Na jakém principu funguje rádio?

Jak funguje FM rádio

Princip. Přenášený akustický (zvukový) signál je tvořen z poměrně nízkých kmitočtů (zhruba 30 Hz – 15 kHz), které by se jako elektromagnetické vlny nedaly vysílat a šířit. Proto se zvukový signál moduluje na podstatně vyšší kmitočty, tzv. nosné vlny, které se snadno vyzáří do prostoru vysílací anténou.

Jak funguje rádio přes internet

Internetové rádio, neboli e-rádio je rádio, jehož program je šířen v digitální formě přes internet. Co se týče vysílání a přijímání zvuku je podobné klasickému FM rádiu. Hlavní rozdíl je v tom, že internetové rádio vyžaduje připojení k internetu a příjem vysílání probíhá přes internet.

Jak fungují rádia

vysílač namoduluje zvuk na nosnou vlnu a rádio tuto vlnu přijme ostraní nosnou frekvenci /říká se tomu demodulace/ a to co zbude, tedy původní zvuk pustí do sluchátek, nebo pomocí zesilovač do reproduktoru. Vysílač vysílá elektromagnetické vlnění o určité frekvenci. Základem je oscilátor který toto vlnění generuje.
Archiv

Co znamená AM na Radiu

Rozhlasové vysílání využívá pásma dlouhých, středních, krátkých a velmi krátkých vln. V pásmu velmi krátkých vln se používá frekvenční modulace (FM), v ostatních pásmech amplitudová modulace (AM).

Jak pracuje rádio a televize

Rozhlasový a televizní signál se přenáší na dálku jako elektromagnetické vlnění ¤. Zvuková informace se namoduluje na nosnou vlnu, která má mnohem vyšší frekvenci (řádově stovky kilohertzů a více), přenáší se prostorem a v přijímači se pak demodulací opět vytvoří zvuková vlna.

Jak poslouchat rádio bez internetu

NextRadio Android / Mac

Ať už se rozhodnete vyhledat v prohlížeči výraz NextRadio download Android free, nebo NextRadio stáhnout zdarma získáte offine rádio. Ať už nechcete platit za mobilní data navíc, nemáte přístup k internetu, nebo vás hudba v mobilu přestala bavit zkuste rádio s NextRadio apk.

Jak se ladí rádio v autě

Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia zvolím režim příjmu označený DAB, někdy také DAB/FM nebo FM/DAB. Jde to i jinak: v seznamu dostupných stanic zkusím najít Český rozhlas Wave, který je označen jako R-WAVE nebo CRo-WAVE. Pokud tam je, autorádio umí DAB. Autorádia s DAB mají vždy také příjem FM.

Jak naladit rádio

Jak naladit internetové rádio

Nutnou podmínkou pro poslech internetového rádia je odpovídající přístroj. Nejčastěji tedy přímo moderní radiopříjímač, případně AV receiver. Ten doma připojíte k internetu – běžně pomocí domácí WiFi sítě a některé pokročilé modely i pomocí síťového portu RJ-45.

Jaký je rozdíl mezi DAB a DAB+

Jak se od sebe liší DAB a DAB+

V současné době je DAB+ pokryto 95 % populace České republiky. DAB+ se od DAB liší zejména širším pásmem signálu, který umožňuje přenášet i různá doplňková data, jako jsou obrázky, mapy apod.

Co to znamená FM

Informace o zkratce 'FM'

> Chatovací zkratky (Fuck Me!)

Jakou má frekvenci rádio

Dnes se u nás používá výhradně FM vysílání v pásmu 87-108 MHz, proto je potřeba si ověřit možnost příjmu těchto kmitočtů na vašem zařízení.

Co je to DAB

Digitální rozhlasové vysílání DAB (Digital Audio Broadcasting) je nástupce analogového FM vysílání. Jedná se digitální rozhlasovou technologii pro terestriální (pozemní) vysílání rozhlasových stanic. Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je ve světě šířeno již více než 2000 rozhlasových programů a multimediálních služeb.

Co to je modulace

Modulace je proces v čase, kterým se mění charakter nosného signálu pomocí modulujícího signálu. Při modulaci se užitečná informace vtiskne na nosný signál v zařízení, které nazýváme modulátor. Modulace se velmi často používá při přenosu nebo záznamu elektrických nebo optických signálů.

