Který živočich produkuje přírodní hedvábí
Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí. Kokon je svrchu ještě opředen jemnými vlákénky, tzv.
Která tkanina se vyrábí z hedvábí
století se z chovu bource morušového ve světě získávalo ročně asi 700 tisíc tun vlákenných zámotků, ze kterých se vyrábělo 100 až 200 tisíc tun hedvábné příze (od roku 2015 do roku 2020 se výroba snížila na polovinu). Na celkovém množství se podílela Čína, Indie a Uzbekistán s více než 95 %.
Kdo dělá hedvábí
Hedvábná vlákna tvoří z 97 % protein. Larva bource produkuje hedvábí právě na to, aby okolo sebe vytvořila ochranný kokon, ve kterém projde nerušenou proměnou v motýla. Než se zakuklí, živí se výhradně morušovými listy, a proto se z těchto kokonů získává morušové hedvábí.
Archiv
Jaká je souvislost mezi hedvábím a borcem morušový
V češtině se pro bource morušového vžilo jméno hedvábník. Tento hmyz je, jak už jeho jméno napovídá, původcem hedvábí. Housenky bource se živí výhradně listím moruše bílé. Bourec morušový je žlutavě bílý motýl z podčeledi nočních motýlů, jehož původní vlastí je jihovýchodní Asie.
Jak chovat bource morušového
Bourec morušový je díky své domestikaci považován za domácí zvíře, bez pomoci člověka nedokáže přežít. Výhoda jeho chovu spočívá v tom, že jej můžeme chovat prakticky kdekoliv s jedinou podmínkou, kterou je dostatek čerstvých větví moruše bílé nebo černé (Morus alba, Morus nigra).
Co to je hedvábí
Co je to tedy přírodní hedvábí Encyklopedická definice přírodního hedvábí je jednoduchá: je to živočišný textilní materiál, který se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového.
Co je z hedvábí
Co je to tedy přírodní hedvábí Encyklopedická definice přírodního hedvábí je jednoduchá: je to živočišný textilní materiál, který se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového.
Jak se pere hedvábí
Základním a nejdůležitějším bodem je nikdy hedvábí neprat v pračce. Doporučujeme péči o něj svěřit ověřené a zkušené čistírně, o které víte, že s jemnými přírodními materiály umí zacházet. A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo.
Kde se pestuje bourec morušový
V Číně je pěstování hedvábí praktikováno už nejméně 5000 let (Goldsmith et al., 2004). Potrava housenek bource morušového sestává výhradně z listů moruše. Chová se hlavně na severu Číny a v Íránu.
Jak dlouho žije moruše
Strom morušovníku bílého má bohatě větvenou a silně olistěnou korunu. Dožívá se běžně 150, ale někdy i 300 let. Nejdříve roste rychle, po 10 až 15 letech svůj růst zpomaluje. Jeho dřevo se využívá k výrobě nábytku a také k výrobě sudů.
Kde se vyskytuje bourec morušový
Potrava housenek bource morušového sestává výhradně z listů moruše. Chová se hlavně na severu Číny a v Íránu. Jeho nejbližším volně žijícím příbuzným je Bombyx mandarina s nímž může vytvářet hybridní formy (Goldsmith et al., 2004) a který se vyskytuje od severní Indie přes severní Čínu a Koreu až po Japonsko.
Co je to Hedvábná stezka
Hedvábná stezka či Hedvábná cesta (čínsky v českém přepisu S'-čchou-č'-lu, pchin-jinem Sīchóu zhī Lù, znaky 丝绸之路, anglicky Silk Road, německy Seidenstraße) je starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.
Jak prát přírodní hedvábí
Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.
Jak prát hedvábnou košili
Chcete-li prát hedvábí, používejte vždy prací prostředky určené na hedvábí nebo vlnu (vlna je také citlivá na alkálie). V nouzi je možné použít jemný šampon na vlasy bez silikonu nebo jiného kondicionéru. Nepoužívejte přípravky určené pro ruční praní, jestliže nejsou zároveň označené jako vhodné pro hedvábí a vlnu.
Čím se živí Bourec
Bourec se totiž živí pouze morušovým listím.
Kde v Česku rostou moruše
V současnosti se moruše v Česku pěstují kromě pražské botanické zahrady například v Ostravě nebo v Trutnově. V české krajině najdeme spíše starší stromy, ve srovnání s jabloněmi jde o velmi málo vysazovaný ovocný strom. Oteplování klimatu ovšem značně usnadňuje šíření morušovníku v Evropě.
Na čem rostou moruše
Morušovníky jsou teplomilné stromy, které zdomácněly v nížinných polohách. Z čeledi morušníkovitých lze u nás pěstovat morušovník černý (Morus nigra), morušovník bílý (Morus alba) a morušovník červený (Morus rubra). Jsou to velice statné stromy, plodící, bílé, purpurové, nebo tmavě fialové plodenství − peckovičky.
Jak se rozmnožuje bourec morušový
V květnu, kdy se z vajíček vylíhnou nesmírně žravé housenky, které za neustálého okusování morušových listů nabudou za třicet dní asi desetinásobku své původní velikosti a váhy. A následně v červnu, kdy si nasycené housenky začnou příst kokony z hedvábných vláken, vypouštěných slinnými žlázami.
Proč vznikla Hedvábná stezka
Čínské firmy a jejich partneři z Evropy – ale i jihovýchodní Asie – chtějí vazby posílit s pomocí námořních cest či nových železnic. Projekt má navázat na starověké obchodní propojení Asie se zbytkem světa, díky kterému se Evropané dostali mimo jiné k čínskému hedvábí. Asijská velmoc zase dovážela třeba slonovinu.
Kde končila Hedvábná stezka
Hedvábná stezka se pak v závěrečné fázi své trasy zanořila podél jižního okraje pouště Gobi do koridoru Kansu, zvaného též „ústa Číny“. Tady začínala Velká čínská zeď a také pevná moc říše Středu. Po třech letech tak zboží z Palmyry nakonec dosáhlo císařského města Šangan, kde Hedvábná stezka končila, resp.
Jak prát 100 hedvábí
Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte. Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opatrně vymáchejte.
Kde se chová bourec morušový
Oblast indického Ásámu má ideální podmínky pro chov bource morušového, který dává Indii hedvábí žádané po celém světě. Z hlediska reprodukce je noční motýl zcela závislý na člověku a ve volné přírodě se již nevyskytuje.
Jak chutná moruše
Plody morušovníku, moruše, jsou nažky obalené zdužnatělým okvětím a vzhledem připomínají ostružiny (zejména moruše černá), na rozdíl od ostružin mají ale jemnější, ne tak kyselou chuť.
Jak vypadá strom moruše
Morušovník bílý
Tento opadavý strom z čeledi morušovníkovité dorůstá zhruba do výšky 10 až 18 metrů, jeho koruna je poměrně rozložitá a větve bývají spíše tenké, hladké a křehké. Na kmenu je v mládí světle hnědá kůra, borka je pak hnědočervená či zelenošedá a podélně rozpukaná.
Co to je Hedvábná stezka
Hedvábná stezka či Hedvábná cesta (čínsky v českém přepisu S'-čchou-č'-lu, pchin-jinem Sīchóu zhī Lù, znaky 丝绸之路, anglicky Silk Road, německy Seidenstraße) je starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.