Který měsíc nejvíce prší?

V jakém měsíci nejvíce prší

Nejvíce u nás prší v létě (červen a červenec), nejmíň pak v zimních měsících (leden a únor), a to převážně na horách v podobě sněhových srážek.
Archiv

Který měsíc je nejstudenější

Podle očekávání je nejčastěji nejchladnějším měsícem leden. Ale není to zdaleka pravidlo; leden je nejchladnějším měsícem jen zhruba v polovině případů. V dalších případech je nejchladnější prosinec a únor, ale vyskytly se i roky, kdy nejchladnějším měsícem byl listopad nebo březen.
Archiv

Jaké bude září 2023

Denní teploty se budou pohybovat mezi 13 až 18 °C, maxima mohou místy dosahovat až okolo 20 °C. Na přelomu září a října očekáváme slunečné počasí a teploty se budou pohybovat okolo 14-20 °C. Průměrné noční teploty klesnou ke 4 až 9 °C.

Jaký měsíc je nejmokřejší

Nejstudenější je leden, únor na druhém místě

Naměřili hodnoty nejchladnějších měsíců kalendářního roku, tedy za období od ledna do prosince, a nejchladnější měsíc za zimní sezónu, tedy od listopadu do března. Z měření vyplynulo, že leden není nejchladnějším měsícem pravidelně.

V jakém období nejvíc prší

Nejvíce srážek v roce připadá na měsíc červen nebo červenec, nejméně srážek pak na leden nebo únor. Rovnoměrnější rozložení srážek během roku můžeme pozorovat ve vyšších polohách.

Kde v Česku nejvíc prší

Nejsušší místo v Česku je Mostecká pánev, která je ve srážkovém stínu Krušných hor. Vůbec nejsušší místo v Mostecké pánvi jsou Libědice, kde naprší jen 410 mm srážek ročně. Nejdeštivější místo je Bílý Potok, kde spadne 1705 mm ročně. Nejdeštivější část roku je léto a nejsušší zima.

Kdy je největší zima v ČR

Praha – Měsíc únor je považován už za předzvěst jara. Odpovídá tomu i název odvozený od „noření“, tedy lámání ledu na řekách. Přesto však ve více než čtvrtině všech let bývá právě únor nejchladnějším měsícem, a tedy vrcholem celé zimy.

Jaký měsíc je nejmokřejší v České republice

V zimních měsících se více srážek vyskytuje především na horách. Srážkové úhrny v letních měsících zvyšují konvektivní srážky (při vydatné bouřce spadne i polovina měsíčního průměru za pár hodin). Nejvíce srážek v roce připadá na měsíc červen nebo červenec, nejméně srážek pak na leden nebo únor.

Jaké bude počasí v létě 2023

V roce 2023 očekáváme počasí v srpnu spíše teplotně průměrné ojediněle podprůměrné. Teploty převážně v první půli srpna mohou dosahovat tropických teplot přes 30 °C. Denní teploty koncem srpna mohou spadnout až k 22 °C.

Jaké bude počasí v roce 2023

Průměrně se denní teploty budou pohybovat mezi 26 – 28 °C. Místy mohou nejvyšší denní maxima šplhat až ke 30 a více °C. Obloha bude jasná, místy polojasná. Koncem poslední dekády a začátkem srpna očekáváme mírné ochlazení s větším výskytem bouřek.

Který měsíc je nejteplejší

Přesto se ale v dlouhodobém průměru dá poměrně jednoznačně určit, který měsíc, resptektive období, je nejteplejší . Nejvyšší dlouhodobou průměrnou teplotu nabízí červenec, který vítězí také v počtu let, kdy je nejteplejším měsícem v roce. Stává se tak zhruba v 50 % let.

Kde v ČR je nejtepleji

Nejteplejší místa v Česku jsou jih Jihomoravského kraje a oblasti u břehu Labe od Kolína po Roudnici nad Labem, protože tady je řeka Labe nejníž položená a zároveň okolo nejsou žádné hory, které by mohly klima ochlazovat.

Kde v ČR neprší

Podle portálu Intersucho jsou Ivanovice na Hané nejsušším místem v Česku. Výrazné sucho tady od začátku roku trvalo v 79 procentech času.

Kde v Evropě nejvíce prší

Černohorská Crkvice je nejdeštivějším obydleným místem v Evropě. Průměrný roční úhrn srážek je 4626 mm.

Kde je největší zima na světě

ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK

Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů.

Kdy se otepluje

Srovnání teplot jednotlivých měsíců dekád 1961–1970 a 2012–2021. Průměrná roční teplota se od roku 1961 zvýšila o 2,0 °C, ale oteplení se v různých měsících liší, například v květnu se teplota zvýšila průměrně o 1,6 °C. Nejvíce se oteplilo v prosinci, lednu, červenci a srpnu.

Jaký bude březen 2023

Průměrná délka slunečního svitu byla tento měsíc 120,1 hodiny, což činí 96 % normálu 1991–2020. Březen 2023 na území ČR byl teplotně normální, s odchylkou teploty blízkou hranici pro nadnormální měsíc. Průměrná měsíční teplota vzduchu 4,7 °C byla o 1,5 °C vyšší než normál 1991–2020.

Kdy má být teplo 2023

V roce 2023 očekáváme počasí v srpnu spíše teplotně průměrné ojediněle podprůměrné. Teploty převážně v první půli srpna mohou dosahovat tropických teplot přes 30 °C. Denní teploty koncem srpna mohou spadnout až k 22 °C.

Jak bude v červnu 2023

Výhled počasí na červen – druhá dekáda

Můžeme se setkat i s Denní průměrné teploty se budou pohybovat mezi 20 až 25 °C. V některých dnech mohou teploty atakovat 26-27 °C. Z tepla se mohou po celou druhou dekádu tvořit lokální bouřky a možné přívalové deště. Noční teploty se budou pohybovat mezi 12 až 15 °C.

Kdy bude teplo 2023 únor

11.2. – 20.2. – Druhou únorovou dekádu očekáváme s teplotami průměrnými až nadprůměrnými. Teploty se budou pohybovat přes den mezi 3 °C až 7 °C.

Proč je v ČR zima

Příčiny zimy

Střídání ročních období je způsobeno odklonem zemské osy od roviny ekliptiky (o 23°27'). Polokoule, na které je zima, je poněkud odvrácena od Slunce, dopadá na ni méně slunečního záření a pod větším úhlem. To v principu vede k nižším teplotám.

Kde v ČR nejméně prší

Literatura praví, že nejméně srážek na našem území spadne za rok v Libědicích na Chomutovsku (410 milimetrů), z hlediska stanic ČHMÚ bylo v poslední dekádě nejméně srážek naměřeno v Brodu nad Dyjí, kde se úhrny dostaly na 4476 milimetrů.

Jak bude pozítří

Ranní teploty 14 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 28 °C. Slabý až mírný severozápadní vítr. Bude většinou polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 18 až 11 °C.

Co znamená černá barva na radaru

Nerozeznává tedy oblaka, ale srážky v nich. Proto může být klidně zcela zatažená obloha a na radaru není ani skvrnka, protože oblačnost obsahuje velmi málo nebo zcela žádné srážky. Radarový snímek je provedený v barvách a proto můžeme rozeznat intenzitu (= sílu) srážek.

Kde spadne nejvice srážek v ČR

Průměrně nejvíce srážek spadne ročně v lokalitě Bílý potok v Jizerských horách, a to 1705 mm. Oblast leží na návětrné straně hor, a proto je srážkově velmi bohatá. Průměrný roční úhrn srážek v ČR je zhruba 600 – 800 mm.