Jak naladit rádio na mobilu

Potřebujete k tomu ale využít datové služby od svého mobilního operátora nebo připojit výš telefon k WIFI síti. Konkrétní rádio si můžete posléze „naladit“ prostřednictvím specializovaných aplikací. Mezi nejznámější tuzemské aplikace patří například značka ABradio.cz, ze zahraničních služeb můžete využít TuneinRadio.

Jak poslouchat rádio v mobilu

Program do mobilních telefonů NextRadio zdarma si můžete kdykoli stáhnout a poslouchat rozhlasové stanice. Postačí pokud má váš mobilní telefon FM modul. NextRadio ke stažení je nyní v nabídce zdarma. Funguje stejně jako jiné aplikace pro poslech internetových rádií.

Jak propojit telefon s radiem v autě

Spárování přes Bluetooth

Pokud řídíte auto, jehož autorádio podporuje Bluetooth, máte vyhráno. Ve svém mobilu si jen otevřete „Nastavení“, vyhledáte „Bluetooth“, které na pár vteřin vypnete, poté zase zapnete a vyhledáte název auta, ke kterému chcete telefon připojit.

Na jaké frekvenci vysílá rádio Impuls

Vysílače

Vysílač Kmitočet Výkon (ERP)
Praha – Žižkov 96,6 MHz 5 kW
Hodonín 97,7 MHz 0,1 kW
Kašperské Hory 98,4 MHz 5 kW
99,1 MHz 0,1 kW

Které stanice vysílají v DAB+

Rozhlasové stanice

Název stanice (16zn) Název stanice (8zn) S-ID/(PI)
RADIO 1 RADIO 1 2039
Radio BEAT BEAT 2F31
Radio 7 Radio 7 2FB9
Signal radio Signal 2511

Které rádio vlastní Babiš

Rádio Impuls je soukromá rozhlasová stanice působící v České republice. Vlastníkem rozhlasové stanice je LONDA spol. s r. o., která spadá pod holding Agrofert, a.s. ze svěřenského fondu Andreje Babiše.

Jak vysílat rádio

Nejlepší volbou pro přenos radiového signálu je DAB/DAB+. DAB/DAB+ je forma digitálního pozemního rozhlasového vysílání. Digitální DAB rádio nahrazuje zastaralé FM analogové vysílání. Přes nejnovější technologii DAB+ vysílá veřejnoprávní rozhlas i některé komerční stanice.

Co je to double rádio

DAB + je digitální pozemní rozhlasové vysílání, též nazývané jako Digitální rádio. Dá se snadno naladit na standardní teleskopickou (vytahovací) anténu umístěnou na každém rádiu. Nejenom veřejnoprávní rozhlas, ale i soukromý provozovatelé stanic začínají své programy šířit přes DAB +.

Co je to nosná vlna

Nosná vlna, nosná nebo nosný signál v telekomunikacích (anglicky carrier (signal) nebo carrier wave, někdy zkracováno cxr), je signál (obvykle sinusový), který je pomocí některého druhu modulace zkombinován se vstupním signálem nesoucím užitečnou informaci, tak zvaným modulačním signálem, za účelem přenosu tohoto …

Jak funguje modulátor

Modulátor je elektronický obvod, ve kterém modulační signál v základním pásmu nesoucí informace ovlivňuje jeden nebo více parametrů nosné vlny tak, že vzniká modulovaný signál.

Jaké internetové rádio

V našem srovnání jsem ocenili jako vítěze internetové rádio JVC RA-E981B, které umožňuje přehrávat prakticky všechny stanice. Skvělý kompromis mezi cenou a výkonem představuje Sencor SRD 7800, digitální rádio s bohatou výbavou. Nenáročným zákazníkům by mohlo stačit analogové rádio Panasonic RF-2400.

Jak pustit rádio

Potřebujete k tomu ale využít datové služby od svého mobilního operátora nebo připojit výš telefon k WIFI síti. Konkrétní rádio si můžete posléze „naladit“ prostřednictvím specializovaných aplikací. Mezi nejznámější tuzemské aplikace patří například značka ABradio.cz, ze zahraničních služeb můžete využít TuneinRadio.