Na co chytat na plavanou?

Co je na plavanou

Plavaná je jednou ze základních technik lovu ryb na udici a je to královská disciplína v lovu ryb udicí. Spočívá v umístění nebo vedení přirozené nástrahy ve vodním sloupci, tzn. v libovolné hloubce od hladiny až po dno.

Na co všechno se dají chytat ryby

ChlébChlebové kuličky – skořicové – připravené k sušeníKoláž – pelety z toustů pomocí umělohmotné injekční stříkačky.Napařený – lisovaný rohlík – hotové vykrájené boilies.Kroupy v misce – vařenéBrambory – uvařené – skvělé na kaprovité ryby.Kostky tvrdého sýru.

Jak vybrat vlasec na plavanou

Kmenový vlasec je vhodné použít v průměro od 0,12 až do 0,18mm a následné návazec zvolit vždy o menšího průměru a nosnosti než li je kmenový vlasec. Jako kmenový vlasec doporučuji použít výrobky od značek Colmic a pro návazce od značky Damyl, Milo, Colmic či Maver.

Co je to lov na feeder

Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka. Díky feederovému krmítku nástraha na háčku leží vždy poblíž hromádky voňavého krmení.

Jak správně navázat na plavanou

Montáž na plavanou – lov s boloňkou – řetízková montáž

Při lovu s boloňkou používáme dvě základní montáže. Jedna je tvořena větší zátěží – torpilou, zajišťovacími bročky a bročky vodícími. Druhá se jmenuje řetízková a je tvořena několika bročky zmenšujícími se směrem k návazci s háčkem.

Jak se chytá na těžko

Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.

Na co chytat ryby v létě

Ani v létě se nic nemění na tom, že kukuřice patří k tomu nejlepšímu na co chytat kapry v létě. A vlastmě i jindy. Ostatně na ni chytali třeba v Maďarsku velké kapry v dobách kdy ani tam boilies ještě nedošlo, a to byli maďaři o dost napřed proti tehdejšímu Československu.

Jak chytit velkou rybu

Na navlékací jehlu napíchneme středem boilie nebo peletku, pak do klipu na jehle vložíme smyčku přívěsu, chytneme nástrahu a přesuneme ji z jehly na přívěs, tam nástrahu ještě zajistíme zarážkou, a nástrahu posuneme po vlasovém přívěsu až k zarážce.

Jak dlouhý prut na plavanou

Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů. Těžký přívlačový prut mívá 220–280 cm a lehký by měl být v délce 180–220 cm. Prut na muškaření je obvykle dlouhý 250 cm.

Jak lovit na plavanou

Pro chytání na plavanou si můžeme vystačit jen s malým křesílkem. Ovšem hlavně při chytání s dlouhými pruty se pak využívají i další pomůcky, které usnadňují život rybáři. Důležitá pomůcka při chytání děličkou je tzv. rolna, která slouží k odrolování děličky až k části, kde ji oddělíme od topsetu.

Jak navázat prut na feeder

Feederovou udicí protáhneme kmenový vlasec, na něj nasuneme průběžné krmítko, pak přidáme stoper a následně navážeme obratlík, aby se návazec zbytečně nekroutil. Dále navážeme feederovou gumu dlouhou 10 až 15 cm, na ni navážeme další obratlík, ke kterému navážeme návazec s háčkem a můžeme jít chytat.

Jak poznat záběr na feeder

Záběry na feeder jsou signalizované chvěním jemné ohebné špičky. Aby byl záběr snadno rozpoznatelný, musí vycházet vlasec z prutu přibližně pod pravým úhlem. Toho dosáhnete správným postavením prutu. Špička prutu by měla být v základní poloze mírně ohnutá (vychílení cca o 2 cm stačí).

Jak vybrat prut na plavanou

Někteří specialisté na plavanou by možná s tímto krokem nesouhlasili. Ovšem krátké a jemné udice na UL přívlač jdou nádherně použít i na plavanou. Osobně nejčastěji používám jemné pruty s gramáží do 10, maximálně do 15 gramů. A jejich délka se pohybuje od 1,8 do 2,4 metru.

Jak na kapry když to nebere

Nadzvedněte nástrahu

Pokud ryby spíš jen proplouvají kolem vašeho lovného místa, moc se nekrmí a jen sem tam si zobnou, nástraha ve sloupci je může snáze zaujmout. Mezi plovoucí nástrahy patří plovoucí boilie, burizony, extrudy, kukly, rohlíkové boilie, některé pelety a umělé nástrahy.

Proč vůbec neberou ryby

Důvod, proč ryby neberou se najde vždy. A samozřejmě to nikdy není naše vina. Mohou za to většinou počasí, vodohospodáři, lodičkáři, teplo, zima, vítr, bezvětří, déšť, sucho, čistá voda, kalná voda a milión dalších důvodů.

Na co nejvíc bere kapr

Pro lov kaprů v létě nejvíce doporučujeme ŘEPKÁČ s příchutí medu, vanilky, jahody nebo scopexu. Toto jsou zaručené příchutě, na které kapři spolehlivě berou.

Co dělat když ryby neberou

Nadzvedněte nástrahu

Pokud ryby spíš jen proplouvají kolem vašeho lovného místa, moc se nekrmí a jen sem tam si zobnou, nástraha ve sloupci je může snáze zaujmout. Mezi plovoucí nástrahy patří plovoucí boilie, burizony, extrudy, kukly, rohlíkové boilie, některé pelety a umělé nástrahy.

Na co je Privlacovy prut

Přívlačový prut se používá na lovení převážně dravých ryb. Postupným nahazováním a přitahováním imitujeme pohyb živé ryby. Prut na přívlač nebo také vláčecí prut vybírejte jednoduše podle toho, jaký druh ryby chcete lovit.

Jak navázat prut na plavanou

Montáž na plavanou – lov s boloňkou – řetízková montáž

Při lovu s boloňkou používáme dvě základní montáže. Jedna je tvořena větší zátěží – torpilou, zajišťovacími bročky a bročky vodícími. Druhá se jmenuje řetízková a je tvořena několika bročky zmenšujícími se směrem k návazci s háčkem. Jde právě o tuto montáž.

Co je to feeder prut

Slovo „feeder“ znamená v angličtině krmítko a feederový prut je tedy krmítkový prut nebo prut pro chytání s krmítkem. Samo o sobě to nestačí – hlavním poznávacím znakem feederových prutů jsou výměnné chvějivé špičky sloužící k detekci záběru.

Jak dlouhy prut na feeder

Dalšími dobré příležitosti pro kratší feedery jsou lov na malých revírech (říčkách) a lov v těsné blízkosti břehu. Pro všechny tyto případy využijete feederové pruty v délce 3,3 m nebo 3,0 m. Naopak delší feedery v délkách 3,9 m, 4,2 m se hodí pro lov ve velkých vzdálenostech od břehu na velkých přehradách.

Jak na kapry při tření

Kapr vyhledává před třením místa pro vhodný výtěr, ale zároveň s dostatkem potravy. Důvod, proč na místech s dostatkem potravy, je velice prostý. Aby kapři hned po vytření mohli nabrat zpět ztracené síly a kila po výtěru. Kapři přestávají v době tření být opatrní, a proto se dají velice snadno přelstít.

Kdy chytat na boilies

Chytání na boilies či pelety v jarních měsících

V době před a po tření kaprů využíváme koule s větším podílem proteinů, kapři jim dávají přirozeně přednost, protože instinktivně vědí, co je pro ně dobré. Chtějí nabrat váhu po zimě a získat dostatek energie právě ke tření.

Co chutná kaprům

Kaprům nejvíc chutná boilies na základě krilové moučky, což je mořský plankton. Do toho se přidávají různé příchutě. Kapři mají nejraději maso. „Takový nahnilý krab jim chutná ze všeho nejvíc a nám rybářům to krásně voní,“ doplňuje Karel Nikl.

Jakou delku prutů na přívlač

Délka prutu – kratší pruty používáme zpravidla na přívlač z loďky a k rybolovu na zarostlých pstruhových tocích. Naopak pruty nad 2,50 m jsou výhodné pro rozlehlé a otevřené vody a při lovu na malé až střední měkké nástrahy (twistery, rippery, streamery a malé vláčené rybky).