Proč létají saze z komína
Pokud se v kamnech pod ním topí například černým uhlím, hromadí se na vnitřní straně komína vrstvy sazí. Někdy se stane, že oheň má takový tah, že jeho plameny dosahují až do komína, ale stačí i obyčejná jiskra, která saze, které v dostatečném množství tvoří v komíně zápalnou směs, zapálí.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Jak poznat zanesený komín
Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.
Jak odstranit dehet z komína
Působení čisticího špalku EUREXIM. Čisticí špalek hoří přibližně 90 minut. Roztopením krbových kamen se nahřeje dehet na stěně kouřovodu a komínu a současně se zvýší tah. Kouř z čisticího špalku obsahuje přídavné chemické látky, které stoupají a usazují se na povlacích dehtu a zároveň jej narušují.
Jak uhasit hořící komín
Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva.
Jak vypálit dehet
Kotel se roztopí na maximální povolenou teplotu (teplota přívodu topné vody by se měla pohybovat okolo 90 °C, což je obvykle maximální teplota uváděná výrobcem) a vypaluje se hodiny podle tloušťky dehtové vrstvy. Někteří kominíci mají frézu na saze, kterou dehet odstraní.
Jak začne hořet komín
Při provozu, který není zcela v pořádku, se na vnitřní straně komínové vložky může velmi rychle utvořit povlak sazí, které tvoří téměř čistý uhlík. Intenzita usazování, výška usazených sazí a nebezpečí vznícení sazí závisí na způsobu a druhu topení v kamnech na tuhá paliva. V příhodném okamžiku se saze vznítí a hoří.
Proč Dehtuje krb
Často se stává, že uživatel dává malou dávku paliva a tím není v ohništi dostatečná teplota. Všeobecně – příčinou dehtování je nízká teplota v ohništi ( dehet na skla a vnitřním obkladu) nebo nízká teplota spalin ( dehet v kouřovodu ). Ten dehet na horní desce Vám zjistím.
Jak vyčistit komín zespodu
Komínovými dvířky – a to pokud nelze provést čištění žádným z předešlých způsobů, může se komínový průduch vyčistit zespodu komínovými dvířky vybíracího, revizního otvoru nebo přes sopouchy po demontáži kouřovodů spotřebičů napojených na komín. Tady je vhodné použít komínové štětky a kartáče.
Jak často se čistí komín
Čištění komínu neboli spalinové cesty je podle zákona č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty povinné a mělo by se provádět alespoň jednou ročně. Čištěním máme na mysli odstranění pevných látek, různých usazenin a nečistot ze spalinové cesty.
Proč se mi Dehtuje kotel
Jaké mohou být důvody tvoření dehtu a řešení
Další možnost je, že používáte nekvalitní palivo, a tak kotel nebývá dostatečně roztopený. V kotelně máte málo vzduchu, a tak dochází k nekvalitnímu hoření paliva. Špatně napojený kouřovod způsobuje nízký tah komína, který spaliny netáhne dobře pryč.
Jak často se musí čistit komín
Čistit bychom pak měli komín 3 x ročně u celoročně provozovaných kotlů na tuhá paliva a 2 x ročně při vytápění sezónním, tedy před sezónou a po ní. Pokud pak využíváte zdroj tepla s výkonem do 50 kW, můžete si komín a kouřovody vyčistit sami.
Proč hoří saze
K hoření je potřeba hořlavou látku – saze, teplotu – té se dosáhne a přítomnost kyslíku obsažený ve vzduchu. Pozor, při určité koncentraci práškových sazí ve vzduchu může vzniknout výbušná směs!! jsou mastný. A je to uhlík a ten za určitých podmínek hoří.
Jak si vyčistit komín
Komín čistíme tak, že provaz se strojkem a nebo tyč s kartáčem pomalu spouštíme dolů, při čištění zdola naopak vytlačujeme kartáč nahoru. Postupně přidáváme jednotlivé díly tyče, čímž ji postupně prodlužujeme. Čistíme-li z komínových dvířek, vymeteme nejprve horní a poté až dolní část komína.
Jak topit bez kouře
Řešením je buďto krátké větrání při každém přikládání nebo zavedení externího přívodu vzduchu. Někdy stačí upravit klapku digestoře, pokud vede ven. Stejně tak upravte poměr venkovního vzduchu při rekuperaci, aby vám jednotka neposlala spaliny do celého domu.
Jak zabránit černání skla u krbu
Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.
Jak nejlépe vyčistit komín
K běžnému, pravidelnému čištění komína potřebujeme „kominický strojek s lanem a sluníčkem", případně „kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí“. Toto vybavení se běžně prodává v železářstvích, hobby marketech a nebo na internetu a nestojí obvykle více jak 1000 korun.
Kdo platí revizi komínů
Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.
Jak nejlépe vyčistit kotel od dehtu
Kotel se roztopí na maximální povolenou teplotu (teplota přívodu topné vody by se měla pohybovat okolo 90 °C, což je obvykle maximální teplota uváděná výrobcem) a vypaluje se hodiny podle tloušťky dehtové vrstvy. Někteří kominíci mají frézu na saze, kterou dehet odstraní.
Jaká je teplota v komíně
Aby komín správně fungoval, musíme mu "dodat" správnou teplotu spalin. Odcházející mohou mít teplotu až 120 °C, spodní hranice by neměla klesnout pod 60 °C. Při nižší teplotě spaliny na stěnách kondenzují a dochází k reakci malty s kondenzátorem. V zimním období vzniká destrukce působením mrazu.
Jak udržet čisté sklo u krbu
Pro čištění skel krbu vám doporučujeme používat originální přípravek pro čištění skel HARK. Je velmi účinný a jeho aktivní pěna nestéká po skle. Při čištění tak nenadělá žádný nepořádek, a přitom bude sklo jako nové. Chemické čističe skel používejte velmi opatrně a zamezte jejich kontaktu s jinými povrchy než se sklem.
Co musí splňovat komín
Požadavky na komín pro plynové spotřebiče jsou jasné: musí být těsný a odolný. Těsný tak, aby ho kondenzát (zkondenzovaná vodní pára), který vzniká při ochlazení spalin v průduchu komínu, nemohl poškodit. Velkou pozornost je třeba věnovat i komínům pro spotřebiče na tuhá paliva.
Proč Dehtuje kotel Viadrus
Smrk, borovice to je dřevo, které obsahuje hodně pryskyřice, to je jeden vliv a navíc je máte suché – takové dřevo potom vyvíjí hodně energie – proto se asi snažíte kotel zavírat. To je celkem běžné, že když máte navíc nižší teploty, tak kotel bude černý a dehtuje.
Proč kamna netáhnou
Většinou je chyba u nás – vybrali jsme nevhodná kamna, špatně roztápíme, používáme nevhodné palivo, a nebo máme problém s komínem. A právě tah komína je na prvním místě. Pokud máte starší kamna a náhle začnou špatně táhnout, je problém nasnadě. Musíme kamna vyčistit, ale i komín a kouřovod.
Jaký průměr komínu pro krbová kamna
Obecně platí, že větší průměr třívrstvého izolovaného komínu vykazuje lepší tahové vlastnosti. Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu.