Proč se nad U píše kroužek
Výsledkem je tedy dlouhá samohláska [ú], pro kterou se ustálilo značení s kroužkem nad písmenem (ů), a vy už jistě tušíte, že onen kroužek je vlastně jakýmsi "reliktem" či pozůstatkem samohlásky ó či dvojhlásky uo, které našemu dlouhému ů předcházely. Značení s ů se v pravopise plně prosadilo přibližně od poloviny 16.
Kdy se píše kroužek nad u
Pro psaní ú s čárkou a ů s kroužkem je nejčastěji rozhodující to, kde ve slově dlouhé u stojí. Pokud se nachází na jeho začátku, píšeme vždy a bezpodmínečně ú s čárkou. Pokud stojí uvnitř tohoto slova nebo na jeho konci, píšeme většinou ů s kroužkem. Pokud se nejedná o citoslovce nebo cizí slova.
Kde nikdy nepíšeme u
Písmeno ů se nikdy nepíše na začátku slova, vyskytuje se jedině uprostřed nebo na konci slov, např. hůl, dolů, dům, domů. Píše se především ve slovech domácího původu (výjimkou je slovo štrůdl/štrúdl, kde jsou uznávány oba zápisy, i když se jedná o slovo přejaté z rakouské němčiny).
Kdy se píše jaké u
po předponě, jestliže základové slovo začíná písmenem ú, např. ne‑úcta, ne‑úspěch, nad‑úroda, proti‑úder, ne‑únavný, bez‑úhonný, bez‑účelný, proti‑ústavní, z‑úrodnit, z‑účastnit se, z‑úročit, za‑úpět, vy‑ústit, na začátku druhé části složeniny, pokud tato část začíná písmenem ú, např.
Jak vzniklo u
uo > ů. Kroužek nad u, který dnes vnímáme jako diakritické znaménko, tedy původně reprezentoval o‑ový element zanikající dvojhlásky [uo]. Po dokončení změny [uo] > [ú] pak písmeno ů začalo označovat hlásku [ú] pocházející z této zaniklé dvojhlásky.
Kde se vzalo u
Z tohoto Ó se postupně vlivem hláskového vývoje stala dvojhláska UO (vuol, ptákuov). A tuto dvojhlásku následně postihla zmíněná monoftongizace – z UO zbylo jen U s prodlouženou výslovností. A vešlo ve zvyk tento vývoj zachytit v písmu tak, že se O přesunulo ve zmenšené podobě nad U, čímž vzniklo Ů.
Jak se píše 100%
Uvedené složené přídavné jméno lze zapsat slovem (stoprocentní), kombinací číslice a slova (100procentní) i kombinací číslice a značky (100%). Ve všech případech se spojení píše bez mezery.
Proč je u a u
Původní dlouhé [ú] zapisované jako ú se tak v domácích slovech ve spisovném jazyce zachovalo pouze na začátku slova, tj. v jediné pozici, kde nemohlo stát původní staročeské [ó], z nějž se vyvinulo [uo] a pak [ú] zapisované dnes jako ů.
Jak se píše 3x
Jinak mezeru za × píšeme i při udávání rozměrů a poměru, bez mezery píšeme v případě, že se jedná o jedno slovo (20×, 100×). Tuto možnost bychom použili ve větách jako říkala jsem ti to už 100×, 3× vyhrál zlatou medaili, na přechodu se raději 2× rozhlédni.
Jak se píše 1 rok
Den, měsíc a rok jsou samostatné údaje a kromě tečky se oddělují mezerou. Číselný údaj pro letošní Nový rok tak napíšete jako 1. 1.
Kdo vymyslel měkké a tvrdé y
V roce 1902 napsal Jan Gebauer první Pravidla českého pravopisu.
Jak napsat 30%
30 % vs. 30% – v čem je rozdíl Číslovky se zkratkami jednotek, jako jsou kilometry, kilogramy, ale třeba i procenta, oddělujte v základním tvaru vždy mezerou. K lepšímu pochopení si stačí údaje rozepsat slovy – deset kilogramů, dvacet kilometrů, třicet procent a podobně.
