Na co je hmoždíř?

Na co použít hmoždíř

Hmoždíř je nádoba, která slouží k drcení koření, a v dnešní době už nejen k tomu- hmoždíře využíváme i k přípravě bylinkového másla, drcení bylinek nebo pesta. Hmoždíř se skládá ze dvou částí – nádoby, ve které koření drtíme a paličky (nebo se jí říká také tlouk, nebo tlouček).
Archiv

Co delat v hmoždíři

Hmoždíř je nádoba, která slouží k roztloukání a drcení koření či bylinek, případně soli apod. Skládá se ze dvou částí, samotného hmoždíře, čili nádoby, která má uvnitř oblý tvar, a z podlouhlé paličky s rozšířeným koncem (tlouk, tlouček a nebo trdlo).

Jak vybrat dobrý hmoždíř

Při výběru hmoždíře platí základní pravidlo: čím tvrdší a robustnější hmoždíř je, tím je bytelnější a lepší. Není proto divu, že většina lidí sahá po hmoždíři z kamene. Opomenout byste neměli ani tlouk, který by vám měl správně sedět do ruky, abyste s ním mohli pohodlně zacházet a drcení bylin vás zbytečně nenamáhalo.
Archiv

Co je to hmoždíř

Hmoždíř (či moždíř) je nádoba, sloužící k roztloukání a drcení koření nebo krystalických látek. Jeho příslušenstvím je podlouhlá palička s rozšířeným koncem, která se nazývá tlouk, tlouček nebo trdlo.

Jak rozdrtit koření bez hmoždíře

Nemáme-li hmoždíř, vložíme koření do sáčku a rozklepeme je válečkem nebo dřevěnou paličkou.

Jak umlít hřebíček

Nebojte se použít sílu, abyste hřebíček nadrtili co nejjemněji. Přidržujte prsty ruky oba konce papíru k sobě, abyste zabránili vyskakování nadrceného koření. Během tlučení hřebíčku si dejte dvě tři přestávky, papír rozevřete a sklepněte nadrcené koření k sobě. Pak opět překryjte a pokračujte v tlučení.

Jak vyčistit hmoždíř

Z domácích ingrediencí můžete vyzkoušet roztok vody se solí, kyselinou citronovou nebo octem, v němž necháte hmoždíř pořádně odmočit. Pokud babské rady nezaberou, mohou přijít na řadu chemické přípravky, které běžně seženete v drogerii. Nejčastěji se na čištění mosazi používá Sitol nebo Silichrom.

Jak vypadá hmoždíř

Hmoždířem se nahrazovaly stoupy, což byly většinou úzké vysoké nádoby z kamene nebo ze dřeva, ke kterým patřilo kyjovité trdlo. Hmoždíř vypadá podobně, jen je z kovu – z mosazi či železa, je mnohem menší a patří k němu palička se zaoblenými konci.

Jak rozemlít hřebíček

Hřebíček nasypte do mixéru nebo jiného přístroje, který budete používat. Zapněte a rozmixujte na prášek. Nezapomeňte dát na mixér víčko, protože to bude pěkně prášit. Zjistila jsem, že se hřebíček mixuje lépe na nižší otáčky.

Jak doma Nadrtit kmín

Nebojte se použít sílu, abyste hřebíček nadrtili co nejjemněji. Přidržujte prsty ruky oba konce papíru k sobě, abyste zabránili vyskakování nadrceného koření. Během tlučení hřebíčku si dejte dvě tři přestávky, papír rozevřete a sklepněte nadrcené koření k sobě. Pak opět překryjte a pokračujte v tlučení.

Jak rozdrtit celý kmín

Jak mlít a drtit kořeníV mlýnku na pepř kromě pepře můžeme mlít i kmín, nové koření nebo koriandr.Pro přípravu většího množství koření je vhodný elektrický mlýnek na kávu.Hmoždíř používáme pro přípravu menšího množství koření.

Jak obnovit mosaz

Domácí přípravky na čištění mosazi

Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.

Čím se leští mosaz

Octovou pastu naneste na mosazný předmět, nechte několik minut působit a opláchněte studenou vodou. Nakonec vyleštěte hadříkem z mikrovlákna. Můžete také pouze namočit hadřík do octa, lehce smočit v soli a větší silou leštit nejpostiženější části.

