Kdy sít polníček
Polníček pěstujeme na slunném záhonu s propustnou půdou, vyhnojenou organickým hnojivem. Pokud budeme vysévat polníček od začátku do poloviny jara, pak koncem léta a nakonec ještě v polovině podzimu, máme zaručenou sklizeň čerstvých listů po celý rok. Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů.
Jak se jí Polnicek
Oříškově plná chuť polníčku vynikne v řadě smoothies a různých variací salátů. Rozumí si se zálivkou z olivového oleje, medu a citronu. Do takto přichystaného základu přidejte pokrájené natvrdo uvařené vejce, posypejte slunečnicovými semínky a podávejte s na sucho opečenou bagetkou.
Archiv
Jak se dělá salát z polníčku
Salát z polníčku a rukoly – postup:
Rajčátka nakrájíme na čtvrtky. Na talířek poskládáme polníček a rukolu, poté rajčátka a vejce. Nakonec salát z polníčku a rukoly přelijeme zálivkou. Tu připravíme promícháním oleje, octa, špetky soli a pepře.
Jak ochutit polníček
Zeleninu dáme do mísy, ochutíme jí troškou balsamikového octa nebo krému, solí, případně olivovým olejem s chilli nebo bazalkovou příchutí či dresinky dle vlastní chuti a promícháme. Fantazii při dochucování se meze nekladou a každý si přidá to, co je jeho chuti nejbližší.
Jak zpracovat polníček
Zpracování polníčku
Listy polníčku stačí jen proprat ve studené vodě, nechat krátce okapat a po chvilce můžete podávat. Polníček lze upravovat stejně jako listy špenátu. Skvěle vám tak ochutí i omáčku na těstoviny nebo restovanou směs zeleniny a masa.
Jak uchovat polníček
Skladování listové zeleniny.
Například špenát, rukola, polníček, bylinky, kadeřávek a podobně přendejte do misky, přikryjte vlhkým, ale ne mokrým ubrouskem a vložte do lednice. Je důležité, aby se na dně nedržela voda a aby byl ubrousek stále vlhký, takže ho namáčejte každý den. Rukola vydrží i týden úplně čerstvá.
Jaký mají vitamíny polníček
Polníček obsahuje vitamin C, prekurzory vitaminu A a kyselinu listovou. Se dvěma mg železa na 100 gramů je také obzvláště dobrou zásobárnou železa. Za svou ořechovou vůni vděčí polníček éterickým olejům.
Na co je zdravá rukola
Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, zvyšují chuť k jídlu a pomáhají čistit játra a krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky. Také se hodí pro diabetiky, protože pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Chrání také naše srdce proti různým kardiovaskulárním onemocněním.
Jakou Zalivku na Polnicek
Do zelených či míchaných salátů používáme celé lístky. Vynikající zálivku na polníček vyrobíme z oleje, hořčice, octa nebo citronové šťávy, trochu ji přisolíme, opepříme a přisladíme cukrem nebo medem. Polníček se dá upravovat i jako špenát a lahodně chutná v omáčkách na těstoviny a v restovaných zeleninových směsích.
Co uvařit z polníčku
Sytě zelené listy polníčku jsou podobné hlávkovému salátu a přímo lákají k přípravě salátů, zdravých smoothie a čerstvých pomazánek. Polníček však můžete i tepelně upravovat. Získáte tak výbornou polévku nebo přílohu k masu.
Jak zmrazit polníček
Listovou zeleninu (např. špenát, salát, polníček, rukolu, apod.) naporcujte do uzavíratelných pytlíčků a později využijte do smoothies nebo do polévek. Listy můžete zamrazit buď samostatně nebo je rovnou nakombinovat spolu s nakrájeným ovocem a připravit si tak jednotlivé porce na smoothies!
Jak vysévat polníček
Osivo vyséváme asi 1 cm hluboko na vzdálenost řádků zhruba 25 cm. Po výsevu polníček dobře zaléváme a půdu často kypříme a odplevelujeme. Vhodné je zakrýt sazenice bílou netkanou textilií, která zkrátí období vegetace. Kvůli mělkému kořenovému systému i krátké vegetaci má kozlíček polníček dost vysoké nároky na vodu.
