Čím nahradit Saturejku?

Na co se používá saturejka zahradní

Její použití je vhodné na nakládání zelí, okurek nebo hub. Lístky saturejky čerstvě natrhané můžeme přidat do omáček, pikantních polévek a salátů. Tato bylinka by se měla používat kvůli jejímu výraznému aroma umírněně. Velmi často je také součástí směsí koření, jako jsou například provensálské koření nebo čubrica.
Archiv

Kdy sbirat Saturejku

Nejlépe se jí daří v slunném a teplém prostředí, proto je ideální vysazovat ji v průběhu jara, abyste ji mohli v době květu, tj. cca od července do září, sklízet. Má ráda hlinitopísčitou půdu a daří se jí ve svahu.

Jak vypada saturejka

Saturejka zahradní vypadá tak, že její lodyha je zelená, ale může být i fialová, dřevnatí na bázi a je větvená. Dosahuje výšky asi 30 cm. Světle fialové květy mají květenství v podobě klasu. Kvete od července až do prvních mrazíků.

Jak stříhat Saturejku

Nůž či nůžky musí být ostré, aby okraj řízku neroztřepily. Větvičky můžeme také odrhnout od rostliny i s patkou. Z dolní třetiny odstraníme lístky a zapíchneme ji do lehkého substrátu v sadbovačích nebo květináčkách. Substrát udržujeme mírně vlhký, ideální je směs listovky a dobře vyzrálého, jemného kompostu.

Jaké bylinky pěstovat na zahradě

Které bylinky na zahradu vysaditmátu a levanduli.kopr a meduňku.petržel a tymián.majoránku a šalvěj.pažitku a libeček.mateřídoušku a oregano.

Co se Saturejkou

Přidává se do luštěnin, k bramborům, slaným pomazánkám. Saturejka se používá do uzenin a k zelenině, zejména k zelí a kapustě. Do luštěniny je oblíbená nejen pro svoje specifické aroma, ale i pro pozitvní účinky saturejky proti nadýmání.

Jak voní saturejka

Svoji vůní připomíná mátu a tymián. S. montana (saturejka horská) – je to vytrvalá bylina s úzkými listy jasně zelené barvy. Kvete světle fialovými nebo bílými kvítky.

Jak množit saturejku

Vytrvalou saturejku je před zimními mrazy vhodné ochránit přikrývkou z listí, slámy či chvojí. Saturejky se snadno množí semeny i vrcholovými a stonkovými řízky, na jaře a na podzim také dělením trsů.

Co je to saturejka

Saturejka (Satureja) je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), zahrnující okolo 40 druhů rozšířených v mírných a subtropických oblastech Starého světa. Mnohé jsou používány jako léčivé rostliny a koření.

Kdy kvete saturejka

Květy jsou bílé až fialové a rozkvétají od července do záři. Celá bylina příjemně voní. Saturejka patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Jak pěstovat bylinky v truhlíku

Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí. A jako drenáž dáváme na dnou truhlíku pro odvod přebytečné vody třeba keramzit. Ke zdárnému růstu a vývoji potřebují bylinky slunce, prostor a vláhu.

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.

Jak pěstovat dobromysl

Dobromysl můžete vysévat přímo na stanoviště, ovšem v takovém případě musíte počítat s delší dobou klíčení. Lepší je semena předpěstovat a sazeničky potom vysadit do řádků na záhon. Doporučuje se ponechat mezi nimi více místa, neboť dobromysl má tendenci se značně rozrůstat. Bylinka má ráda suché a slunečné stanoviště.

Odkud pochází saturejka

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) je jednoletá bylina původem ze Středomoří a z jihozápadní Asie.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Jaký květináč na bylinky

Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.

Co s čerstvým oreganem

Oregano se hodí ke všemu

Když tedy pracujete s čerstvým kořením, nemusíte se bát, že to přeženete; oproti tomu u sušeného platí stará rada – méně znamená více. Čerstvé oregano se spíše hodí do salátů a těstovin, sušené zase zvýrazní chuť rajčatových omáček.

Kdy stříhat dobromysl

Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.

Co to je koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Jak sušit Saturejku

Sběr a sušení

Nať seřezáváme v době květu (obvykle od července) a rychle ji suší ve stínu při teplotách do 35 °C. Můžeme ji sklízet postupně při slabším seřezávání nebo i jednorázově asi ve druhé polovině léta s celkovým ukončením kultury. Saturejku nejlépe sklízíme ráno kolem osmé hodiny.

Co se nesmí na antidepresiva

V případě, že užíváte antidepresiva, neměli byste do svého jídelníčku zařazovat plísňové a zrající sýry, protože zvyšují nežádoucí účinky přípravku.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku

Spolu můžete sázet klidně několik druhů. Ty by však měly mít stejné nároky na stanoviště i na zálivku. Některé milují suché, slunné místo, jiné se budou cítit dobře ve vlhké půdě a snesou i trochu stínu. Do jednoho truhlíku tak dejte jen ty druhy, které vyžadují stejné podmínky na pěstování.

Které bylinky pěstovat za oknem

Jsou to pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu.

Jak na bylinky v Samozavlazovacim Truhliku

Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ. Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč.

Jak sušit dobromysl

Sběr, sušení, uskladnění:

Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Schne dobře a při dosoušení ji můžeme vrstvit až do výše 40 cm. Skladujeme v uzavřených tmavých nádobách.