Co dělá kuna ve dne
Setkat se s ní ve dne lze pouze v době kaňkování, kdy jsou tyto šelmičky velmi aktivní a krátká noc jim na vybití energie nestačí. Jinak je to opatrný noční lovec, o jehož blízké přítomnosti svědčí často pouze stopy nebo značky trusu na kamenech a pařezech.
Jak vypadá kuna lesní
Kuna je tvorem nočním a ve dne ji zahlédneme jen zřídka. V noci se pak prozradí prskavými hlasy, zejména je-li kun pohromadě více. Kuna lesní je něco přes 1 kg vážící, půlmetrová šelmička s asi 30 cm dlouhým, huňatým ocasem. Na hnědě zbarvené srsti se vyjímá žlutá náprsenka, která nezasahuje na přední končetiny.
Archiv
Jak poznám že je kuna
Bezpečně ji poznáme podle bílé náprsenky, která ji sahá až na přední končetiny. Živý se drobnou zvěří, kterou dokáže ulovit, vejci a ovocem. Kuna skalní na půdu zavítá ze dvou důvodů. Buď hledá teplé přístřeší, kde by se mohla zahnízdit nebo potravu.
Jak poznat kunu od lasice
Existují však vnější ukazatelé, které vám napoví, o jaký druh šelmy se jedná. Třeba kuna skalní má krásnou bělavou až nažloutlou náprsenku, podle které ji zaručeně poznáte. Lasice hranostaj má naopak jako jediná lasicovitá šelma černou špičku ocasu a k tomu velmi malé uši, které téměř nejsou poznat.
Proč kuna kouše kabely
Zejména během zimních měsíců servisy neustále opravují poškozenou elektroinstalaci, za kterou mohou kuny. Kunám totiž kabely, respektive jejich bužírková ochrana a textilní izolační protihluková výplň kapoty v motorovém prostoru vyloženě voní a kabely vedoucí okolo motoru koušou.
Jak vypadá stopa kuny
Kuna má na předních packách celkem 5 prstů. Stopa kuny skalní se navíc pozná podle toho, že jsou na otisku vidět jednotlivé drápy prstů. Stopy jsou zhruba 4,5 cm dlouhé a 3,5 cm široké. Stopy kuny jsou delší než kočičí a působí celkově oválnější.
Kdy chodí kuna
Kuna je samotářské zvíře, které je nejvíce aktivní v podvečer a v noci. Potravu si tedy hledá většinou po tmě, k čemuž jí pomáhá výborný sluch a čich. Loví pouze ve svém teritoriu, které si značkuje vlastními výkaly.
Kdy kuna spí
Kdy kuna spí Kuny jsou aktivní převážně v noci. Přes den spí ve svých úkrytech, které se mohou nacházet v hromadách klestí či dřeva, na půdách, ve stodolách nebo zahradních domech. Pokud slyšíte v noci zvláštní zvuky z půdy, může se jednat o kunu, která se právě probudila a hravě vám řádí nad hlavou.
Jak otrávit kunu
Jak zabít kunu legálně V praxi se osvědčují jedovaté sáčky Vigonez Mars, primárně určené k hubení hlodavců. V Polsku je výrobek registrován také na hubení kun, a zákazníci si jej velmi chválí. Kuna necítí bolest a odchází uhynout ven, protože při otravě pociťuje nedostatek kyslíku.
Jak rychle Beha kuna
Kuna lesní je nesmírně obratným šplhavcem a v tomto ohledu předčí asi všechny evropské savce. Skáče až 4metry daleko v korunách stromů, vyběhne do korun stromů a opět zpět s hlavou dolů během několika vteřin stejně rychle jako by se pohybovala na zemi.
Kdy vyvádí kuna mládě
V doupěti kuna metá v dubnu až v květnu dvě až šest slepých mláďat, která kojí a postupně jim přináší masitou potravu. Asi po dvou měsících doupě opouštějí, se soumrakem je samice vyvádí do svého loveckého teritoria a zaučuje v technice lovu do doby než jsou schopna sama se uživit.
Co odradí kuny
Čím odradit kunu od návštěvy autaakustická nebo ultrazvuková plašička.sprej proti kunám.světlo s pohybovým čidlem.pes nebo kočka na zahradělidské vlasy.kočičí nebo psí chlupy.deka, na které spí pes nebo kočka.tygří exkrementy.
Jak poznat Prekousane kabely od kuny
Překousaná elektroinstalace
Kunám totiž kabely, respektive jejich bužírková ochrana a textilní izolační protihluková výplň kapoty v motorovém prostoru vyloženě voní a kabely vedoucí okolo motoru koušou. Přítomnost kuny lze odhalit podle odpadaných kusů protihlukové hmoty u baterky.
Co žerou kuny
Kuny loví myši, krysy, potkany, veverky a ptáky, mají rády vejce, ale i ovoce, lesní plody, hmyz, larvy, žížaly, a zbytky z kuchyně. Když kuna pronikne do kurníku, je schopná jej celý vyhubit. Její chutě můžeme využít při výběru vhodné návnady do sklopce, nejlépe v podobě ovoce, případně přírodního vábidla.
Co vadi kunám
Rozmístěte do prostoru pachy, které kunám nevoní!
Rozvěsit po půdě naftalinové nebo chlorové tablety. Odradí je také voda po holení, kterou můžete rozprášit do prostoru. Využít lze také levné vůně do auta, které stačí rozvěsit po místnosti.
Co má kuna nejraději
Kuny loví myši, krysy, potkany, veverky a ptáky, mají rády vejce, ale i ovoce, lesní plody, hmyz, larvy, žížaly, a zbytky z kuchyně. Když kuna pronikne do kurníku, je schopná jej celý vyhubit. Její chutě můžeme využít při výběru vhodné návnady do sklopce, nejlépe v podobě ovoce, případně přírodního vábidla.
Jak zabít kuny
Zabít nebo otrávit kunu je trestné. Český svaz ochránců proto vyzval majitele domů a chat, aby napsali své zkušenosti s vypuzením kun. Kuny se můžete zbavit pouze tak, že ji netrýznivým způsobem vypudíte z domu pryč. Nesmí se ani odchytit živá.
Co kuny nesnáší
Kuna nesnáší hluk, ultrazvukové vlny, silné světlo, některé pachy a v neposlední řadě kočky. Všech těchto věcí lze využít proti ní.
Co opravdu funguje na kuny
Rozvěsit po půdě naftalinové nebo chlorové tablety. Odradí je také voda po holení, kterou můžete rozprášit do prostoru. Využít lze také levné vůně do auta, které stačí rozvěsit po místnosti. Na kuny zabírá i staré prádlo namočené v naftě, které rozložíte po zemi.