Na co se vztahuje záruka mobilu?

Na co všechno se vztahuje záruka

Právní záruka se vztahuje na jakékoli závady, které už pravděpodobně existovaly v době prodeje a které se projevily do dvou let. Rozhodujících je však první rok od prodeje: O jakékoli závadě, která se objeví do jednoho roku, se předpokládá, že existovala už v době prodeje.

Na co se vztahuje dvouletá záruka

Dvouletá záruční doba tak běží zásadně vždy od převzetí prvotního produktu při jeho koupi a při reklamaci se výměnou ani opravou věci neprodlužuje na další dva roky, prodlužuje se pouze úměrně o dobu, po kterou nemůže kupující vadnou věc užívat.

Jak dlouho je záruka na telefon

Pro spotřebitele je záruční doba 24 měsíců, s výjimkami stanovenými příslušnými právními předpisy. Záruční doba pro kupujícího, který není spotřebitelem je 12 měsíců. Reklamaci je nezbytné uplatnit bez zbytečného odkladu, jakmile se vada objevila – byla zjištěna.

Jak dlouho je záruka na boty

Kupující může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží (tedy i obuvi) v době 24 měsíců od převzetí. Odpovědnost za vady se dle občanského zákoníku nevztahuje na běžné opotřebení věci dle § 2167 písm. b) a na mechanické poškození výrobku spotřebitelem dle § 2170.

Kdy končí dvouletá záruka

Praha – Dvouletá zákonná záruka za vady zboží způsobené používáním skončí na konci letošního roku. Vady, které měl výrobek v okamžiku prodeje, bude možné nadále reklamovat do 24 měsíců od koupě.

Jak dlouho je zboží v zaruce

Zákonná záruka

Při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců (§ 620 odst. 1). Odstranitelná vada – nárok na opravu, nebo výměnu části. Není-li to neúměrné, možná výměna.

Kdy má zákazník právo na vrácení peněz

Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.

Co je záruka za jakost

Ust. § 2113: „Zárukou za jakost se prodávající zavazuje, že věc bude po určitou dobu způsobilá k použití pro obvyklý účel nebo že si zachová obvyklé vlastnosti. Tyto účinky má i uvedení záruční doby nebo doby použitelnosti věci na obalu nebo v reklamě. Záruka může být poskytnuta i na jednotlivou součást věci.

Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci

Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.

Kdo posuzuje reklamaci

V této oblasti tedy Česká obchodní inspekce postihuje jednání, které je v rozporu se zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně pak nedodržení jeho ustanovení § 13 a § 19, která upravují po formální stránce průběh reklamačního řízení.

Jak dlouho trvá záruka na opravu

Podle zákona je na opravy záruka 3 měsíce, pokud předpis nestanoví jinou délku, kdy např. u automobilů platí vyhláška, která stanoví 6měsíční dobu.

Co nejde reklamovat

Reklamovat samozřejmě nelze vady, které jste sami způsobili nebo o kterých jste při koupi již věděli. To platí i u vad, kvůli kterým jste se s prodávajícím dohodli na snížení ceny zboží. Prodávající nakonec neodpovídá ani za běžné opotřebení věci. Reklamace musí být uplatněna během 24měsíční lhůty.

Kdo platí dopravu při reklamaci zboží

Prodávající vám náklady uhradit musí minimálně v té jejich části, kterou pokládá za účelně vynaloženou. Mezi typické náklady spojené s reklamací patří poštovné či náklady jiné dopravy zboží na reklamaci a zpět, a cena znaleckého posudku pořízeného po zamítnutí reklamace.

Jak vytknout vadu

Vadu krytou zárukou lze vytknout nejpozději v reklamační lhůtě určené délkou záruční doby, pokud je záruční doba delší než šest měsíců. (Příklad: Pokud nebyla dobrovolně poskytnuta/ dohodnuta záruka za jakost, např. v délce trvání dvou let, je nezbytné vadu věci vytknout do 6 měsíců od jejího převzetí.

Jak stojí a leží podle NOZ

Podobně stanoví i nový občanský zákoník, když ve svém ust. § 1918 říká, že přenechá-li se věc jak stojí a leží (a rovnou v závorce upřesňuje – úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele. To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil.

Co lze reklamovat

Reklamovat můžete službu, která byla předmětem smlouvy o dílo, tedy jakoukoli opravu, úpravu a údržbu věci, za předpokladu, že byla podnikatelem provedena vadně. Dílo má vady, když neodpovídá tomu, co bylo ujednáno ve smlouvě.

Jak se bránit při zamítnutí reklamace

Pokud prodejce reklamaci zamítne, ať už z jakéhokoliv důvodu, je potřeba mu v takovém případě sdělit váš nesouhlas s důvody jejího zamítnutí. Následně je na místě vyhledat vhodného soudního znalce a oprávněnost reklamace s ním zkonzultovat.

Jak se počítá záruka

Projeví-li se vada Zboží v průběhu šesti měsíců od převzetí Kupujícím-spotřebitelem, má se za to, že Zboží bylo vadné již při převzetí, pokud není prokázán opak. V případě koupě již použitého Zboží činí doba pro uplatnění práv z vadného plnění 24 měsíců. Pro Kupujícího–podnikatele činí záruční doba dvanáct měsíců.

Co se může reklamovat

Reklamovat lze jen vady, které má výrobek v okamžiku nákupu, nebo ady, které se objeví v průběhu záruční doby. Vada může být například důsledkem špatného materiálu použitého při opravě nebo chyby v technologii výroby.

Jaká je záruka na vyměněné zboží

V případě výměny věci nebo její součástky nová záruka neběží. Běh nové záruky totiž není pro tuto situaci ve stávajícím občanském zákoníku, oproti minulosti, vůbec zmíněn. Tento závěr potvrzuje ve své rozhodovací praxi i Nejvyšší soud.

Co je zjevná vada

Zjevnou vadou je vada, která je vidět na první pohled a zákazník si ji může všimnout již při předání díla. Tuto vadu je potřeba zhotoviteli vytknout bezodkladně a domáhat se opravy či slevy z ceny.

Kdy je předmět koupě vady

Věc je při koupi vadná v následujících případech:

prodávající odevzdá kupujícímu předmět koupě nikoli v ujednaném množství , jakosti a provedení; prodávající odevzdá kupujícímu jinou věc ; doklady nutné pro užívání věci mají vadu .

Jak lezi a bezi

Co to znamená Jedná se o převod určité množiny věcí v celém souhrnu bez přesné specifikace jakosti nebo kvantity, tedy slovy zákona – „jak stojí a leží“. Následkem takového převodu je vyloučení práv z vadného plnění, co do kvality i kvantity, což se může jevit z pohledu prodávajícího jako velmi výhodné.

Jaké zboží můžeme reklamovat

Objeví-li se na zakoupeném zboží vada, má právo jej spotřebitel reklamovat bez ohledu na to, zda zboží bylo zakoupeno na dálku, mimo obvyklé prodejní prostory anebo v běžné prodejně. Reklamovat zboží z důvodu vady lze bez ohledu na způsob koupě zboží.

Co se zamítnutou reklamaci

Jestliže reklamaci zamítnul přímo prodávající, je vhodné se s ním nejprve dohodnout. V takovém případě doporučujeme prodávajícímu zaslat písemný nesouhlas se zamítnutím reklamace ve formě doporučeného dopisu (tzv. na dodejku) a požádat ho o opětovné posouzení.