Na co pusobi šalvěj?

Proč děti nesmí šalvěj

Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.
Archiv

Jak se dělá čaj ze šalvěje

Recept na šalvějový čaj:

Vrchovatá polévková lžíce (3 g) sušených listů šalvěje přelijeme 3 dcl horké vody a necháme 10 – 15 minut luhovat. Čaj pijeme po malých doušcích v průběhu celého dne. Při výplachu dutiny ústní lze použít i 5 gramů sušených listů šalvěje na 3 dcl horké vody.

Jak udělat tinkturu z šalvěje

Nakrájené listy šalvěje dáme do nádoby a zalijeme alkoholem, tak aby byly kompletně ponořené. Uzavřenou sklenici necháme na teplém a suchém místě po dobu alespoň 14 dnů. Občas ji můžeme protřepat. Po uplynutí doporučované lhůty tinkturu přecedíme do předpřipravené uzavíratelné nádoby.

Jak dlouho pít šalvěj

Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Na co se používá šalvějový čaj

Díky šalvěji jsou bylinné čaje prospěšné při zažívacích i zánětlivých potížích, lze je doporučit v období chřipek a nachlazení. Šalvějový nálev se uplatňuje jako kloktadlo, lze jím umývat vlasy a potírat aknózní pleť. Sílu bylinných čajů poznáte zejména při dlouhodobém popíjení.

Jak připravit odvar ze šalvěje

2 – 3 lžičky řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný 1 – 2 šálky denně. Proti pocení popíjíme čaj po lžících každé dvě hodiny.

Co s květy šalvěje

Ze šalvěje luční používáme květy, především na kloktání, ale i na přípravu šalvějového octa. Hrst květů vyluhujeme v octu, který potom používáme k masáži nemocných, kteří delší čas leží. Listy se sbírají před rozkvětem, v květnu a červnu.

Jak dlouho se dělá tinktura

(Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě.) Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jaký čaj na bolest v krku

Mezi bylinky, které si s nachlazením poradí, patří máta, jitrocel, heřmánek, lípa a černý bez. Všechny krásně uvolňují dýchací cesty a usnadňují vykašlávání.

Jaké bylinky na bolest v krku

Aromatické silice, které potírají infekce, obsahuje také řepík lékařský, mateřídouška obecná a tymián obecný, dobromysl, oddenek zázvoru. Hojivě i dezinfekčně působí i okvětní plátky růží a heřmánek, jedna z nejúčinnějších, a zároveň mírně působících rostlin, která je vhodná i pro děti.

Kdy sušit šalvěj

Šalvěj obsahuje největší množství léčivých látek těsně před rozkvětem – pro sběr a sušení je tedy ideální květen a červen. Čerstvou ji můžete využívat celoročně, nicméně v zimě její účinky výrazně slábnou, proto se hodí spíše pro dochucení pokrmů. Pro sběr zvolte suché počasí, ideálně kolem poledne.

Jak Vykuřovat bílou šalvějí

Snadno a jednoduše se vykuřuje – stačí na jednom konci zapálit, oheň sfouknout a dým pohybem ruky rozdmýchat na sebe a do prostoru. Bílá šalvěj – posvátná šalvěj (Salvia apiana) je stálezelený vytrvalý keř, původem z jihozápadu Spojených států a severozápadního Mexika.

Jak Ostrihat šalvěj

Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.

Jaký alkohol na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Jak udělat domácí tinkturu

Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jaký čaj je dobrý na hubnutí

Čajovník čínský (Camelia sinensis) nebo cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis), to jsou dvě nejpopulárnější složky čajů na hubnutí. Obě rostliny přispívají k udržení tělesné hmotnosti, navíc obsahují vysoké množství antioxidantů a kofein pro podporu duševní i tělesné činnosti.

Co na bolest při polykání

Osvědčené rady od našich babiček na bolest krku

Hřebíček je přírodní antiseptikum a analgetikum. Takže ho můžete cucat v ústech, čímž utlumíte bolest při polykání. Účinný je i odvar nebo lihový výluh v kombinaci s citronem, zázvorem a medem. Látky v hřebíčku zpomalují růst mikroorganizmů a dokáží lokálně tlumit bolest.

Jak se zbavit bolesti v krku přes noc

Bylinky jako šalvěj, jitrocel a heřmánek mohou pomoci od bolesti v podobě čaje, bylinného sirupu nebo výluhu ke kloktání. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem.

Co kloktat při angíně

Proti bolesti v krku pomůže kloktání slané vody nebo výluhu ze šalvěje, která patří mezi nejlepší dezinfekci mandlí a celkově ústní oblasti.

Co se suší ze šalvěje

Šalvěj sušíme rozloženou na papíře v menší vrstvě ve větrané místnosti, ne na přímém slunci. Sušenou šalvěj používáme jako koření nebo na přípravu čaje. Čerstvou šalvěj můžeme také skladovat v mrazničce. Sklizené listy nasekáme na jemno a smícháme s vodou, pak vložíme do tvořítek na led nebo na nanuky.

Jak použít bílou šalvěj

Bílá šalvěj je nejaromatičtější bylinkou z rodiny šalvějí. Její lístky použité jako vykuřovadlo mají výborné dezinfekční, antibakteriální a antivirotické účinky. Lístky při spalování mají velmi silné kořeněné aroma. Můžete je použít k očištění vzduchu v místnosti i různých předmětů.

Jak si vyčistit být šalvějí

Když si pořídíte svazek bílé šalvěje, můžete ji několikrát použít. Zapalte ji a dejte do ohnivzdorné misky, která vydrží žár. Pohybem ruky nebo foukáním vytvářejte silný kouř, který očišťuje místnost. Projděte takto celý byt, či prostor.

Kdy stříhat Odkvetlou šalvěj

Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží.