Jak funguje autogen
Metoda využívá teplo dodávané spalováním směsi hořlavého plynu a kyslíku nebo vzduchu pro natavení svarových ploch a roztavení přídavného materiálu. Pro svařování se nejčastěji používá směs acetylénu a kyslíku, protože tato směs ve správném poměru umožňuje dosáhnout teploty plamene až okolo 3200°C.
Archiv
Jak pracovat s autogenem
Jak pracovat s autogenem: Zjistěte 6 nejdůležitějších bezpečnostních zásadNešetřete na kvalitě osobních ochranných prostředkůZajistěte přehledné uspořádání pracovního místa.Základem je správné umístění plynových lahvíHadice musejí být v perfektním stavu.Pozor na znečištění
Archiv
Jak řezat autogenem
Řezání autogenem: technologie
Při řezání autogenem se obrobek nejprve na povrchu ohřeje na zápalnou teplotu. Poté je zahájen přívod kyslíku. Ten musí mít čistotu minimálně 99,5 %. Obrobek tím oxiduje.
Jak svařovat autogenem
Autogenním svářením spojujeme dva kovové kusy na styčných plochách — s eventuálním přidáním chybějícího materiálu v podobě drátu — při čemž styčné plochy ohříváme plamenem hořáku na bod tání takže kov se stává tekutým. Tomuto druhu sváření říkáme tavné.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi pájením a svařováním
Tvrdé pájení, na rozdíl od svařování, vytváří hladké spoje s pravidelnými housenkami, takže je tato metoda vhodná tam, kde je rozhodující kosmetický vzhled. V porovnání se svařováním vytváří díky nízké teplotě zpracování spoje s minimálním zbytkovým napětím a tepelnou deformací.
Co je to Svarek
Svarek – výsledný produkt zhotovený svařováním z připravených dílců. Funkční plochy se u svarků obrábějí až po svařování a případném žíhání ke snížení pnutí. Výkres svarku je vždy doplněn o výkresy jednotlivých dílců. U složitějších svarků – výkres pro svařování a pro obrábění.
Který prvek se používá ke sváření a řezání kovů
metan, propan nebo butan, nejsou pro svařování ocelí příliš vhodné, protože poměr plynů pro dosažení vyšší teploty znamená oxidační typ plamene, kdežto při redukčním typu plamene není možné dosáhnout požadované teploty.
Jaký je nejvyšší povolený přetlak Acetylénu
1, Maximální povolený odběr z lahve je cca 1000 l/hod. Jinak s vysokou pravděpodobností dojde v lahvi k rozkladu plynu s vysokým nebezpečím výbuchu. 2, Acetylen je v lahvi rozpuštěný v acetonu – cca 24 l acetylenu v 1 l acetonu. Při plnění lahve je maximální povolený tlak 20 barů a proces je i tak velice pomalý.
Jak nastavit autogen na řezání
Re: Řezání autogenem
Plamen seřizovat při otevřeném kyslíku na řezání a nastavit plamen neutrální. A k tomu zatavování si myslím ,že by jste měl přítáhnout regulační šroub na kyslíku alespoň na 0,8 MPa i více,aby se roztavený kov vyfukoval ze spáry.
Jak správně řezat plazmou
Na řezání plazmovým obloukem se obvykle používá měděná tryska na zúžení proudu plynu pomocným obloukem, který jím prochází. Pomocný oblouk přeskočí z elektrody v hořáku na řezaný materiál. Tomu se říká „přenesený oblouk“. I když existují i „nepřenesené“ oblouky, ty se však obvykle k řezání nepoužívají.
Jak se zapaluje autogen
Pokud myslíš "autogenem" hubici na konci hořáku (řezáku) tak lze různými způsoby – sirkama, zapalovačem, přiblížením k pracovišti kolegy který vaří vedle, strčením hořáku do kamen, přiložením k železu které je ještě hodně ohřáté od předešlého vaření, od drobných požárů kolem svařeče (suchá tráva).
Co to je acetylen
Acetylen neboli ethyn je chemická anorganická sloučenina uhlíku a vodíku. Acetylen byl objeven v 19. století Edmundem Davym a Marcelinem Bertholotem. Plynný acetylen je vysoce reaktivní a výbušný plyn, který se používá ve spalovacích procesech, kdy je nezbytná vysoká teplota.
Co se dá pájet
Pájet lze i běžně nepájitelné materiály – keramika, porcelán či sklo, jediná omezení je, je že nelze pájet materiály, které mají nižší teplotu vzplanutí, ukápnutí či destrukce než je teplota tavení cínu.
Jak pájet hliník
Při pájení hliníku stačí nahřátý předmět na teplotu cca 350-400°C touto tyčinkou v plánovaném místě pájení potřít. Vzniká krásně leský povrch, dokonale spojený s podkladem na který se dá již bez problémů pájet.
Co lze svařovat
Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.
Jak svařovat litinu
Svařování litin obecně.
Litin je celá dlouhá řada. Některé se dají svařit po předehřevu na cca 400°C elektrodami s vysokým obsahem niklu (nikelitky), jiné se doporučuje svařit bronzovými elektrodami s předehřevem kolem 250°C. Z dlouhodobé praxe musím upozornit, že se dá svařit skoro každá litina, kromě "bílé".
Co na bolest očí po svařování
Obdobné příznaky se pozorují při podráždění očí svařováním, nebo horským sluncem. Cílem léčby je zklidnění projevů, a proto se podávají léčiva proti bolesti, doporučují se studené obklady očí, pobyt v temné místnosti a při silných bolestech se aplikuji znecitlivující oční kapky, které předepisuje oční lékař.
Jak se Ethyn projevuje ve směsi se vzduchem
Směs se vzduchem obsahující 3 až 82 % ethynu je výbušná. Minimální teplota vznícení je 335 °C. Trojná vazba mezi uhlíky je slabá v porovnání s dvojnými vazbami, které vzniknou při spálení na oxid uhličitý, proto se při spalování uvolňuje extrémní množství energie.
Kdy může svářeč obsluhovat vyvíječ acetylenu
V případě že svářecí souprava, která je tvořená lahví s acetylenem a kyslíkem, je v pořádku, žádné plyny do vzduchu neunikají . Naproti tomu vysokotlaký vyvíječ je vybavený pojistným ventilem nastaveným max. na 1,5 atm (což je bezpečná hranice tlaku pro acetylen ve volném prostoru).
Jak funguje rezacka
Plazmové řezačky pracují tak, že posílají elektrický oblouk přes plyn, který prochází zúžený otvor. Plyn může být vzduch, dusík, argon, kyslík. To zvyšuje teplotu plynu až do bodu, když vstoupí do čtvrtého stavu hmoty. Všichni jsme obeznámeni s prvními třemi: tuhé, tekuté a plynové.
Co je pilotní zapalování
Pilotní oblouk hoří při velmi malém proudu mezi vnitřní a vnější elektrodou. Musí být spuštěný tlakový vzduch. Po dotyku špičky pilotního oblouku s materiálem se uzavře elektrický okruh, spustí se plný řezací proud. I při něm vlastně "hoří" oblouk mezi vnitřní a vnější elelktrodou.
Jak hoří acetylen
Acetylen můžeme dokázat zapálením žhnoucí špejlí – acetylen hoří za vzniku sazí (uhlíku), jejichž vznik můžeme pozorovat jako černý povlak na mýdlové pěně, po případě za vzniku oxidu uhličitého a vždy vody.
Jak správně pájet
Pájení spoje: Na spoj aplikujte současně pájedlo a pájku. Nechejte pájku roztéct po celém spoji, aby mohlo působit tavidlo. Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj.
Jak zadělat díru v hliníku
Odřízneme požadovaný kus tmelu a důkladně rukou promačkáme. Vmáčkneme na požadované místo a necháme vytvrdnout. Počáteční vytvrzení po 10 minutách. Vytvrzený materiál lze lakovat a mechanicky opracovávat vrtáním, pilováním, frézováním.
Jak se vaří hliník
Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.