Čím osadit truhlíky na léto?

Co dát do truhliku na přímé slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co do truhliku na léto

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Co do truhliku místo Muskatu

Co se týče barvených kombinací, záleží už čistě na vaší fantazii. Muškáty, petúnie a surfinie k sobě krásně ladí, když je doplníte nižší zelenou rostlinkou s drobnými kvítky, jako jsou lobelky všelichy. Krásně vypadá, když jsou v truhlíku nakombinujete rostliny různé velikosti.

Jak osadit truhlík

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.

Jaké květiny na slunce

Sázkou na jistotu budou zmíněné petúnie, ale také surfinie a pelargónie, levandule nebo růže. Krásně vám porostou na jižně orientovaných balkonech a místech, kam celý den půjde hodně světla, potažmo slunce!

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Kdy sázet letničky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Co do truhliku v kvetnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Jak sázet květiny do truhlíku

Na dno vhodného truhlíku nasypte vrstvu substrátu a na něj následně rozestavte rostliny, které se obsypou zeminou. Truhlík je třeba naplnit asi 2-3 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny daly snadněji zalévat. Substrát následně přimáčknete silou, aby při prvním zalití, které by mohlo být vydatné neslehl.

Co dát pod květináč

Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.

Jak udělat díru do truhlíku

Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.

Čím hnojit letničky

2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Jak casto hnojit letničky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Jak kombinovat rostliny v truhlíku

Kombinace (nejen) letniček do truhlíků

Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.

Kdy osadit truhlíky

Pokud chcete doplnit cibuloviny i dalšími jarními rostlinami, nechte výrobu truhlíku až na přelom března a dubna. Důležité je pěkné počasí – teploty kolem nuly zahubí například petrklíče. Pro bezcibulové rostliny platí totéž co pro cibuloviny: můžete je mít i doma na stole.

Jakou zeminu do truhlíku

Pro rostliny pěstované v nádobách, tedy nejen v truhlících, ale také v květináčích, se nejlépe hodí zemina, která dobře zadržuje vodu. Měla by ji jen postupně odevzdávat rostlinám a přebytek nechat vytéct. Zemina by kořenům měla poskytovat dobré růstové podmínky, ale zároveň by měla zůstat kyprá.

Kdy sázet kytky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Kdy hnojit letničky

Účinná výživa letniček

Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Kdy zacit hnojit sazenice rostlin

Určitě vás bude zajímat, kdy můžete sazenice poprvé hnojit. Správný okamžik nastává měsíc poté, co vyrazí ze země. Máte-li v plánu vypěstovat si domácí sazenice v květináčích na parapetu, pak před výsevem semen stojí za to přidat do země dlouhodobě působící hnojivo, nejlépe určené pro zeleninu nebo zahradu.

Co podporuje kvetení

NPK neboli dusík, fosfor a draslík jsou 3 základní chemické prvky důležité pro růst, kvetení, plození a zrání rostlin. V průběhu roku se nároky rostlin na jednotlivé prvky liší. Fosfor podporuje růst kořenů, dusík přispívá k rozvoji zelených částí rostlin a draslík je důležitý pro kvetení a dozrávání plodů.

Jak hnojit sazenice

Hnojení sazenic

Prvních čtrnáct dní po přesazení zakořeňují, pak čerpají potřebné živiny ze substrátu a po uplynutí této doby jim je musíte pravidelně dodávat, a to v desetidenních nebo týdenních intervalech tekutým hnojivem pro start a růst.