Jak se píše věk
V zásadě je třeba řídit se pravidlem, že číslovky psané numericky (číslem), se v psané podobě neskloňují. Skloňují se až v ústním projevu, při čtení, proto rozhodně vynechejme všechna -ti. Tedy žádné od 18-ti ani 18ti ani 18 ti let, správně je pouze od 18 let (čteme: od osmnácti let).
Jak se píše 15 ti
Právě v psaní základních číslovek dělá chybu mnoho lidí. Chyba přitom spočívá v použití číslice a přidání koncovky. Špatně je i tvar s pomlčkou a přidáním koncovky, např. 25ti, 15-ti atd.
Jak se píše 10 let
10letý/10ti letý aneb perlička českého pravopisu
Podle českého pravopisu se jedná o tzv. složené číselné výrazy, kde se spojuje číslovka psaná číslicí s jiným slovem. Všechny tyto jednoslovné výrazy vždy píšeme bez mezer, bez spojovníku a nepřikládáme k nim ani žádné koncové části (ti, -ti, -nácti apod.).
Kdo vymyslel háčky a čárky
České háčky a čárky loni oslavily významné jubileum – 600. výročí svého vzniku. Přesněji to byla znaménka punctus rotundus a gracilis virgula, jež světlo světa spatřila roku 1406 v latinském spisu De orthographia Bohemica (O pravopisu českém), jehož autorem je snad Mistr Jan Hus.
Proč je tvrdé Y
Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší. protože je tam gramaticky správně!
Jak se píše 10%
Když tedy chceme napsat deset procent, správně je to 10 % (tedy s mezerou). V případě, kdy chceme vyjádřit přídavné jméno (desetiprocentní), správně se to zapisuje bez mezery (tedy 10%).
Jak se říká Hackum a Carkam
Věta, v níž jsou obsaženy všechna písmena s diakritikou: Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
Kdo vymyslel Y
Jak se do češtiny dvojí i/y dostalo V obou případech se jedná o původní staročeské samohlásky, které se do češtiny dostaly z praslovanštiny, což byl slovanský prajazyk, a v pozdější době se pak do češtiny dostávaly přejímkami z cizích jazyků, anebo byly důsledkem hláskových změn.
Jaké i se píše po c
Písmeno c je v češtině chápáno jako „měkké“. Jinými slovy platí, že po c se v domácích slovech píše měkké i (např. cit, církev).
Jak se píše mýtné
let, uvádí mýtné = ‚mýtní poplatek, mýto'. V češtině se slovo mýtné užívá již dlouho a v současné době i velmi často. Způsob, jakým je slovo utvořeno, je v dnešní češtině obvyklý a produktivní (vedle slova mýtné máme i např. školné, spropitné, poštovné, lektorné, kolejné).
Kdo vymyslel čárky
Hus ve svém díle navrhl pravopisnou reformu. Chtěl psaný jazyk co nejvíce zpřístupnit běžným uživatelům jazyka, tedy lidem, kteří nebyli tolik vzdělaní. Proto zrušil těžkopádné spřežky a zavedl rozlišovací znaménka: začal psát nad písmena tečky – punctus rotundus a čárky – gracilis virgula.
Kdo vymyslel český jazyk
Pro novou kodifikaci spisovné češtiny se východiskem stal literární jazyk konce 16. století a díla Komenského. Z různých pokusů o kodifikaci byla nakonec všeobecně přijata gramatika Josefa Dobrovského, která poprvé vyšla roku 1809. Byly odstraněny některé pozůstatky zastaralého bratrského pravopisu (např.
Jak se píše česky narod
Cvičení S velkým písmenem píšeme: názvy rodů: Habsburkové, Stuartovci, rodina Makovských, Drahošovi, Lucemburkové, Slavníkovci. příslušníci národnosti: Němec, Čech, Australanka, Britové, Peruánec, Francouzka.