Kam se rádi arašídy
Arašídy se řadí k suchým skořápkovým plodům (též skořápkové ovoce). Arašídový olej se rovněž používá na smažení, k výrobě stolních pokrmových tuků, tzv. arašídového másla v potravinářství a ve farmaceutickém průmyslu a k výrobě kosmetických výrobků. Arašídový olej je možné využít i k výrobě nitroglycerinu.
Jaký je rozdíl mezi arašídy a burákem
Arašídy (často také nazývány jako burské oříšky nebo lidově buráky) jsou plodem podzemnice olejné a jak už název napovídá, rostou pod zemí. Všeobecně jsou považovány za ořechy, byť jde z botanického hlediska o luštěninu.
Kde se pěstují arašídy
Arašídy neboli burské oříšky jsou plody podzemnice olejné, které rostou v jižní Africe, Argentině, USA a Číně. Podzemnice olejná je keřík, který roste do výšky asi 70 centimetrů.
Archiv
Proč jíst arašídy
Různé studie prokázaly, že konzumace arašídů výrazně snižuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Arašídy totiž obsahují živiny, které jsou nezbytné pro zdravé srdce. Hořčík, měď, zdravý nenasycené tuky a antioxidanty jako je resveratrol, udrží vaše srdce ve skvělé kondici.
Jak se praží arašídy
Nejdřív si vyloupeme všechny arašídy. Na pánvi si rozehřejeme máslo a arašídy na něm opražíme dorůžova. Bude to trvat přibližně deset minut. Na závěr arašídy posolíme.
Jak se vyrábí arašídy
Oříšky jsou už oloupané, spaří se ve vodě, usuší a poté se praží při teplotě 160 stupňů Celsia v palmovém oleji. To trvá asi pět minut. Další důležitá fáze je chlazení. "Po pražení je potřeba mandle razantně chladit horkým vzduchem, jinak by zhnědly," říká Pavel Kremla.
Proč se Arašídům říká buráky
Název buráků totiž odkazuje k takzvaným Búrům. Búrové neboli Afrikánci jsou potomci nizozemských, vlámských, francouzských, fríských, ale také třeba skandinávských vystěhovalců, kteří se v 17. a 18. století usazovali v jižní Africe a v poměrně příhodných podmínkách tam začali po evropsku hospodařit.
Jak se sklízí arašídy
Sklízet začínáme, jakmile rostliny na podzim zaschnou a odumřou. Podryjeme je rýčem, uchopíme za nať a opatrně vytáhneme z půdy. Lusky posbíráme a usušíme je. Důležité je se sklizní začít ve správný čas, důležité je také uskladnění v suchu, neboť semena ohrožuje karcinogenní plíseň Aspergillus flavus.
Které ořechy jsou nejzdravější
Jaké ořechy jsou nejzdravějšíRozlousknout tuhle otázku není jednoduché.Nejzdravější pro hubnutí: Mandle, kešu oříšky, pistácie.Nejzdravější ořechy pro mozek: Arašídy.Nejzdravější ořechy pro muže: Para a pekanové ořechy.Nejlepší ořechy na prevenci nemocí: Mandle.Nejzdravější ořechové “máslo”
Které ořechy se Nenamáčí
Tyto druhy se nenamáčí: para ořechy, makadamiové ořechy, piniové ořechy, pistácie, loupaná sezamová a konopná semínka.
Jaké vitamíny mají arašídy
Obsahují vitamíny B1 (thiamin), B3 (niacin), B5, B6 a B9. Obsahují antioxidanty jako například koenzym Q10 či resveratrol – oba zpomalují stárnutí buněk, resveratrol má pozitivní vliv na srdce. Obsahují kyselinu listovou a další minerály (železo, vápník, hořčík, draslík, fosfor)
Na co jsou dobré buráky
Za snižování hladiny cukru v krvi pomocí buráků ale nestojí jen vitamín B. Buráky obsahují také poměrně vzácnou látku resveratrol, která má kromě protizánětlivých účinků i účinky hypoglykemické. Zároveň má příznivý vliv na kardiovaskulární systém a podílí se na prevenci rakoviny.
Jak pražit arašídy doma
Postup přípravyNejdřív si vyloupeme všechny arašídy.Na pánvi si rozehřejeme máslo a arašídy na něm opražíme dorůžova. Bude to trvat přibližně deset minut.Na závěr arašídy posolíme.
Jaké ořechy jíst při hubnutí
TIP: Při dietě se doporučuje zhruba hrst přírodních ořechů denně (mandle, kešu nebo vlašské ořechy), což se rovná asi 1100 kJ.
Proč jíst vlašské ořechy
Konzumace vlašských oříšků působí pozitivně proti riziku aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob obecně. Obsažené látky mohou snižovat krevní tlak a udržovat nízkou hladinu cholesterolu. Přínosem je také jejich vliv na psychiku a mozek – vždyť trochu jako mozek i vypadají.
Které ořechy mají nejvíce bílkovin
Oříšky. Další kvalitní zdroj bílkovin. Nejvíce jich najdete v mandlích, kešu oříšcích a pistáciích. Kromě proteinů dodají vašemu tělu také vlákninu, vitamín E a hořčík.
Proč namáčet ořechy a semínka
Téměř všechny ořechy, semínka, obiloviny a luštěniny je potřebné před jejich použitím namočit, abychom odemknu-li jejich nutriční potenciál a aktivovali životodárné enzymy, které je promění ve více stravitelné a biologicky dostupné pro naše tělo.
Jak se praží neloupané arašídy
V suchu se mohou skladovat až do spotřebování. Burské oříšky je nutné opražit, aby se odstranila nahořklá chuť. U neloupaných plodů se k pražení používá bubnových roštů, loupaná jádra se praží v horkém rostlinném oleji při 180°C.
Jak dlouho vydrží buráky
arašídy, ty vydrží ve slupce doma cca pět měsíců, bez slupky zhruba 4 měsíce.
Jak osolit arašídy
Solení dělám asi ve třech krocích – jednou lžičkou solím hned, jakmile začnou arašídy zlátnout a druhou lžičkou solím, když už jsou téměř hotové. A třetí posolení proběhne na talíři, který vyložím papírovou utěrkou a přesypu tam oříšky z pánve oschnout a vychladnout.
Které ořechy mají nejméně tuků
Kešu ořechy jsou vynikajícím zdrojem hořčíku a zinku
Naopak obsah tuků je u kešu ořechů nižší, například v porovnání s pekanovými ořechy je ho v kešu ořeších asi o třetinu méně.
Které ořechy jsou nejtučnější
Makadamové ořechy jsou nejtučnější ze všech ořechů, zatímco lískové ořechy obsahují 60,8 % tuku, mandle 50,6 % tuku a pistácie 44,4 %, makadamové oříšky jsou tuky tvořeny z celých 75,8 %.
Jak správně jíst ořechy
Ořechy stačí namočit do vlažné vody s nerafinovanou solí (na jeden hrnek ořechů cca 2 lžičky). Takto se tzv. inhibitory enzymů neutralizují a vitamíny i minerály pak naše tělo plně využije. Čím déle máme ořechy namočené, tím více omezíme obsah kyseliny fytové.
Jak správně jíst vlašské ořechy
Podle výzkumu je nejzdravější jíst syrové ořechy, například při jejich pražení dochází ke snížení nutriční hodnoty. Vlašské ořechy byste měli ideálně jíst neloupané vzhledem k tomu, že je zhruba 90 % zdraví prospěšných antioxidantů obsaženo právě ve slupce ořechů.
Jak udělat pražené arašídy
Postup přípravyNejdřív si vyloupeme všechny arašídy.Na pánvi si rozehřejeme máslo a arašídy na něm opražíme dorůžova. Bude to trvat přibližně deset minut.Na závěr arašídy posolíme.