Na co je dobrá hluchavka?

Na co pomaha hluchavka

Hluchavka pomáhá nastartovat trávení a rozhýbat línou peristaltiku. Podporuje tvorbu žluči a celkově přináší úlevu při trávicích obtížích, jako je zácpa, průjem nebo podrážděný žaludek. Čaj z hluchavkových květů je díky obsahu léčivých slizů výborný na podporu odkašlávání.
Archiv

Co sbírat z hluchavky

Hluchavka se sbírá v době jejího květu (cca od května – nyní již od dubna do září). Buď se sbírají pouze květy, nebo se uštipují květy i s okolními listy.
Archiv

Kdy sbirat hluchavky

Hluchavku sbíráme v době jejího květu, tedy od března dále. Buď sbíráme pouze květy, nebo uštipujeme rozkvetlé květy i s okolními listy (tedy kvetoucí nať). Sušíme rychle na slunci a pak dobře hermeticky uzavřeme.

Jak zpracovat hluchavky

Listy hluchavky se přidávají do salátů, pomazánek, omáček nebo polévek, dají se připravit i jako špenát. Nálev do vany: 20 celých hluchavek (čerstvé i sušené) přelijeme přibližně 2,5 l vody a necháme 15 minut luhovat. Nálev přecedíme a nalijeme do vany (voda by měla být bez pěny a jiných kosmetických výrobků).

Kde rostou hluchavky

Hluchavka bílá patří mezi plevelné rostliny a je rozšířená po celé Evropě. Tento druh se vyskytuje i v mírné části severní Asie a byl zavlečen také do Severní Ameriky. V Česku roste nejčastěji v lesích, křovinách, příkopech a na rumištích.

Co obsahuje hloh

Hloh obecný

Léčivé však nejsou jen plody ale i květy a listy. Květy obsahují silice, flavonoidy, aminopuriny, saponiny, třísloviny. V plodech naleznete vitamín C a vitamín B, karoteny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry. Byl by doslova hřích tyto dary, které nám hloh dává nevyužít v plné míře.

Jak usušit Hluchavku

Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.

Proč se hluchavka jmenuje hluchavka

Vidíte, že mají opravdu květy podobného tvaru. Barva květů je ale úplně jiná. Popenec má květy krásně světlounce modré s nádechem do lila, hluchavka má skutečně barvu květů nachovou, jak označuje její jméno.

Jak se suší hluchavky

Jak sušit a používat květ hluchavky Z hluchavky se sbírají samotné kvítky. Měly by se sbírat pouze za suchého počasí a sušit by se měly co nejrychleji, aby květy nezhnědly, protože tak ztrácí hodně prospěšných látek. Vyplatí se je sušit umělým teplem například v troubě při 40 stupních, nebo v sušičce.

Na co se používá hluchavka nachová

Hluchavka nachová je zase nejúčinnější při nadměrném menstruačním krvácení. Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku.

Jak se jmenuje hluchavka

Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule) je drobná rostlina (do 25 cm), jako jediná má listeny přisedlé, ledvinovitého tvaru. Korunní trubku má úzkou a rovnou. Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je také drobná (do 30 cm), ale listeny má řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, často nafialovělé, korunní trubka je rovná.

Jak rozeznat hluchavky

Popenec má květy krásně světlounce modré s nádechem do lila, hluchavka má skutečně barvu květů nachovou, jak označuje její jméno. Další rozdíl spočívá ve velikosti. Ačkoliv není hluchavka nijak vzrostná rostlinka, je rozhodně robustnější než jemný popenec, jenž má tenčí lodyhu a vzrůst poléhavý až plazivý.

Jak dlouho se může užívat čaj z hlohu

Čaj nebo tinktura jsou v běžných dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě.

Na co je čaj z hlohu

Hlavní vlastnosti: čaj z hlohu v nálevových sáčcích. používá se k podpůrné léčbě zvýšeného krevního tlaku. podporuje srdeční činnost.

Jak pěstovat Hluchavku

Hluchavky dobře rostou ve stínu i v polostínu. Pokud mají dostatek vláhy, tak vydrží pěkné i na slunci. Aby plně rozvinuly svoji krásu, vyžadují hluchavky kyprou, humózní půdu. Obsah humusu v půdě zvýšíme kompostem a listovkou – podpoříme tak i její celkové zdravé a úrodnost.

Kde najit Hluchavku

Výskyt. Hluchavka je běžně rozšířená, roste na rumištích, skládkách, kompostech, lemech zdí a plotů, v příkopech, zanedbaných parcích, na hřbitovech a zahradách.

Na co se používá Řepík

Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech. Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy. Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru.

Jaké jsou druhy Hluchavek

Nejznámější je hluchavka bílá (Lamium album), dalšími druhy s květy růžovými až purpurovými a jen někdy bílými jsou hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum), hluchavka zkřížená (Lamium hybridum), hluchavka prostřední (Lamium confertum), hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule), hluchavka šalvějová (Lamium orvala) a …

Na co je dobrý čaj z hlohu

Hloh je taková srdeční bylinka, a to doslova. Používá se totiž při léčbě srdeční arytmie, snižuje krevní tlak a doporučuje se jako prevence infarktu nebo anginy pectoris. Hloh se vyskytuje buď jako strom, nebo jako trnitý keř. Kvete bílými nebo růžovými květy v měsíci květnu.

Co léčí květ hlohu

Hloh je taková srdeční bylinka, a to doslova. Používá se totiž při léčbě srdeční arytmie, snižuje krevní tlak a doporučuje se jako prevence infarktu nebo anginy pectoris. Hloh se vyskytuje buď jako strom, nebo jako trnitý keř.

Kdy kvetou hluchavky

Hluchavka bílá kvete od května do září. Plodem jsou 4 černé tvrdky vejčitého tvaru, které jsou schované na dně vytrvalého kalicha.

Na co se používá dobromysl

Dobromysl obecná je skvělým přírodním antibiotikem. Ačkoliv se standardní léčbě nevyrovná, pokud se zatím ke svému lékaři nechystáte, můžete se pokusit právě oreganem zmírnit projevy nachlazení. Silice této bylinky uvolňují křeče při kašli, působí jako dezinfekce a také usnadňují odkašlávání.

Na co se používá kontryhel

Bylina s typickými zelenožlutými kvítky obsahuje přírodní hormony, které pozitivně ovlivňují ženské orgány. Kontryhel se doporučuje při poruchách menstruace, silném premenstruačním syndromu, hormonální nerovnováze (během puberty i v období menopauzy) a problémy s početím (náchylnost k potratům).

Jak poznat Hluchavku

Hluchavka je vytrvalá bylina. Lodyha je čtyřhranná, nerozvětvená 10-15 cm vysoká, listy jsou vstřícné, srdčitě vejčité, zašpičatělé, pilovité, opatřené paličkovitými chloupky, vyměšující vonný olej. Horní listy mají kratší řapíky. Květy jsou bílé ve svazečkách v úžlabí listů.

Na co se používá Šalvěj lékařská

Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.