Na co se chytají okouni
Okouny chytáme na montáž s menším olůvkem. Mnohdy stačí zátěž o hmotnosti 20 až 30 gramů. Pruhovaní dravci totiž potravu často shánějí blízko břehu, proto nemusíme naši nástrahu prezentovat nijak daleko od břehu. Velikost háčku pak volíme podle nástrahy – pokud budeme chytat na rousnice, je lepší zvolit větší háček.
Archiv
Kdy na okouny
Okouny můžeme lovit po celý rok, to je jasné. Ale které měsíce jsou ty nejlepší pro lov větších exemplářů Prvním velmi dobrým a úspěšným obdobím bývá jaro, přesněji přelom února a března. Je to dáno tím, že teplota vody okouny žene do tření.
ArchivPodobné
Kam na velké okouny
Okouny najdeme téměř všude, jak na údolních nádržích, tak v rybnících, řekách či potocích. Nacházejí se všude tam, kde se vyskytuje jejich potrava. Na podzim a v zimě v hlubších teplejších místech na hranách a zlomech, kam se stáhly i menší rybky. Přes léto pak také v méně hluboké vodě u mělčin a břehů.
Archiv
Jakou snuru na okouny
Průměr vlasce určuje, jakou má vlákno pevnost. Čím je průměr větší, tím je větší i jeho pevnost. Průměr vlasce volíte dle toho, jaký lov preferujete. Pokud jdete na lov například menších bílých ryb, okounů či pstruhů, bohatě vám bude stačit vlasec o průměru 0,10 až 0,16 mm.
Jak očistit okouna
S okounem je vcelku prča že jde docela těžko oškabat(sice to jde ale ..). Postup je následující, 1) lehce naříznem kůži na hřbětě z obou stran horní pichlavé ploutve, od zadu vytáhneme celou hřbetní ploutev i s kotvícím kůstkami.
Kde hledat okouna
Okouni se vyskytují prakticky ve všech českých řekách. Od pstruhových potoků až po velké přehrady. Okouna najdeme vždy tam, kde je něco „jinak“. Vyvrácené stromy, mostní pilíře, hluboké zátoky, okraj rákosového pole, to vše je pro okouna typické.
Jak zabít okouna
Vnútornosti budú zhluknuté v guličke, mäso posolíte oberiete od kože a zjete. Dobrú chuť. starší okoun se škrabe hooodně špatně, usmrtit můžeš buď ránou do hlavy, nebo strčíš prst do ¨huby, a zlomíš mu páteř. Doporučuju škrabat hned po usmrcení, jak ti oschne, škrábe se ještě hůř.
Jak rychle roste okoun
Okoun je středněvěká nepříliš rychle rostoucí ryba. Zatímco při dostatku potravy může růst extrémně rychle (35 i více cm ve věku 6 let), existují i zakrslé populace, kde žádná z ryb nepřekročí délku 20 cm.
Čím krmit okouna
Hlavní potravou mladých okounů je všechna drobná vodní zvířena, jako korýšci, červi, larvy vodního hmyzu, u starších pak vodní berušky, brouky, utopený hmyz, a čím je okoun starší, tím se výlučněji stává dravou rybou.
Jak nejlepe pripravit okouna
Očištěnou rybu osolte, opepřete, posypte kmínem a osmažte na přepuštěném másle z obou stran dozlatova. Ke konci posypejte celým kmínem. Podávejte s bramborami. Čím déle na něm zůstanou šupiny, tím hůře půjdou dolů.
Jak dlouho žije okoun
Je velmi žravý. Menší jedinci se živí převážně zooplanktonem a v podstatě vším živým ve vodě, větší jedinci jsou dravci. Ve velikosti nad 20 cm se již živí výlučně menšími rybkami, včetně vlastního potomstva. Okoun říční je středněvěká ryba, dožívající se 15-20 let, průměrný věk je 5-7 roků.
Čím se živí okoun
Mladí okouni se živí planktonem, starší požírají larvy vodního hmyzu, korýše (včetně raků) a ryby ve všech vývojových stádiích – od jiker přes plůdek až po dospělé drobné rybky. Běžný je též kanibalismus. V požírání potěru tkví také jeho největší význam – reguluje rybí populace a brání jim v přemnožení.
Jak zbavit okouna šupin
Šupiny se zásadně z ryby odstraňují od ocasu k hlavě, čili tzv. proti srsti. Jinak to asi ani nejde, nerozhodneme-li se rybu rovnou stáhnout z kůže. A tak musíme podržet okouna za hlavu, kde je mimochodem jeho tělo nejmohutnější a postupovat od nejslabšího místa na těle, tedy od ocasu až k hlavě.
Jak chovat okouna
RAS umožňuje chovat okouna říčního v optimálních podmínkách (tep- lota 23 °C, hustota až 60 kg. m-3, optimální chemismus vody a uspokojení potravních nároků), což zkracuje jeho produkční interval (Obr. 1). Tržní okoun o hmotnosti 100 g se v RAS vyprodukuje za 12 až 14 měsíců.
Jak dlouho se peče okoun
Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C a pečeme 15 – 20 minut. Podáváme se zapékanou bagetkou.
Jak udělat okouna
Okouna opláchněte, osušte utěrkou nebo papírovými kapesníky a dejte ho do pekáčku, který už je vystlaný na plátky nakrájenou cibulí. Přidejte prolisovaný nebo nadrcený česnek, zakapejte šťávou z poloviny citronu, přihoďte petržel, posolte a zakápněte olivovým olejem. Pečte asi 20 minut. Ryba víc nepotřebuje.