Proč Ježíšek?

Kdo to byl Ježíšek

KDO JE JEŽÍŠEK JEŽÍŠEK – náš vánoční návštěvník a dárce, vychází z křesťanské tradice. Ježíšek je skutečně ono betlémské děťátko, které Maria porodila v chlévě. Společně s Josefem ho položila do jeslí a pečovala o něj.
Archiv

Kdo podle tradice nosí v Česku na Vánoce dárky

století, pevné datum 25. prosince je doloženo ze 4. století z Říma. K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek.

Proč se dávají dárky

Proč se pod stromečkem vlastně obdarováváme Podle arciděkana Jurnečky jde o dvě smíchané tradice: jednak o tu tříkrálovou, podle níž tři mudrcové z východu přinesli do Betléma Ježíškovi dary. Zároveň jde o symboliku obdarování: Bůh obdaroval člověka, a proto si i lidé dávají dárky. Křesťané slaví i následující dny.

Kdy chodí Ježíšek

Samozřejmě, že každá země má určité zvyky a tradice, ale i tradiční postavu nadělující vánoční dárky. U nás je to Ježíšek, jež vždy 24. prosince dorazí s vánočními dárečky skrz pootevřené okno.

Jak se narodil Ježíšek

Ježíšek se narodil ve městě Betlémě, daleko, daleko od nás, v zemi, kde po celý rok svítí žhavé slunce. Jeho maminkou byla Marie a pěstounem Josef. Byli právě na cestách a v hostinci neměli volný pokoj. Marie tedy ovinula Ježíška plenkami a místo do kolíbky jej uložila ve chlévě do jeslí.

Proč se Ježíšek narodil v Betlémě

Josef se vydal se svou těhotnou manželkou Marií z Galileje vzhůru do Judska do rodného města krále Davida, které se jmenuje Betlém, aby se tam oba dali zapsat do daňových soupisů. Když tam dorazili, přišel čas porodu a Maria přivedla na svět svého prvorozeného Syna.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Kdy vznikl Ježíšek

Jisté indicie o Ježíškovi s dárky pochází z našeho prostředí z období 17. století. Jedná se o krátkou zmínku z kalendáře Šimona Partlice, kde se píše, že děti dostávají od svých rodičů o Štědrém dnu dárky. Plně se však tato tradice ujala až v 19.

Kdo nosí dárky na Havaji

V Polynésii mají vánočního kraba. Kdo na něj nevěří, toho svými ostrými klepety úplně rozřízne. Havaj adoptovala Santa Clause, pravděpodobně pod vlivem dovolenkářů, kteří můžou být až z Aljašky.

Jak zemřel Ježíšek

Ježíš (asi mezi 7 a 1 př. n. l. Betlém – asi mezi 30 a 33 n. l. Jeruzalém), známý také jako Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta, byl židovský pocestný kazatel, zakladatel křesťanství. Hlásal brzký příchod Božího království, vyzýval k obrácení či pokání a byl popraven kvůli svým názorům.

Kdo má Ježíška

Svět je velký, dětí je na něm hodně, a tak je jen štěstí, že v každé zemi naděluje dárky někdo jiný. A pestrost těchto postav je skutečně překvapivá. Někde se dokonce můžeme setkat i se zvířaty. Kdo by u nás neznal Ježíška – malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem.

Kdo vymyslel Ježíška

Podle většiny historiků to byl přímo zakladatel protestantismu Martin Luther (1483–1546), kdo přesunul nadílku na den narození Ježíše Krista 25. prosince a ustanovil, že dárky bude rozdávat svatý Krist (německy heiliger Christ). Z toho se pak postupně vyvinula představa Ježíška (německy Christkind), jak ji známe dnes.

Kdy zemřel Ježíšek

Ježíš Kristus
Kristus Pantokrator, mozaika v katedrále Proměnění Páně v Cefalù na Sicílii
Narození 5 př. n. l. Betlém, Judské království
Úmrtí 7. dubna 30 (ve věku 35–36 let) nebo 3. dubna 33 (ve věku 38–39 let) Jeruzalém, Judea
Příčina úmrtí ukřižování

Jak vzniklo slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.

Co znamená slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.

Co se stalo 24. prosince

Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25. prosince) již považován za součást Vánoc.

Jak to bylo s narozením Ježíška

Ve městě Betlémě nebylo té noci, kdy Josef s Marií došli, jediný volný nocleh a proto se na noc uchýlili v salaši nedaleko od městských bran. Tam také Marie porodila svého syna Ježíše. Namísto do kolébky jej uložila do jesliček, které jinak sloužili ke krmení dobytka.

Kdo nosí dárky v Turecku

I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.

Kdo pohřbil Ježíše

Všechna kanonická evangelia se shodují na skutečnosti, že Ježíš byl popraven ukřižováním v Jeruzalémě při nebo před židovským svátkem Pesach. K popravě došlo za působení Pontia Piláta, prefekta judské provincie v letech 26 až 36.

Co se stalo s Ježíšem

Po své modlitbě v Getsemanech byl Ježíš zrazen, zatčen a odsouzen ke smrti ukřižováním. Přestože byl všemocný, umožnil sám sobě, aby zemřel na kříži. Jeho následovníci láskyplně uložili Jeho tělo do hrobu.

Kde se narodil Ježíš

Podle Matoušova evangelia se Ježíš narodil v judském městečku Betlémě, v čemž shledává naplnění starozákonního proroctví Micheášova.

Kdo neslaví Vánoce

V době křesťanského adventu a vánočních svátků mají Židé Chanuku. Není to nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani Chanuku nepovažují za oslavu Vánoc.

Co se v Turecku nesmí dělat

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Co se nesmí vozit do Turecka

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.