Odkud Ukrajina odebírá plyn?

Odkud Ukrajina nakupuje plyn

Plynárenství na Ukrajině se rozvíjí na základě ložisek v Dněpro-Doněcké ropné a plynárenské oblasti, v Předkarpatské ropné a plynárenské oblasti a v Černomořsko-Krymské ropné a plynárenské provincii. Největší ložiska plynu se nacházejí v Charkovské, Poltavské a Lvovské oblasti.

Kdo dodava plyn na Ukrajinu

Mezi Gazpromem – ruským exportérem a Naftogazem, což je firma s faktickým monopolem na distribuci ropy a plynu na Ukrajině, byly napjaté vztahy dlouhodobě, zejména kvůli cenám.
Archiv

Odkud k nám jde plyn

Dodávky přes Německo tvoří zkapalněný plyn z Belgie a z Holandska a dále plyn z Norska. „Poprvé v moderní historii České republiky se stalo, že jsme se během prvního čtvrtletí roku plně obešli bez dodávek plynu z Ruska. Je to velký úspěch.
Archiv

Kdo odebírá ruský plyn

Od června 2022 byl podíl Ruska na dovozu plynu do EU menší než 20 %. V listopadu činil podíl 12,9 %. V období od ledna do listopadu 2022 představoval podíl Ruska (potrubní plyn + dovoz LNG) na dovozu plynu do EU méně než čtvrtinu. Další čtvrtina pocházela z Norska, 11,6 % z Alžírska.

Kdo je největším konkurentem EU v dodávkách LNG plynu

Největším dovozcem LNG do EU byla Francie, dále pak Španělsko a Belgie. V prvním pololetí roku 2022 byly největším dodavatelem LNG do EU Spojené státy, které pokryly téměř 50 % celkového dovozu. Dovoz LNG z USA se meziročně více než zdvojnásobil.

Co se těží na Ukrajině

V roce 2021 byla Ukrajina mezi top 10 zeměmi v produkci titanu, železné rudy, kaolinu, manganu, zirkonu a grafitu. Ze 120 druhů nerostů, které se ve světě celkem používají, se nachází na území Ukrajiny 117. Navíc se tady nacházejí ložiska 22 z 30 nerostů, které jsou zařazeny na seznam kritických pro EU.

Kdo nakupuje plyn pro ČR

Dodavatelé dnes pro české zákazníky nakupují plyn prostřednictvím velkoobchodní evropské energetické burzy, kam ho poskytují obchodníci typu např. společnosti Uniper, která má smlouvu s ruským Gazpromem. Dodavatelé uzavírají i bilaterální kontrakty mimo burzu.

Kdo vlastní plynovody v Česku

Výhradním provozovatelem přepravní soustavy v ČR je společnost NET4GAS, která dopravuje plyn pomocí plynovodů z Ruska a Norska dále do distribučních systémů regionálních distributorů.

Na jakou dobu má ČR zásoby zemního plynu

Těžbě se věnuje 5 společností a těžba kryje přibližně 2 % domácí spotřeby. Zásoby zemního plynu na využívaných ložiskách se odhadují na 2 842 mil. m3 s životností 21 let. V České republice je více jak 2,8 milionů odběratelů zemního plynu, z toho 2,6 mil.

Kdo dodává plyn do České republiky

Největším distributorem plynu je GasNet, s.r.o., působí téměř ve všech regionech ČR (vyjma jižních Čech a Prahy).

Kde se těží zemní plyn v ČR

Těžba zemního plynu se na našem území rozvíjela hlavně v oblasti Jihomoravského kraje, kde i dnes najdeme nejvýznamnější ložiska. V tehdejší době stačila těžba na pokrytí více jak poloviny spotřeby zemního plynu v celém Rakousku-Uhersku.

Jak se říká Ukrajině

Označení Ukrajina bylo užíváno spíše v lidové řeči, zatímco polské a ruské úřady používaly zpravidla označení Malá Rus, Malorusko – v kontrastu k Velké Rusi (dnešnímu Rusku), Bílé Rusi (dnes Bělorusko) a Červené Rusi (Halič).

Co se pěstuje na Ukrajině

Většina území Ukrajiny disponuje kvalitní a úrodnou černozemní půdou. Obděláváno je 57% půdy. Mezi hlavní zemědělské produkty patří: pšenice, ječmen, cukrová řepa, brambory, kukuřice, slunečnice, maso a mléčné výrobky.

Kdo je majitel Nord Stream 2

Vlastníkem a provozovatelem plynovodu je Nord Stream AG, která sídlí ve Švýcarsku.

Kdo je vlastníkem plynovodu

Odběrné plynové zařízení (OPZ)

☀ Plynovodní přípojka začíná odbočením z plynovodu a končí před hlavním uzávěrem plynu (HUP). ☀ Vlastníkem plynovodní přípojky je ten kdo uhradil náklady na její zřízení, nebo její vlastnictví plyne ze smlouvy. Vlastník plynovodní přípojky je povinen zajistit její provoz, údržbu a opravy.

Kde v Česku se těží zemní plyn

Těžba zemního plynu se na našem území rozvíjela hlavně v oblasti Jihomoravského kraje, kde i dnes najdeme nejvýznamnější ložiska. V tehdejší době stačila těžba na pokrytí více jak poloviny spotřeby zemního plynu v celém Rakousku-Uhersku.

Kde vezme ČR plyn

Česko pro diverzifikaci využívá napojení na plynovody Gazela (napojení na plynovod Nord Stream v Německu), Opal (do Německa) a Jamal (z Ruska přes Bělorusko a Polsko), kterými může plyn proudit oběma směry (buď směrem z Ruska do západních zemí nebo naopak ze západních zemí do Česka).

Kdo těží ropu v ČR

Nejvýznamnějšími společnostmi věnujícími se těžbě ropy na území ČR jsou v současné době hodonínské MND a. s. (dříve Moravské naftové doly), skupina LAMA ENERGY GROUP a ostravská společnost UNIGEO a. s.

Kdo má největší zásoby plynu

Rusko má čtvrtinu světových nalezišť zemního plynu

Přesto by bylo minimálně v otázce zemního plynu chybou tuto euroasijskou mocnost do Evropy nezařadit. Rusko má totiž největší zásoby této suroviny na světě a Evropa je jeho největší odbytiště. Na ruském území se nachází zhruba čtvrtina objevených světových zásob.

Kdy byla Ukrajina soucasti Ruska

V roce 1990 vyhlásila Verchovna rada Ukrajiny (parlament) suverenitu země, nezávislost pak byla oficiálně vyhlášena 24. srpna 1991 současně s rozpadem Sovětského svazu. Prohlášení nezávislosti bylo potvrzeno referendem o nezávislosti Ukrajiny téhož roku za podpory 90,3 % voličů.

Kdy byla Ukrajina pripojena k Rusku

Ukrajinskou sovětskou republiku v dubnu 1918 obsadila německá vojska, čímž zanikla. Po odchodu německých vojsk po skončení první světové války byla 10. března 1919 vyhlášena nezávislá Ukrajinská socialistická sovětská republika (USSR).

Kam vyváží Ukrajina

Mezi cílové země patří Alžírsko, Maroko, Egypt, Pákistán a Nigérie.

Odkud přišli Ukrajinci

Počátky osídlování Ukrajiny. První stopy po lidských obydlích na území Ukrajiny se datují do doby před 150 tisíci let, kdy se do této oblasti dostali neandertálci, kteří sem přišli pravděpodobně z Kavkazu a Balkánského poloostrova.

V jaké hloubce je Nord Stream

Plynovod Nord Stream, který má do západní Evropy dovést zemní plyn ze západní Sibiře. V délce přes 1200 kilometrů má vést po dně Baltského moře. Ve srovnání s předchozími podmořskými plynovody nestojí stavařům v cestě tak těžké přírodní podmínky jako v Černém či Středozemním moři.

Kdo odpovídá za plynoměr

„Za stav měřícího zařízení totiž úplně vždy odpovídáte vy, tedy odběratel! “ Jak k poškození došlo, se vůbec v zákoně neřeší. Nezbývá, než své měřiče (elektroměr, plynoměr) pravidelně hlídat.