Který salát je nejzdravější
Polníčku se prý přezdívá „nejzdravější salát světa“. Obsahuje totiž opravdu hodně zdraví prospěšných látek. Vitamíny skupiny B tříbí mysl a zlepšují náladu. Pro vysoký obsah kyseliny listové je doporučovaný těhotným ženám.
Proč jíst Rukolu
Pokud jde třeba o vitamín C a beta karoten, obsahuje rukola mnohem víc těchto látek než jiná listová zelenina. Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, zvyšují chuť k jídlu a pomáhají čistit játra a krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky.
Jak se připravuje rukola
Rukolu přemístíme do velké mísy. Zakápneme ji šťávou z poloviny citronu, přidáme olivový olej, zaprášíme cukrem, osolíme a opepříme čerstvě mletým pepřem. Vše důkladně promícháme a ihned podáváme.
Co delat s rukolou
Klasikou je kombinace rukoly a parmazánu, výborně ale chutná také s rajčátky. Rukolou můžete ozvláštnit šťouchané brambory či květákovou polévku. Nahořklé lístky také ladí s kvalitním olivovým olejem, prosciuttem, těstovinami či pizzou. Rukola se používá i na rukolové pesto a do různých sýrových pomazánek.
Jak udělat zálivku na salát
Do misky nasypeme moučkový cukr, zalijeme octem a rozmícháme vidličkou, aby se cukr rozpustil. Přidáme sůl, černý pepř a zalijeme dobře vychlazenou vodou. Promícháme a necháme stát na chladném místě asi půl hodiny.
Jak udržet čerstvý polníček
Listy patří do mokré utěrky
Veškeré zelené listí, to znamená saláty jako je polníček, rukola, listový salát, špenát, ale také bylinky po přinesení domů zabalte do vlhké utěrky a uložte do spodního šuplíku v lednici. Lisy vám tak vydrží déle čerstvé a nebudou vadnout.
Jak dlouho Klici Polnicek
Doba klíčení je přibližně 1 týden. Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Polníček, stejně jako listový salát, špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy.
Jak si udělat zdravý salát
Ledový salát natrháme do mísy na malé kousky, přidáme nakrájená rajčata, papriky, okurku, posypeme trochou vegety, pepře, zakápneme olivovým olejem a promícháme. Do kysané smetany vmícháme trošku octa, cukru a přidáme nasekaný kopr – nebo trochu koření na tzatziki – je to chutnější. Tímto zalijeme salát a promícháme.
Na co je dobrá rukola
Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, zvyšují chuť k jídlu a pomáhají čistit játra a krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky. Také se hodí pro diabetiky, protože pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Chrání také naše srdce proti různým kardiovaskulárním onemocněním.
Jak se jí rukola
Klasikou je kombinace rukoly a parmazánu, výborně ale chutná také s rajčátky. Rukolou můžete ozvláštnit šťouchané brambory či květákovou polévku. Nahořklé lístky také ladí s kvalitním olivovým olejem, prosciuttem, těstovinami či pizzou. Rukola se používá i na rukolové pesto a do různých sýrových pomazánek.
Jak udělat salát z rukoly
Salát musí být suchý, aby na něm držela zálivka. Rukolu přemístíme do velké mísy. Zakápneme ji šťávou z poloviny citronu, přidáme olivový olej, zaprášíme cukrem, osolíme a opepříme čerstvě mletým pepřem. Vše důkladně promícháme a ihned podáváme.
Kdy se dává rukola na pizzu
Pizzu pečeme v troubě vyhřáté na 250°C přibližně 7-10 minut, dokud kraje nezezlátnou. A nakonec přijde rukola, kterou hotovou pizzu dozdobíme.
Jak uchovat Rukolu
Je potřeba ji uchovávat v plastovém sáčku, který dobře utěsníme. Po pár dnech však začnou listy postupně uvadat a ztrácet tak svou typickou vůni a chuť.