Na co se hodí brambory typu A?

Na co jsou brambory a

Varný typ A – salátové brambory

Po tomto typu brambor sáhněte v případě, že připravujete bramborový salát. Díky tomu, že brambory typu A jsou pevné a drží tvar, jsou ideální na vaření ve slupce nebo třeba k pečení na plátky v troubě. Pokud na ně zapomenete a povaříte je o chvilku déle, jen tak se nerozvaří.
Archiv

Na co jsou brambory typu B

Odrůdy varného typu B, BC se středně pevnou až kyprou, slabě až středně moučnatou dužninou patří k univerzálnějším odrůdám, které nezklamou a jsou vhodné pro přípravu téměř všech pokrmů z brambor, včetně těst a kaší, polévek, bramborového guláše a jako příloha. Do této skupiny patří 11 odrůd.

Jaké brambory jsou nejlepší

Varný typ B má všestranné využití. Mají přirozenou moučnou konzistenci a jsou o něco měkčí než varný typ A. Tyto brambory můžete využít jako přílohu, k zapékání a do polévek a gulášů. Protože jsou nejvíce univerzální, klidně se dají použít i ke stejnému účelu jako varný typ A a varný typ C.
Archiv

Z jakých brambor se dělá kaše

Důležité je použít ten správný varný typ brambor. Pro kaši je to typ C, tedy brambory s vysokým obsahem škrobu. Aby byla kaše skutečně jemná a bez žmolků, doporučuje Anna sáhnout po lisu na brambory.

Jaký typ brambor na chipsy

● Varný typ C – moučné

Brambory s nejvyšším obsahem škrobu, díky kterému jsou ideální do těst a na smažení. Připravíte z nich hranolky, bramboráky i placky, knedlíky i noky, oblíbené škubánky, domácí slané chipsy a neobvyklou slámu.

Jaký typ brambor na zapečené brambory

Varný typ B či BC

vhodný pro recepty: bramborová polévka, zapečené brambory, francouzské brambory, šťouchané brambory, bramborový guláš, také jako příloha, například ve formě hranolek.

Jaký typ brambor na Gratinované brambory

Gratinované brambory jako příloha600 g brambor, varný typ A.1 kelímek (200 g) smetany ke šleháníšpetka čerstvě mletého pepře.špetka čerstvě nastrouhaného muškátového květu.1 malý stroužek česneku.30 g strouhaného parmazánu.5 g soli.

Jaký typ brambor na uskladnění

Dlouhodobější skladování umožňuje i středně ranná odrůda brambor s názvem Karin. Typická je pro ni středně pevná konzistence, žlutá dužnina a žlutá hladká slupka. Odrůda dobře odolává virovým chorobám a poskytuje středně velké výnosy.

Jaké brambory na brambůrky

Jaké brambory jsou na domácí brambůrky nejlepší Čerstvé, pevné a nenaklíčené hnědé brambory jsou na výrobu brambůrků nejlepší. Když je po nakrájení namočíte do ledové vody, odstraníte tak velké množství škrobu, takže brambůrky budou křupavější. Nezapomeňte je před smažením důkladně osušit.

Na co se hodí červené brambory

Červené brambory lze uvařit jako přílohu, doprovázející jehněčí stehno nebo roštěnou. Také je můžete předvařit a použít do zapékaných brambor a salátů.

Jaké brambory na zapékání

Odrůdy varného typu A, AB (BA) s velmi pevnou a pevnou, nerozvářivou, velmi slabě moučnatou, lojovitou dužninou jsou vhodné pro přípravu salátů, k opékání, k vaření ve slupce i bez slupky a k zapékání, tj. jako příloha.

Co znamená pozdní brambory

Konzumní brambory pozdní jsou sklízené po dosažení úplné zralosti hlíz s dobře vyvinutou a pevnou slupkou. Velikost hlíz pozdních brambor kulovitého nebo oválného tvaru je nejméně 28 mm. U pozdních konzumních brambor se dále uvádí varný typ A – C (A – na saláty, C – na kaše), který určuje vhodnost kuchyňského použití.

Jak vybrat dobře brambory

Vybírejte podle varného typu

Pokud kupujete brambory, odrůdu byste neměli vybírat podle toho, zda mají hlízy žlutou nebo červenou slupku, ale podle varného typu. Právě ten charakterizuje vnitřní kvalitu hlíz na základě hodnocení konzistence, struktury, moučnatosti a vlhkosti hlíz po uvaření.

Jak dělíme brambory podle způsobu užití

Rozdělení sadbových brambor dle použití:

rané (90-110 dní), vhodné jak k přímému konzumu, tak k uskladnění, polorané (110-130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, polopozdní až pozdní (nad 130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, často průmyslové odrůdy.

Kdy nejpozději sázet brambory

Obvyklý termín se ale každý rok pohybuje od konce března až do druhé poloviny dubna, v podhorských a horských oblastech se vhodný termín prodlužuje až do druhé poloviny května. Pozdní odrůdy se doporučují sázet až v dubnu.

Jaká je vegetační doba brambor

Vegetační doba brambor se různí

rané s vegetační dobou od 110 do 120 dnů, polorané s vegetační dobou od 120 do 130 dnů, polopozdní s vegetační dobou od 130 do 145 dnů, pozdní s vegetační dobou delší než 145 dnů.

Jaké jsou nejlepší sadbové brambory

K nejranějším z nich patří Adora a Riviera se sběrem už 65 dnů po výsadbě, což je nejednou už koncem května. Zajímavostí odrůdy Adora je její složení. Obsahuje nejnižší množství sacharidů, což ocení cukrovkáři. Zaujme také krásnou hladkou slupkou s mělkými očky a vynikající máslovou chutí.

Kdy sázet brambory 2023

Pokud mluvíme o kalendáři, pak se obvykle jedná o období od konce dubna do první dekády května. Pokud se budete řídit fázemi měsíce, tak na jaře 2023 v dubnu můžete sázet brambory 26. a 27.

Co se může pěstovat po bramborách

Zkypřené záhony po sklizených raných a poloraných bramborách se dají využít nejen pro další pěstování zeleniny – například ledových salátů, kedluben pro podzimní sklizeň nebo ozimé cibule, ale v pozdějších týdnech i pro založení jahodiště.

Jak dlouho mohou být brambory v zemi

Do kalendáře si můžete napsat, kdy jste brambory sázeli a odpočítat vegetační dobu – tedy čas od zasazení hlíz až do jejich sklizně. Například velmi rané a rané brambory se sklízí za nějakých 110 dní. Polorané a polopozdní za 120 až 140 dní. Pozdní brambory trvají nejdéle, užijete si je až za 145 dní od výsadby.

Jak hluboko rostou brambory

Brambory se sázejí do řádků vzdálených od sebe zhruba 70 cm, do hloubky 10 cm a přibližně 30 cm od sebe. Sadba by ideálně měla mít klíčky, pokud byste ale používali sazeč, musí být malé, jinak vám je při nabírání stroj oláme.

Co dát na záhon po bramborách

Zkypřené záhony po sklizených raných a poloraných bramborách se dají využít nejen pro další pěstování zeleniny – například ledových salátů, kedluben pro podzimní sklizeň nebo ozimé cibule, ale v pozdějších týdnech i pro založení jahodiště.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Kdy nejpozději sklízet brambory

rané – sklízíme za 110 – 120 dní polorané – sklízíme za 120 – 130 dní polopozdní – sklízíme za 130 – 145 dní pozdní – ty sklízíme až po 145 dnech.

Proč se okopávají brambory

Okopávání a přihrnování brambor pomáhá rostliny chránit před plísní a dalšími chorobami.