Jak řešit zpoždění letu
JAK ŘEŠITnejprve řešit přímo u leteckého dopravce.lze se poradit se spotřebitelskou organizacímožnost využít mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, jedná-li se o let provozovaný českým dopravcem.možnost obrátit se na Evropské spotřebitelské centrum, je-li let provozovaný dopravcem z jiné členské země EU.
Na co máte nárok při zpoždění letu
Každý cestující v případě zpožděného letu má zdarma nárok na následující kompenzace: občerstvení úměrné době zpoždění 2 telefonické hovory a e-maily. ubytování v hotelu, je-li zpoždění přes noc.
Archiv
Jak zjistit dobu zpoždění letu
Může se stát, že Vás informace od dopravce nebo letištního personálu dostatečně neuspokojí. Pokud u sebe máte chytrý telefon, tablet či notebook můžete navštívit webové stránky www.flightradar24.com, kde podle čísla letu si můžete Váš let vyhledat a zjistit informace o zpoždění.
Co se stane když nestihnu navazující let
Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování.
Co dělat když vám zruší let
Dojde–li ke zrušení vašeho letu, máte bez ohledu na to, kdy vás dopravce o zrušení informoval, nárok na občerstvení úměrné délce čekání na nový let, ubytování za podmínky odletu alespoň o jednu noc déle než byl původní let a taktéž vám dopravce musí nabídnout alternativní dopravu.
Co dělat když nám uletí letadlo
Informujte o tom zaměstnance u přepážky společnosti, s kterou jste měli letět. Zjistí, kde se zavazadla nacházejí, a zařídí, aby na vás počkala na letišti. V případě, že poletíte až další den, zajistěte si také nocleh. Některé hotely jsou na tyto případy připraveny a nabízejí last minute ubytování za výhodnější ceny.
Co dělat když vám uletí letadlo
Pokud jste let zmeškali na poslední chvíli, budete muset zajistit zavazadla, která byla odbavena a do jiné země vyrazila bez vás. Informujte o tom zaměstnance u přepážky společnosti, s kterou jste měli letět. Zjistí, kde se zavazadla nacházejí, a zařídí, aby na vás počkala na letišti.
Kde se získá doklad o zpoždění letu
Vyžádejte si potvrzení na letišti
Přímo od letiště si vyžádejte potvrzení o zpoždění či zrušení letu. O doklad si můžete říci jak na letišti, ze kterého se zpožděním odlétáte, tak na letišti příletu. Z potvrzení by mělo být patrné, o kolik byl let zpožděn, případně, že byl zrušen.
Jak probíhá let s přestupem
Poletíte na jednu letenku, na letišti vás odbaví a dostanete několik palubních lístků. Palubními lístky se budete prokazovat při přestupech. Zavazadla odevzdáváte na prvním letišti při odbavení a vyzvedáváte až v cíli trasy. Zřídkakdy nastává situace, kdy musíte vyzvednout zavazadlo při mezipřistání (lety v USA).
Kdy se dostane jídlo v letadle
u 6hodinových letů palubní personál podává předkrm, hlavní jídlo i dezert, u letů delších jak 8 hodin se můžete těšit na snídani i večeři.
Co se stane kdyz necham propadnout letenku
Využití jen zpátečního letu
I v tomto případě platí, že vynecháním jedné cesty nenávratně ztrácíte nárok na cesty následující. Velmi často se tento případ uplatňuje v rámci cest napříč Evropou a letenek zakoupených u nízkonákladových aerolinií. V tomto případě zrušení zpátečního letu neplatí.
Kdy je nárok na kompenzaci zpoždění letu
Každý cestující má nárok na kompenzaci, pokud se let zpozdí o víc než tři hodiny. Doba zpoždění se počítá na základě skutečného času příletu do konečné destinace. Jedná se o moment, kdy se otevřou dveře letadla a cestující začnou vystupovat.
