Čím pomazat mazanec před pečením?

Kdy pomazat mazanec

Mazanec se pekl na Bílou sobotu a nosil se v neděli na Boží hod spolu s dalšími pokrmy (vejce, uzené maso apod.) do kostela k posvěcení=pomazání, odtud postupně název mazanec.
Archiv

Čím posypat mazanec

Správně nakynutý mazanec poznáme tak, že se těsto po lehkém stlačení prstem stále vrací zpět. Vykynutý mazanec pomašlujeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a nakonec jej navrchu prostřihneme nebo prořízneme do kříže.

Jak potřít mazanec

Celým vejcem potírá mazanec i Marie Janků-Sandtnerová. Často se též mazance potírají rozšlehanými žloutky nebo máslem. Ať už mazanec potřete jakoukoliv uvedenou surovinou, bude fungovat jako lepidlo na následnou ozdobu.
Archiv

Jak správně upéct mazanec

➜ Pečení mazance

Mazanec ze 30-40 dkg mouky bude potřebovat asi 40 minut v troubě zapnuté na střední teplotu (160-170 °C). Zpočátku pečte mazanec krátce při vyšší teplotě (vyzkoušených mám 10 minut při 190 °C), aby povrch zpevnil a mazanec si uchoval tvar. Pak teplotu stáhněte na výše zmiňovaných 160-170 °C.
Archiv

Čím potřít mazanec aby se leskl

Hotový mazanec potřete rozpuštěným máslem smíchaným s trochou rumu. Mazanec se bude na povrchu krásně lesknout, bude křupavý a ještě bude krásně vonět. Po upečení nezapomeňte mazanec nechat vychladnout na mřížce, i to pomůže tomu, že si udrží svůj tvar.

Jak na mazanec aby nepraskl

Pomažeme žloutkem, posypeme mandlemi a nahoře nastřihneme do tvaru kříže, aby nám mazanec nepraskl. Dáme péct do předem vyhřáté trouby. Doporučujeme 5 až 10 minut prudce zapéct a pak snížit teplotu na 160 °C. Pečeme po dobu asi 45 minut, než máme mazanec pěkně do zlatova.

Proč mazanec při pečení praskne

Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím. Taky značí slabou mouku, která neudrží mazanec pohromadě, nebo nedostatečné propracování těsta.

Proč praská při pečení mazanec

Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím. Taky značí slabou mouku, která neudrží mazanec pohromadě, nebo nedostatečné propracování těsta.

Co udělat aby nepraskl mazanec

Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.

Proč mi praská mazanec při pečení

Pokud mazanec v troubě praskne, tak byl před pečením pravděpodobně málo nakynutý. Doporučuji nechat déle kynout. Také lze mazanec nahoře ve středu nůžkami, do kříže, lehce nastřihnout. Nicméně problém může být i v kvalitě zpracování těsta.