Čím obrousit židli?

Čím natřít staré židle

Při malovaní židlí začněte tím, že malým štětcem precizně natřete těžko přístupná místa a zdobení na opěradle bílou barvou. Poté pomocí válečku natřete zbývající hladké povrchy překrývajícími se pruhy. Nejlepší je natřít celek, než barva zaschne – vyhnete se tak nevzhledným šmouhám a pruhům.

Jak obrousit židli

U čalouněným židli nejprve oddělíme tyto dvě části, sedák od rámu. K tomu vám budou stačit kleště, protože staré polstrování je většinou připevněno jen hřebíčky. Dřevěný rám musíme obrousit smirkovým papírem. Při silnějším nátěru použijte barvožrouta a špachtli.
Archiv

Čím natřít dřevěné židle

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.
Archiv

Jak opravit dřevěné židle

Naneseme lepidlo na jednu stranu spoje, srovnáme díly tak, jak patří, a přitiskneme k sobě. Ze strany spojené desky sedáku si dáme dřevěné latě proti omačkání, zajistíme svěrkami a lepidlo vyteklé ze spoje otřeme vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Necháme dobře zaschnout.

Jak nabarvit židli

K natírání celých ploch volíme například vodou ředitelné tónovací barvy, kdy si požadovaný odstín sami namícháme. K dekorování se hodí akrylové barvy, které se prodávají v tubách a kelímcích. Po důkladném zaschnutí všech barevných vrstev celou židli přelakujeme bezbarvým lakem, kterým dekor zafixujeme.

Jak nalakovat židle

Otřeme židli od prachu a zbytky starého nátěru odstraníme přebroušením. Použijeme vibrační brusku. Přebroušení vyhladí i drobné škrábance na sedáku i opěradle. Pak budeme moci povrch židle opatřit voskovým nátěrem.

Jak opravit výplet židle

Rákosový koberec přichází, podobně jako látka, zpracován v rolích. Poté se pomocí širšího pedigového vlákna připevňuje do drážky, která se nachází po obvodu sedadla, opěradla či jiné části nábytku. Tato oprava je méně nákladná a rychlejší než ruční vyplétání.

Jak natřít židli

K natírání celých ploch volíme například vodou ředitelné tónovací barvy, kdy si požadovaný odstín sami namícháme. K dekorování se hodí akrylové barvy, které se prodávají v tubách a kelímcích. Po důkladném zaschnutí všech barevných vrstev celou židli přelakujeme bezbarvým lakem, kterým dekor zafixujeme.

Jak přetřít lakovaný nábytek

Nejlepší postup při natírání lakovaného nábytku je kompletní odstranění lakovaného povlaku, přebroušení povrchu smirkovým papírem, příprava pomocí podkladového nátěru a až poté finální nátěr a vrchní lak. Získáte tak dlouhodobou výdrž nového nátěru.

Jak opravit Prosezenou židli

Pro vrchní výplňovou vrstvu pohovky zvolte kvalitní pěnu s poměrně vysokou tvrdostí. Dále je třeba opět roztrhnout čalounění ve švu nebo ostrým nožem jej na nejméně viditelném místě naříznout. Na poškozené místo stačí vložit nový kus pěny, vhodně jej uspořádat a opět čalounění zašít pomocí závitu či velmi silné nitě.

Jak opravit rozvrzanou židli

Nohy židlí či stolů jsou dělány buď na čep a dlab nebo na čep a rozpor. V obou případech je nutné rozvrzaný spoj nejprve opatrně rozebrat, vyčistit a poté znovu slepit vhodným lepidlem. Stačí klasická bílá disperzní lepidla. Důležité však je spoje dostatečně stáhnout.

Čím natřít postel

Pro natření postelí, komod, židlí a dalšího nábytku či dekorací, od kterých nevyžadujete větší mechanickou odolnost, se hodí vosk. Povrch po natření působí na pohled i dotek přirozeněji. Vosk stejně jako olej odolává kromě vody i mastnotě.

Čím natřít skříně

Dobře vám poslouží vodou ředitelné barvy. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo. U ostatních barevných odstínů můžete použít rovnou univerzální barvu v matném nebo lesklém provedení, a to ve dvou až třech vrstvách. Velmi výhodné je přetření matné barvy ještě bezbarvým interiérovým matným lakem.

Čím natřít ratanový nábytek

Pro nalakování ratanového nátytku můžete použít např. akrylátový lak ve spreji, syntetický lak S1002 Lazurol lak univerzální, S1020 Lazurol lak venkovní pochozí apod. Pro případné přibarvení je možné před nalakováním použít lihové mořidlo. Problémem jsou ale zbytky původní staré povrchové úpravy .

Jak opravit zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek

Kovové části jsou však naštěstí vyměnitelné a opravitelné. U kovu si ale s lepidlem většinou nevystačíme. Jednak je zapotřebí použít speciální dvousložková lepidla a za další, aby byla pevnost opravované části 100%, je lepší tuto část svařit.

Čím nalakovat stůl

Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu.

Čím odmastit dřevo před nátěrem

Pokud máme nábytek mechanicky očištěný, musíme ho ještě odmastit. Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek.

Jaký lak na nábytek

Nátěr starého nábytku

Ideální jsou barvy bez ředitel, které nemají nepříjemný zápach. Pro natírání nábytku doporučujeme tvrdé voskové oleje, nebo laky. Pokud chcete dřevu zanechat jeho původní strukturu, vybírejte voskové oleje, které jen podpoří přírodní kresbu dřeva a dodají mu požadovaný mat nebo lesk.

Jak ošetřit lakované dřevo

Menší nečistoty stačí omést, ty výraznější opatrně odstranit kartáčem s přiměřenou tvrdostí štětin, aby se dřevo nepoškrábalo. Pokud se jedná o dřevo s vyšším obsahem pryskyřic, je lepší ho ošetřit nitroředidlem. Po zaschnutí je potřeba povrch obrousit smirkovým papírem. Broušení musí probíhat ve směru letokruhů.

Čím slepit židle

Použijte klih nebo speciální lepidlo

Pro lepení rozklížených židlí používejte buď klasický klih, nebo speciální tekutá lepidla určená pro lepení namáhaných nábytkářských spojů. Kvalitní lepidla jsou vyrobena na bázi polyuretanu a mají konzistenci připomínající med.

Jak potáhnout staré křeslo

Jestliže má křeslo místo popruhů pevný nosný podklad, můžeme pružiny nahradit měkkou PUR pěnou v požadované výšce, která je na sedáku kvůli pohodlnému sezení mírně zkosená. Pěnu přilepíme k podkladu, a aby se následná potahová látka nekrabatila, potáhneme PUR pěnu ještě čalounickou vatou o výšce 2 až 3 cm.

Čím namazat židlí

promazat lze i obyčejným olejem ten kovový mechanizmus dole pod sedákem, hlavně je nutné, aby olej zatekl opravdu všude na všechny styčné plochy, protože ty se o sebe třou a to pak vydává zvuk.

Jak vyřešit vrzání židle

Do otvoru nalijte tmel nebo PVA a šroub rychle zašroubujte zpátky. Po zaschnutí lepidla by mělo otravné vrzání zmizet. Nejlepším způsobem opravy je ovšem prevence, tedy pravidelné mazání pohyblivých částí kancelářské židle. Skončete jednou pro vždy s vrzáním židle.

Čím natřít starou dřevěnou podlahu

Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Čím natřít psací stůl

Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu.