Na co má nárok exekutor?

Co mi nesmí vzít exekutor

Při mobiliární exekuci může exekutor zabavit majetek, o kterém se domnívá, že jsou ve vlastnictví dlužníka. Ze zákona nesmí zabavit pouze: Finanční hotovost do výše dvojnásobku životního minima. Vybavení domácnosti nezbytně nutné k životu.

Co může udělat exekutor

Exekuce vykonávají exekutoři nejčastěji zabavením části mzdy nebo obstavením účtu. Mohou vzít dlužníkovi také i část nemocenské, mateřské, důchodu či podpory v nezaměstnanosti. Další možností je zabavení a prodej majetku dlužníka.
Archiv

Co exekutor nemůže zabavit 2023

Mezi ně patří například lednička, sporák, pračka, postel, stůl, židle a další věci, které jsou nezbytné pro běžný život dlužníka. Obdobně jako u vybavení domácnosti, mezi věci, co nemůže exekutor zabavit, patří oblečení a obuv dlužníka, pokud se jedná o běžné a nezbytné věci pro osobní potřebu.

Co si k vám může dovolit exekutor

Související obsah běžné oblečení – avšak ne luxusní, vybavení domácnosti jako je postel, lednice nebo třeba pračka. snubní prsteny. zdravotnické potřeby, bez kterých se neobejdete vzhledem k nemoci nebo zdravotnímu handicapu. hotovost ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce. domácí zvíře.

Jak obejít exekuci

Jak podnikat při exekuci

Speciálním případem jsou situace, kdy je na občana uvalena exekuce, a on se v této době rozhodne podnikat. Pak je ideální založit si například občanské sdružení a přes něj společnost s ručením omezeným. Jedná se o legální způsob, kterým můžete uvalenou exekuci snadno obejít.

Kdy se může zastavit exekuce

Důvody, pro které je možné podat návrh na zastavení exekuce/výkonu rozhodnutí, jsou uvedeny v Občanském soudním řádu. Jejich výčet je následující: výkon byl nařízen, ačkoli se rozhodnutí dosud nestalo vykonatelným např. věřitel podal návrh na zahájení exekučního řízení, povinnému ale ještě nebyl doručen exekuční titul.

Jak se branit proti exekutorovi

Proti usnesení o nařízení exekuce je možno podat návrh na zastavení exekuce. Podává se písemně přímo exekutorovi. Důvodů, proč zastavit exekuci, je ovšem jen málo – tyto skutečnosti musí být uvedeny v zákoně.

Co mohu sdělit exekutorovi

Mezi základní informace, které je třeba exkutorovi vždy sdělit patří výše mzdy zaměstnance, typ pracovního poměru a jeho charakter, počet evidovaných exekucí včetně pořadí, počet vyživovaných osob a výše srážek ze mzdy.

Co musí exekutor nechat

Pokud na účtu v dané době prostředky nemáte, ale pravidelně vám sem peníze chodí, může exekutor přikročit k pravidelným srážkám ze mzdy. Tomuto kroku se lidově říká „exekuce na plat“. Vždy vám ale musí ponechat tzv. nezabavitelné minimum, které pro rok 2022 činí 9 416,25 Kč.

Na kterou banka nemůže exekutor

Od 1. července 2021 musí banka, u které má klient vedený účet postižený exekuční blokací, umožnit založení takzvaného chráněného účtu. Na tento účet se běžně nevztahuje exekuce a převádí se na něj chráněné příjmy. Jde třeba o zůstatek důchodu nebo mzdy po tom, co z nich jejich plátce provede exekuční srážku.

Jak dlouho může trvat exekuce

Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.

Po jaké době zaniká exekuce

Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.

Čím se musí prokázat exekutor

Schraňujte si veškeré doklady od věcí, které jste koupili z vlastních peněz. Při zabavování movitých věcí dlužníka pak můžete exekutorovi prokázat, co patří prokazatelně vám. Průkazným dokladem je faktura, paragon nebo jiný doklad vystavený na vaše jméno, případně svědectví třetí osoby.

