Na co se používá hovězí kližka?

Co se dá udělat z hovězí kližky

Hovězí kližka patří mezi levnější části hovězího masa a je výborná na klasický guláš. Tentokrát je však recept na maso na majoránce a česneku. Maso se dusí v troubě, není tak nutné stát u sporáku.

Na co použít Kližku

Kližka je oblíbeným masem do guláše. Vzhledem k tomu, že se nejedná o to nejkvalitnější maso i cena je nižší. Využít ji můžeme jak na guláš či dušená jídla tak i na pečení. Kližka s karabáčem je zadní část hovězího masa a oproti kližce přední je více libové, i když je také poměrně dost namáhané.
Archiv

Jak připravit hovězí kližku

Kližku nakrájíme na větší kostky, osolíme, opepříme, pomoučníme a v hrnci s 30 g rozehřátého sádla opečeme ze všech stran. Opečené maso vyndáme do mísy a na výpeku se zbytkem sádla orestujeme cibuli dozlatova. K restované cibuli přidáme rozmáčknuté stroužky česneku, hořčici a bobkové listy.

Jak upéct hovězí kližku

Postup: Kližku důkladně odblaňte, ať nikde nezůstanou tuhé úpony šlach ani silné blány. Už během odblaňování se vám kus kližky „rozpadne“ na tři velké části. V hrnci, který pak lze dát i do trouby, rozehřejte olej nebo sádlo. Maso ze všech stran osolte, opepřete a na rozehřátém tuku opečte dohněda.
Archiv

Jak dlouho dusit hovězí kližku

Postup přípravyCelý sval masa opláchneme, osušíme a vetřeme do něj sůl a mletý pepř.V papiňáku na rozehřátém oleji restujeme dosklovita drobně nakrájenou cibuli s česnekem.Položíme maso, které necháme prudce se všech stran zatáhnout.Od doby varu, kdy plamen ubereme na minimum, dusíme 60 minut.

Jak dlouho se vaří hovězí kližka

Guláš, guláš a zase guláš ! Kližka potřebuje především pomalé a dlouhé vaření, změkne totiž po dvou až třech hodinách. Skvělým pomocníkem je proto Papinův hrnec, který přípravu guláše značně zrychlí a šetří čas i energie. Z kližky uvaříte skvělé omáčky z červeného vína, například slavný Boeuf Bourguignon.

Jak dlouho se dusi Klizka

Postup přípravyCelý sval masa opláchneme, osušíme a vetřeme do něj sůl a mletý pepř.V papiňáku na rozehřátém oleji restujeme dosklovita drobně nakrájenou cibuli s česnekem.Položíme maso, které necháme prudce se všech stran zatáhnout.Od doby varu, kdy plamen ubereme na minimum, dusíme 60 minut.

Co je to hovězí kližka

Hovězí kližka se řadí k hovězímu přednímu a pochází z namáhaných částí nohou nad kolenem. Díky skvělé chuti a šťavnatosti patří k velmi žádaným řezům – je nejčastější volbou při přípravě tradičního guláše, skvěle chutná i vařená či dušená vcelku.

Jak na hovězí maso aby bylo měkké

Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob. Druhý je pečení na 170°C pod pokličkou nebo alobalem.

Jaké hovězí maso na guláš

Ten správný klasický guláš se ale dělá z hovězí kližky nebo krku. V tomto mase jsou totiž kolagenová vlákna, která někdo příliš nemusí, pokud se ale kližka v guláši vaří dostatečně dlouho, tak se všechen tuk, respektive kolagenová vlákna, úplně rozpustí. Pak se guláš nemusí ani zahušťovat.

Jak dlouho vařit guláš z kližky

Pokud budete maso dělat pěkně postaru jen tak v hrnci, připravte se na pěkně pozvolné vaření, kdy gulášek jen něžně pobublává a to může trvat až tři hodiny. Maso bude měkké a omáčka báječná.

Proč zhořkne guláš

Proč guláš někdy zhořkne Nejspíš nesprávně zacházíte s mletou paprikou. Jakmile opražíte cibuli, odstavte hrnec z ohně, nechte chvíli vychladnout a až poté přidejte papriku. Promíchejte, vyčkejte, dokud ji cibule nenasákne, a potom vraťte na oheň a podlévejte.

Proč je maso v guláši tuhé

Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!). Platí to na 100 % u libového masa (např. svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně).

Jak udělat guláš aby byl tmavý

V hrnci rozehřejte sádlo, přidejte cibuli spolu s celým kmínem a nechejte ji osmahnout skoro do tmavohněda. Udělá v guláši tu správnou barvu i chuť.

Jaké koření se dává do guláše

Co se koření týká, zpravidla se používá jen sůl, případně koření, které se chystá na zabijačku samotnou, tedy pepř, kmín, majoránka, eventuálně i mleté nové koření. Někdy mletá paprika a samozřejmě cibule a česnek.