Na co se ptát při koupí domu?

Na co si dát pozor při koupi bytu

8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytuPrávní stav bytu.Technický stav bytu.Reálná velikost bytu.Poplatky, exekuce a dluhy.Rezervační smlouva.Rezervační poplatek.Kontrola smluvní dokumentace.Koupě družstevního bytu.
Archiv

Co musím udělat po koupi domu

Co je potřeba udělat po koupi nemovitostiDoložte list vlastnictví a zástavní právo.Přepište dodávky energií na sebe.Vyřešte si smlouvu se SVJ.Sjednejte pojištění nemovitosti.Změňte si trvalé bydlištěDaň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)Přihlaste se k dani z nemovitosti.

Na co se zeptat při prohlidce nemovitosti

Přečtěte si, na jaké základní body se během prohlídky domu či bytu zeptat, abyste na nic důležitého nezapomněli.Kolik vlastně byt či dům doopravdy měříJakou mám jistotu, že údaje na papíře odpovídají skutečnostiKomu byt či dům skutečně patříPrávní vady nemovitosti.Sousedé, hluk z ulice a jiné negativní vlivy.
Archiv

Co vše se platí při nákupu nemovitosti

Po podpisu kupních smluv je třeba počítat i s poplatkem za návrh na vklad do katastru nemovitostí. Ten činí vždy 2.000 Kč, ať už je předmětem řízení pozemek nebo jednotka. Nezáleží ani na počtu příloh. V souvislosti s převodem nemovitosti je třeba mít k dispozici aktuální výpis z katastru nemovitostí.

Kde nahlásit koupi nemovitosti

Jak postupovat Navštívíte finanční úřad v místě trvalého bydliště a podáte přiznání k dani z nemovitých věcí. Pokud vlastníte v rámci kraje několik nemovitostí, finanční úřad vám vypočítá celkovou daň za všechny nemovitosti a poté vám zašle poštou na vámi určenou adresu složenku s částkou a údaji k platbě.

Jak prověřit nemovitost

Není nic jednoduššího, než si prověřit záznamy o nemovitosti v katastru nemovitostí. Zaměřit byste se měli především na list vlastnictví, kde zjistíte, zda se jedná o bytový prostor či jestli se k nemovitosti nevážou exekuce. Zároveň se dozvíte vše o tom, jak nynější majitel nabyl nemovitost.

Co vše se platí při koupi nemovitosti 2023

Daň z převodu nemovitosti se platí v případě prodeje, daru nebo jiného převodu vlastnictví nemovitosti. Daňová sazba je obecně 4 % z ceny nemovitosti. Od 1. prosince 2021 je povinností platit tuto daň kupujícího.

Co delat kdyz Nabydu nemovitost

Jak postupovat Navštívíte finanční úřad v místě trvalého bydliště a podáte přiznání k dani z nemovitých věcí. Pokud vlastníte v rámci kraje několik nemovitostí, finanční úřad vám vypočítá celkovou daň za všechny nemovitosti a poté vám zašle poštou na vámi určenou adresu složenku s částkou a údaji k platbě.

Na co koukat při prohlidce bytu

Je tedy na místě přizvat k prohlídce odborníka. Dívejte se na přítomnost prasklin, plísně, či vlhkosti na stěnách. Zeptejte se, jak jsou na tom elektrické rozvody a v případě bytu se zajímejte také o stav stoupaček. Při prohlídce by vám měl majitel bytu nebo makléř předložit energetický průkaz náročnosti budovy.

Co vědět při koupi domu

Vlastník nemovitosti by vám měl předložit platné revize plynu, elektřiny a komína. Zároveň byste měli znát výši případných příspěvků do fondu oprav, znát je však třeba i ostatní provozní náklady, čili běžné náklady na elektřinu, vodu, plyn a topný systém a jeho účinnost. Prostě chtějte vědět, zač budete platit a kolik.

Kdo platí daň při koupi nemovitosti

Podle zákona o dani z nabytí nemovitosti platil tuto daň ten, kdo nabyl vlastnického práva k nemovité věci.

Kdo platí daň z převodu nemovitostí 2023

Kdo platí daň z nemovitosti

Daňové přiznání týkající se nemovitosti jsou povinni podat všichni, kteří v minulém roce koupili či jinak získali nemovitost do svého vlastnictví, resp. ti, kteří 1.1.2022 tuto nemovitost ještě nevlastnili, ale 1.1.2023 již ano. Může jít o pozemek, stavbu či bytovou jednotku.

Co vědět před koupi domu

Zeptejte se, jak jsou na tom elektrické rozvody a v případě bytu se zajímejte také o stav stoupaček. Při prohlídce by vám měl majitel bytu nebo makléř předložit energetický průkaz náročnosti budovy. Energetickou náročnost zjistíte z PENB, kdy je nutné tento údaj doložit nejpozději při prodeji nemovitosti.

Jak zjistit jestli je dům v exekuci

Vyhledávání exekuce na nemovitosti je snadné díky katastru nemovitostí, do něhož musí exekutor informaci o exekuci zanést. Katastr nemovitostí je veřejným rejstříkem, nahlížet do něj může každý, lze tak jednoduše ověřit, není-li na nějakou nemovitost exekuce nebo i zástavní právo.

Kdy se platí daň při koupi nemovitosti

V souvislosti s nabytím vlastnického práva k nemovité věci se vlastník této nemovité věci stává poplatníkem a má povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí příslušnému správci daně (finančnímu úřadu) nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období následujícího po roce, ve kterém nemovitou věc nabyl.

Jak převést nemovitost co nejlevněji

Darování nemovitosti je obvyklý způsob, jak nejlevněji přepsat nemovitost v rodině. Darování nemovitosti mezi rodinnými příslušníky je obvyklý způsob vypořádání majetkových vztahů za života dárce, kdy dochází zejména k převodu nemovitosti ze starší generace na mladší.

Jak je to s majetkem po svatbě

Jak vzniká společné jmění manželů

Stejně tak první výplata, která vám po sňatku přijde na účet, bude už ve společném jmění. Výjimkou je situace, kdy ještě před svatbou uzavřete předmanželskou smlouvu, v níž se domluvíte, že společné jmění po svatbě mít nebudete.

Na co se zeptat při pronájmu bytu

Otázky majitele nebo pronajímatelekolik osob bude v bytě bydlet,kde zájemce pracuje, případně co studuje,zda chce mít nájemník zvíře,zda je nájemník kuřák,jestli se bude v bytě hrát na hudební nástroje,od kdy by bylo možné nastěhování,případně, zda můžete vidět výpis z bankovního účtu či pracovní smlouvu.

Na co se zeptat nájemníka

Otázky, kterými prověříte nájemníka

Máte práci nebo studujete Mohu se zeptat v jaké firmě/na jaké škole Jak dlouho jste v této poslední práci Co jste dělal před tímto zaměstnáním

Jak probíhá prohlídka bytu

Otázky zájemců

Především je bude zajímat cena nájmu a poplatky, případně kolik vychází plyn a elektřina. Jestli jim můžete ukázat energetický průkaz budovy. Bude je zajímat nastavení záloh. Kromě nájemného a kauce se budou ptát na náklady za energie, služby a další poplatky.

Kdo nemusí platit daň z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí platí majitelé nemovitosti zapsaní v katastru nemovitostí. V praxi to znamená, že daň z nemovitých věcí neplatí ani nájemci ani lidé žijící v družstevních bytech. Často jsou majiteli nemovitosti manželé, v takovém případě plní daňové povinnosti jeden z nich v plné výši.

Jak dlouho trvá exekuce na výživné

Lze tedy shrnout, že do 30 dnů od podání návrhu by měl být dlužník výživného seznámen s exekučním návrhem. Poté běží lhůta 30 dnů k dobrovolnému uhrazení pohledávky, pokud neuhradí, vydá exekutor exekuční příkaz a provede exekuci. Než získá oprávněný první dlužné výživné, je třeba počítat s cca 2 měsíci.

Jak dlouho je videt exekuce

Výmaz z registru dlužníků po exekuci. Dojde-li k ukončení exekuce, do 15 dnů by měl být záznam o ní z registru smazán. Pokud po uplynutí této doby výpis příslušnou exekuci ještě obsahuje, je nezbytné kontaktovat co nejdříve exekutora, který je za výmaz zodpovědný, a požadovat nápravu.

Co je lepší dědictví nebo darovací smlouva

Mezi příbuznými je lepší a výhodnější rozdělení majetku na základě darovací smlouvy. Nebudou platit nic. V dědictví se hradí odměna notáři vypočítaná z výše děděného majetku. Mezi nepříbuznými osobami je to opačně, neboť by při darování hradili daň z příjmu, která odměnu notáře při dědickém řízení bude vždy převyšovat.

Kdy je darovací smlouva neplatná

Neplatné je takové darování, které je darováno: osobě, jež provozuje zařízení se zdravotními a sociálními službami, nebo. osobě, jež takové zařízení spravuje nebo je v něm sama zaměstnaná. A to v době, kdy dárce využívá péči takového zařízení nebo jeho služby.