Jaké jsou právní vztahy
Typy právních vztahů
relativní – jde o vztah konkrétních subjektů. absolutní – jeden ze subjektů je určitý a ten má vůči neurčitému množství jiných subjektů určité absolutní právo či absolutní povinnost, které tedy působí tzv. erga omnes (vůči všem). Jde např. o vlastnictví.
Kdo je účastník právního vztahu
Mezi subjekty právního vztahu patří: fyzické osoby; právnické osoby; stát.
Jaké jsou druhy práva
Právní odvětví
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Co to je pozitivní právo
Pozitivním právem (označovaným též – ne zcela přesně – jako platné právo) se rozumí takové právo, které lze odvodit ze systému vesměs psaných právních norem, které jsou v dané době platné. Jeho protikladem je právo přirozené.
Co patří do veřejného práva
Obory veřejného práva jsou ústavní právo, trestní právo, správní právo, finanční právo, procesní právo, trestní, právo životního prostředí, právo sociálního zabezpečení, mezinárodní právo veřejné.
Co nepatří mezi věcná práva
Výjimkou je např. právo stavby, jež je bráno jako věc v právním smyslu, nebo zástavní právo, které lze zřídit např. k pohledávce.
Co patří mezi věcná práva
Podle současného občanského zákoníku (OZ) jsou věcnými právy právo vlastnické, zástavní, zadržovací a práva odpovídající věcným břemenům. Jako věcné právo může být sjednáno rovněž právo předkupní, to ovšem jen k nemovitým věcem. Tento výčet věcných práv je uzavřený, nelze ho smluvně rozšiřovat.
Jaké jsou prvky právního vztahu
Prvky právního vztahu
Každý právní vztah má 3 prvky (bez nich by se nejednalo o právní vztah): subjekt – účastníci právního vztahu, obsah – práva a povinnosti účastníků tohoto vztahu, objekt/předmět – k čemu práva a povinnosti účastníků směřují.
Co je předpokladem právního vztahu
Aby právní vztah vznikl, je třeba, aby vznikla nějaká právní skutečnost, např. podpis smlouvy, která bude upravena konkrétní právní normou. Bez této právní regulace by mohlo jít o společenský vztah, nikoli ale o vztah právní, neboť by nebyl právem hodnocen a regulován.
Jaké postavení vůči sobě mají účastníci občanskoprávních vztahů
(2) V občanskoprávních vztazích mají účastníci rovné postavení. (3) Účastníci občanskoprávních vztahů si mohou vzájemná práva a povinnosti upravit dohodou odchylně od zákona, jestliže to zákon výslovně nezakazuje a jestliže z povahy ustanovení zákona nevyplývá, že se od něj nelze odchýlit.