Jak dlouho trva mezipristani
Jak dlouho trvá krátké mezipřistání
Krátké mezipřistání často trvá 30 minut u vnitrostátních letů a přibližně hodinu u mezinárodních letů. Mezinárodní mezipřistání je delší, aby poskytlo cestujícím dostatek času projít celním a imigračním procesem, než nastoupí na další let.
Co se nesmí brát na palubu letadla
kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače, toxické, infekční nebo radioaktivní látky, obranné a paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), plyny.
Co si vzít na palubu letadla
Na palubu letadla si s sebou můžete vzít:tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů.Léky, kapky nebo jiné tekutiny nezbytné pro léčební účely.Kojeneckou výživu nebo speciální stravu pro cestující s onemocněním k použití během cesty.
Kdy dostanu palubní lístek
1. On-line check-in – svůj palubní lístek (letenku) si můžete vytisknout/stáhnout z pohodlí domova a to nejčastěji až 3 hodiny před odletem. On-line check-in umožňuje pasažérům odbavit svůj let s dostatečným předstihem přímo z domova.
Kam dát nabíječku v letadle
Na palubu si s sebou vezměte všechny hodnotné a křehké předměty jako šperky, fotoaparát, elektronická zařízení (mobilní telefon, notebook), nabíječky a adaptéry. Tyto předměty budete muset spolu s balíčkem tekutin při kontrole vybalit. Proto je mějte zabalené a připravené úplně nahoře.
Co je povoleno v příručním zavazadle
Na palubu letadla si s sebou můžete vzít: tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr na osobu. Léky, kapky nebo jiné tekutiny nezbytné pro léčební účely.
Na co si dát pozor při cestě letadlem
Nestresujte se zbytečně a buďte v klidu. Před cestou se dodatečně vyspěte, dorazte už na letiště včas bez zbytečných zmatků, pijte (protože létání dehydratuje), a klidně se i najezte (protože některé aerolinky včetně Travel Service vám jídlo nedají vždy). Samozřejmě se nepřecpěte, pozor také na nadměrnou plynatost.
Co znamená že je letadlo na bráně
Číslo brány (gate), máš vždy uvedeno na svém palubním lístku. Odbavení, zobrazuje se na tabuli odletů s číslem přepážky pro odbavení Tvého letu. "Jdi na bránu", zobrazuje se na tabuli odletů u čísla daného letu a informuje Tě o tom, že musíš jít k bráně (gate).
Co se nesmí vzít na palubu letadla
V příručních zavazadlech je zakázáno přepravovat zbraně, výbušniny, hořlaviny, chemické a toxické látky, tekutiny a gely. V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva.
Co nesmí být v kufru v letadle
Odbavené zavazadlo nesmí obsahovat:cigaretové zapalovače, zápalky.plynové bomby, výbušniny.jedy, žíraviny.radioaktivní látky.elektronická zařízení a spotřebiče.v odbaveném zavazadle mohou být elektronická zařízení pouze bez napájecích baterií – ty se mohou převážet jen v příručním zavazadle.
Co se nesmi brát na palubu letadla
V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.
Na co si dát pozor v letadle
Co nesmí vůbec do letadla ani v odbaveném zavazadleVýbušniny a hořlaviny – takže nelze převážet ani plynové kartuše k vařiči.Chemické a toxické látky.Tlakové nádoby.Některé druhy nabíječek a/nebo velkokapacitních nabíjecích bateriíNadměrná zavazadla, která nejdou zkontrolovat na rentgenu.
Co na Zalehani uší v letadle
Když jsou uši zalehlé i po letu
Nalijte do misky vařící vodu a nakloňte se nad ni. Přikryjte hlavu i mísu ručníkem a inhalujte páru, která pomáhá vyrovnat tlak v uších. Pro úlevu od bolesti můžete také zkusit přidat pár kapek levandulového nebo eukalyptového oleje. Uši zalehnuté z letadla nejsou nebezpečné.