Na co se používá hřebíček

Používá se ke kořenění sladkých potravin, rýže a masa. Pro své výrazné aroma je i součástí mnoha aromatických směsí. Hlavní složkou hřebíčkové silice je fenolická sloučenina eugenol, který má lokálně-anestetické a antiseptické účinky, používá se často v zubním lékařství.

Jak použít hřebíček na zuby

Hřebíček – lék na bolavé zuby a dásně

Hřebíček také zabraňuje vzniku paradentózy, zubního kazu a podporuje tvorbu bílých krvinek. Tip: Bolesti zubů utišíme přiložením doměkka uvařeného hřebíčku na bolavé místo nebo si tam kápneme neředěný éterický olej.

Jak Namlit bylinky

Užívání práškových bylin

Práškové byliny si můžete vložit do úst, nechat chvíli působit a pak zapít větším množstvím vody. Další možností je rozmíchat prášek ve dvou decilitrech vlažné vody a vypít, nebo prášek zalít 200 ml horké vody, nechat 10 minut louhovat a vypít.

Jak vyčistit svícen

Pokud se jedná o skleněný, porcelánový nebo kovový svícen, pak použijte vodu. Vložte svícen do hrnce se studenou vodou. Zahřívejte ji, dokud voda nezačne vřít. Druhou možností, jak vyčistit svícen od vosku, je za použití mrazničky.

Jak snadno vyčistit mosaz

Do půl skleničky octu přidáme lžičku soli a zamícháme. Vzniklou směs můžeme na mosaz nanášet nebo v ní můžeme nechat předmět vyluhovat. Necháme působit asi 10 minut, opláchneme a osušíme.

Jak vyčistit zašlý kov

Zašlý kov vyleštíme dlouhodobě působící leštěnkou. Ta vytvoří vrstvu, která udrží lesk déle než při použití běžných leštěnek. Při čištění použijeme bavlněné rukavice, abychom chránili povrch před poškrábáním nehty a působením kyselin z povrchu ruky. Naneseme jednou látkou leštěnku a druhou, čistou, předmět vyleštíme.

Čím vyčistit mosazné kování

Mosazné a měděné kliky lze snadno čistit roztoku vyrobeným v domácích podmínkách. Vytvořte pastu se stejnými díly soli, mouky a octa a natřete touto směsí kliku a kování. Poté povrch otřete a uvidíte zářivý výsledek. Pro odstranění skvrn z mosazných klik/kování můžete také použít citron.

Co opravdu pomaha na bolest zubů

Studené obklady, hřebíčkový olej, výplachy slanou vodou a volně prodejné léky – to vše může spolupracovat na dočasném boji proti bolesti a zánětu způsobené bolestí zubů.

Jak jíst hřebíček

Využití hřebíčku

Pro svou nasládlou až hořkou chuť se nejčastěji přidává do slaných a sladkých jídel. Je vhodný do pečiva, nápojů, sladkostí, masa, omáček, zeleniny. Často jej najdeme ve směsích s jinými bylinkami. Silice z rostliny se hojně využívají v parfumerii.

Co vytáhne zánět ze zubů

SŮL A PEPŘ – antibakteriálně, protizánětlivě a anesteticky působí i směs soli a pepře. Smíchejte je a přidejte pár kapek vody tak, aby vznikla kašička. Natřete ji na bolavý zub – po pár minutách byste měli cítit úlevu. Můžete opakovat dle potřeby několikrát denně i několik dní.

Proč bolí zuby v noci

Bolest se zhoršuje v noci po ulehnutí a má pulsující charakter. To se vysvětluje vlivem zvýšení tlaku krve v oblasti hlavy v horizontální poloze (noční návštěvy pacientů na zubní pohotovosti…). Někdy bolest na skus a na poklep. Bolestivý zub lze zpravidla lokalizovat.

Jak umlít kmín

Jak mlít a drtit kořeníV mlýnku na pepř kromě pepře můžeme mlít i kmín, nové koření nebo koriandr.Pro přípravu většího množství koření je vhodný elektrický mlýnek na kávu.Hmoždíř používáme pro přípravu menšího množství koření.