Na co je čaj z hlohu?

Na co je dobrý čaj z hlohu

Hloh je taková srdeční bylinka, a to doslova. Používá se totiž při léčbě srdeční arytmie, snižuje krevní tlak a doporučuje se jako prevence infarktu nebo anginy pectoris. Hloh se vyskytuje buď jako strom, nebo jako trnitý keř. Kvete bílými nebo růžovými květy v měsíci květnu.
Archiv

Jak dlouho pít čaj z hlohu

Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících (3 a více), během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě.
Archiv

Jak se připravuje čaj z hlohu

Jak se Čaj z hlohu používá.

Dávkování: Doporučená dávka je pro dospělé 1 nálevový sáček 3x denně. Způsob podání: 1 nálevový sáček (1,5 g) se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat v zakryté nádobě. Čaj se pije teplý. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Archiv

Co se dá udělat z bobulí hlohu

ReceptyČaj na krevní oběh. Smíchejte květy a listy hlohu, srdečníku, maliny a nať rozmarýnu.Čaj na srdce. Ke dvěma dílům hlohu přidejte jeden díl meduňky, srdečníku a třezalky.Hlohová tinktura.Kapky proti vysokému krevnímu tlaku.Hlohové víno z listů či květu.Hlohový lék z plodů (sbírejte až na podzim)

Jak užívat tinkturu z hlohu

Použití: Obecně se tinktury užívají vnitřně, a to v poměru 1 kapka na 1 kg člověka. Množství byste přitom měli rozdělit do 3 denních dávek (60 kg člověk užívá 3 × 20 kapek). Účinky se ovšem projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících, v jejichž průběhu ji musíme užívat denně bez přerušení.

Jak zpracovat Hložinky

Jeden kilogram hložinek rozmačkáme, zalijeme půl litrem vody a vaříme do změknutí. Poté pasírujeme přes síto a do čisté šťávy přisypeme půl kilogramu cukru. S tím opět vaříme do té doby, než se cukr rozpustí a marmeláda začne rosolovatět. Pak už jen stačí nalít do skleniček a zavařit jako kteroukoli jinou marmeládu.

Jak se suší hloh

Sušení a skladování

Květy sušíme v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Pokud sušíme v sušičce nebo v troubě, dodržujeme teplotu do 35 °C. Stejně sušíme i plody.

Kdy se sbírá hloh

Pro léčebné použití se na jaře sbírají nezdřevnatělé konce větévek s listy a květy nebo samotné květy, na podzim pak plody hlohu. Ty je nutné sbírat ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení.

Jak vypadá hloh

Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu, dosahující výšky nejvýše 8 metrů. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny (kolce) dorůstají délky až 2,5 cm.

Jak sušit květ hlohu

Květy sušíme v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Pokud sušíme v sušičce nebo v troubě, dodržujeme teplotu do 35 °C. Stejně sušíme i plody. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.

Kdy trhat hloh

Ideální je sbírat hloh jakmile začne rozkvétat, což se vám na stinných místech nebo ve vyšších nadmořských polohách může během června podařit. Sušené květy používáme na přípravu čaje, který je skutečným požehnáním pro srdce.

Jak chutna hloh

Na hložinkách si můžete pochutnat už zasyrova, jen nečekejte kdovíjaký příval nadpozemsky lahodné chuti. Dužnaté, moučnaté plody se semínky uprostřed jsou nasládlé a jemně trpké.

Kdy sbírat plody hlohu

Plody, hložinky, se sbírají na sklonku léta či na podzim v době zralosti.

Kdy se stříhá hloh

Hloh můžete ořezat libovolně jak potřebujete a to nejlépe v únoru. Vše pro Vaši zahradu – profesionalita, originalita, nadstandardní řešení a záruky.

Kdy dozrává hloh

Hloh kvete v květnu až červnu bílými květy nepříjemné vůně uspořádanými v chocholících. Plody jsou červené eliptické malvice, dlouhé asi jeden centimetr, které obsahují nejméně dvě semena. Dozrávají na přelomu září a října. Hloh je bylinou úzce spojovanou s léčbou srdečních problémů.

Jak se suší hluchavky

Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.

Jak se suší Hložinky

Sušit lze do teplot pod 60 stupňů. Nesmí ale příliš ztmavnout nebo zčernat. Výtečná je tinktura z hložinek. Hložinky nařežeme na malé kousky a zalijeme čistým alkoholem.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak stříhat hloh

Plot stříháme koncem června a na jaře. Můžeme provádět hluboký řez, protože hloh obrazí. Vysazujeme asi 3 rostliny na metr, doporučená výška sazenic 80 – 100 cm.. Rostlina je opadavá, na větvích má silné trny, ročně přiroste asi 20 cm.

Jak poznat hloh

Hloh je trnitý keř či nízký strom rostoucí do maximální výšky 7 metrů. Lze jej snadno poznat podle laločnatých listů velkých 3 až 5 cm, až 2,5 cm dlouhých ostrých trnů a pětičetných bílých či růžových květů. Léčivé účinky mají listy, květy a plody malvice, které dozrávají v podzimních měsících září a říjnu.

Na co pomaha hluchavka

Hluchavka pomáhá nastartovat trávení a rozhýbat línou peristaltiku. Podporuje tvorbu žluči a celkově přináší úlevu při trávicích obtížích, jako je zácpa, průjem nebo podrážděný žaludek. Čaj z hluchavkových květů je díky obsahu léčivých slizů výborný na podporu odkašlávání.

Na co je dobrá hluchavka

Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev.

Co stříhat v březnu

Rybíz a angrešt je potřeba prořezat v první půlce března, v té druhé můžeme zkrotit přerostlé jabloně a hrušně. V první půlce bychom měli stihnout také řez révy vinné a do konce měsíce vyvázání na oporu. Pokud s révou začínáme, nové keříky se vysazují koncem března.

Kdy stříhat bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.