Proč Kytka žloutne
Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti.
Archiv
Co znamená žloutnutí listů
Žluté listy patří mezi nejobvyklejší problémy pokojových rostlin. Příčin žloutnutí může být mnoho. Od přílišného vystavení slunečním paprskům, přes nedostatek dusíku či železa (chloróza), až po napadení škůdci. Tím nejčastějším důvodem žloutnutí listů ale bývá nesprávná zálivka.
Proč listy žloutnou a opadávají
S odcházejícím létem klesá aktivita fotosyntézy a pomalu se začíná rozkládat i zelený chlorofyl. Ten uvolňuje místo pro žlutá a oranžová barviva, která se nazývají karotenoidy. Tato barviva jsou proti rozkladu podstatně odolnější a zůstávají proto v listech i po rozkladu chlorofylů.
Proč Kytkám hnědnou listy
Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.
Proč žloutne listy Lopatkovec
Dobrý den, rostlině žloutnou listy na stanovišti, kde je příliš světla. V zimě rostlina miluje slunné stanoviště, od jara do léta spíše polostín.
Co dělat když Přeliju kytku
Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.
Proč žloutnou listy u sazenic rajčat
Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou
Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.
Kdy zacina Zloutnout listí
Již koncem léta začínají klesat teploty a zkracuje se období světlého dne. V této době listy nepatrně žloutnou. Svou pravou paletu barev rozehrávají až v období října, kdy listy intenzivně stárnou a začátkem listopadu se z nich transportují důležité látky, které se ukládají na jarní období a listy opadávají.
Proč usychají konce listů
Zjistili jste, že konce zelených nebo pestře zbarvených listů vašich pokojových rostlin začaly hnědnout Většinou to mají na svědomí nadbytečná zálivka, špatný odtok vody z květináče nebo nepatřičná výživa.
Jak často zalévat lopatkovec
Voda: V létě zaléváme až 2x týdně, v zimě 1x za týden. Rostlina je poměrně odolná opomenuté zálivce. Dobře snáší i úplně vyschnutí substrátu.
Proč má lopatkovec zelené květy
Zezelenání květů je normální. Rostlina má ráda světlé až polostinné místo, spíše teplé a vlhké… Roste ji. Asi zde bude nadbytek světla a nízká vlhkost ovzduší.
Jak zachránit usychající rostlinu
Řešení: Protáhlé stonky a bledé listy odstřihněte a rostlinu přemístíme na světlejší místo. Pozor, světlejší nemusí znamenat na parapet jižního okna, kde by oslabenou rostlinu spálil sluneční žár. Po pár dnech by rostlina měla obrazit, zesílit a zase se zelenat.
Proč se u rajčat kroutí listy
Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.
Jak často se mají zalévat rajčata
Ideální zálivka Dvakrát denně Pokud to tedy bude jen trochu možné, zalévejte rajčata mírněji, ale pravidelně. Pokud k nim dorazíte (podle počasí) každé ráno a večer, pak rozhodně neuděláte chybu.
Proč listy mění barvu
V reakci na ochlazování a úbytek slunečního svitu nad ním začínají ostatní barviva převažovat. Listy se tedy nezbarvují, ale „odzeleňují“. Jejich výsledná barva záleží na tom, jaký pigment v nich převládne. V listech s příchodem chladných dnů ubývá zelené barvivo chlorofyl.
Proč padá listí
Listy slouží všem rostlinám jako zásobárny energie, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Když se blíží zima, strom přestane do listů dodávat vodu, potřebné živiny si stáhne zpět do neopadavých částí. List uschne a upadne.
Proč žloutne listy lopatkovec
Dobrý den, rostlině žloutnou listy na stanovišti, kde je příliš světla. V zimě rostlina miluje slunné stanoviště, od jara do léta spíše polostín.
Co dělat aby kvetl lopatkovec
Nenechte se zmást jeho velkými listy – aby lopatkovec kvetl, vyžaduje hnojení pro kvetoucí rostliny. V opačném případě (a díky nadbytku dusíku) věnuje svou veškerou sílu do tvorby listů a na květy mu už příležitost nezbývá. Hnojte od začátku dubna až do konce října a to nejlépe 2-4x do měsíce.
Jak oživit rostlinu
Rychle, levně a po svém.Ženu ani květinou neuhodíš! Jistě, že neuhodí.Čistá váza je základ. Než dáte řezanou kytku do vázy, důkladně před tím vázu vymyjte.Teplá voda. Řezaným květinám dávejte do vázy teplou vodu.Méně znamená více.Když seřezat, tak šikmým směrem.Přihoďte aspirin.Lak na vlasy.Oslaďte jim život.
Proč se kroutí listy u paprik
Nedostatek Vápníku (Ca)
Po přesazení do většího média kroucení listů paprik ustane během týdne.
Proč mi nekvetou Rajčata
Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.
Kdy a čím hnojit rajčata
Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.
Jak často se hnojí rajčata
Rajčata. Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.
Jak zachovat barvu listů
Pokud chcete listům zachovat barvy a další vlastnosti, máčejte je v roztoku glycerinu a vody v poměru 1:1. Listy by měly být úplně ponořené dva až čtyři dny, ne déle. Nám se nejvíce osvědčil zipový sáček.
Co dát do vody aby Kytka vydrzela
Řezané kytičky udržuje svěží hlavně voda ve váze. Největším nepřítelem řezaných květin jsou totiž bakterie, proto vodu měňte alespoň každý druhý den a nezapomeňte také seřezávat stonky. Než květinu ponoříte do vody, vázu pořádně vyčistěte pod tekoucí vodou a klidně použijte trošku saponátu.