Co nelze postihnout exekuci

Postihnout nelze:

porodné, přídavek na dítě, ❌ dávky v hmotné nouzi, ❌ příspěvek na bydlení. ❌

Jak se branit Exekutorum

Exekučním soudem je okresní soud místně příslušný podle našeho trvalého pobytu. V žalobě je nutné uvést důkazy, které potvrzují to, že věc zařazená do soupisu majetku nám nepatří a patří jiné osobě. Žalobu musíme podat do 30 dnů od doručení zamítavého rozhodnutí exekutora. Po dobu řízení nesmí exekutor věci prodat.

Jak dlouho trvá než dojde k exekuci

Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok. Postup soudu: Soud vydá platební rozkaz, který doručuje žalovanému do vlastních rukou.

Co se stane když nebudu platit exekuci

Co se stane, když oprávněný složí zálohu Pokud oprávněný složí zálohu na další vedení exekučního řízení, prodlouží se provádění exekuce (lhůta k vymožení peněžitého plnění) o další tři roky. Po tuto dobu soud jakékoliv návrhy povinného na zastavení exekuce pro nemajetnost odmítá.

Kdy propadá dluh

Promlčení dluhu – délka lhůty Obecná délka promlčecí lhůty činí 3 roky od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. U majetkových práv je tomu jinak – ty se promlčují uplynutím 10 let ode dne kdy právo dospělo. Strany smlouvy si ale mohou ujednat i delší nebo kratší lhůtu pro promlčení dluhu.

Jak se bránit proti exekutorovi

Je možné se obrátit na Ministerstvo spravedlnosti

Pokud se stížností neuspějete u předsedy soudu ani Exekutorské komory, můžete se v konečnému důsledku obrátit i na samotné Ministerstvo spravedlnosti. Ministr spravedlnosti může podat kárnou žalobu na exekutora, kterou pak projednává kárný senát Komory v kárném řízení.

Jak ven z exekuci

Pokud je situace opravdu neúnosná, může dlužník v exekuci vyhlásit tzv. osobní bankrot a požádat o zahájení insolvenčního řízení (oddlužení). Po schválení oddlužení už nelze na majetek dlužníka exekuce vykonávat. Insolvenční řízení standardně trvá 5 let a jedná se o krajní řešení, jak se dostat ven z dluhů.

Po jaké době přijde exekuce

Jakmile je soudem pověřen exekutor a nařízena exekuce, dostane dlužník do 15 dnů vědět o nařízení exekuce a je vyzván k dobrovolnému zaplacení dluhu. Pokud dlužník dobrovolně dluh nezaplatí, bude exekuce provedena.

Co hrozi při Neplaceni exekuce

Věřitel (ten, komu dlužíte) podá k soudu žalobu, ve které žádá zaplacení dluhu. Poté, co soud vydá rozhodnutí s příkazem dluh splnit, máte zpravidla několik dnů na to tak učinit. Jestliže svůj dluh ani v této lhůtě nesplníte, může věřitel podat návrh na zahájení exekučního řízení.

Po jaké době je dluh promlčen

Obecná délka promlčecí lhůty činí 3 roky od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. U majetkových práv je tomu jinak – ty se promlčují uplynutím 10 let ode dne kdy právo dospělo. Strany smlouvy si ale mohou ujednat i delší nebo kratší lhůtu pro promlčení dluhu.

Co je lepší insolvence nebo exekuce

Pokud se již dlužník v platební neschopnosti nachází, bude s nejvyšší pravděpodobností vhodné řešit své dluhy právě insolvencí. V insolvenci nerostou dluhy o úroky, penále, smluvní pokuty a náklady advokátů a exekutorů, jako tomu tak je v exekuci. Proto je většinou insolvence oproti exekuci výhodnější.

Jak dlouho trvá než se dostanu do exekuce

Zpravidla do 2 měsíců ode dne podání exekučního návrhu soud skutečně exekutora pověří. Exekutor musí poté dlužníkovi poskytnout dodatečnou třicetidenní lhůtu k dobrovolnému splnění povinnosti a teprve po jejím marném uplynutí lze zahájit exekuci na základě vydaných exekučních příkazů.