Proč se kandované ovoce nekazí?

Jak dlouho vydrží kandované ovoce

Během procesu kandování se v ovoci postupně snižuje obsah vody, proto se ani při delším skladování nezkazí. Cukr je navíc dokonalým konzervantem, takže vám proslazené kousíčky vydrží až rok, pokud budou navíc naložené v sirupu, tak dokonce i tři roky.

Jak se dělá kandované ovoce

Kandované ovoce je ovoce napuštěné cukrem. Tato úprava slouží ke konzervaci a děje se tak, že se povařené ovoce nechá několik dní máčet v cukernatém roztoku, který se postupně zahušťuje dalším cukrem, takže se koncentrace cukru v roztoku pohybuje od asi 30 do konečných 70–75 %.

Čím nahradit kandované ovoce

Kandované ovoce obsahuje cukr, který je velice nezdravý. Kandované ovoce nahraďte nejlépe vlastním nasušeným ovocem nebo kupte nesířené sušené ovoce v prodejnách se zdravou výživou.

Co dělat se sušeným ovocem

Sušit lze ale téměř každé ovoce: meruňky, broskve, banány, fíky, datle, borůvky, brusinky, třešně, kiwi, hroznové víno, ananas, jahody, pomeranč, citrony. Sušené ovoce můžeme mlsat samotné, přidávat do müsli, využívat do různých cukrovinek, moučníků a nákypů. Je také oblíbenou součástí vánočního cukroví.

Jak se dělá Kandovaná dýně

Dýni scedíme, necháme řádně okapat. Pak ji rozložíme a necháme asi 14 dní schnout, je občas nutné ji otočit. Pro majitele sušiček to neplatí. Pak ji lehce obalíme v moučkovém cukru, do kterého jsme přidali cukr vanilkový, dáme do sklenic a povážeme celofánem.

Jak udělat kandované třešně

Postup přípravy

Do hrnce s tlustým dnem nasypeme cukr, nalijeme med a dodáme vodu. Vše svaříme, přihodíme vypeckované třešně s nadrobno pokrájenou citronovou kůrou a odstavíme z ohně. Necháme přes noc v ledničce. Druhý den oddělíme ovoce od šťávy, šťávu opět necháme přejít varem a opět ji nalijeme na třešně (višně).

Jak se Kanduje

Co a jak se kanduje

Připravené ovoce se nechá několik dní v roztoku z cukru, který se postupně zahušťuje dalším přidáním cukru tak, aby jeho konečná koncentrace v roztoku byla až 75 procent. Kandování trvá 5 až 10 dní podle druhu ovoce a během této doby se v ovoci postupně sníží podíl vody.

Co obsahuje sušené ovoce

Stejně jako ovoce čerstvé je i to sušené bohaté na vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, kyselinu pantothenovou – vitamín B5) a minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď, mangan).

Na co jsou dobré sušené meruňky

Obsahují i vápník, zinek a pět-šestkrát více železa než 100 gramů hovězího masa. Jsou bohaté také na provitamin A, významný pro pokožku a zrak. Najdete v nich vlákninu, vitamin C, vitaminy skupiny B. Obsahují také velké množství betakarotenu, díky kterému mají omlazující efekt – posilují pokožku, vlasy a nehty.

Jak dlouho se suší Kandovaná dýně

Dýni scedíme, necháme řádně okapat. Pak ji rozložíme a necháme asi 14 dní schnout, je občas nutné ji otočit.

Co nového na kopci Kandovaná dýně

Na kandovanou dýni není potřeba krom 3 dvacetiminut po tři dny, krom dýně, cukru a tepla zhola nic. Možná ještě nezbytný nůž, hrnec a prostor na krájení. Na tuto kandovanou dýni jsme použili dýni olejnou – dýni, která zvenku vypadá jako meloun, je poměrně veliká, kulatá a se zelenou kůrou.

Co se dá udělat z třešní

Můžeme je zavařit, naložit celé, nebo uchovat například ve formě džemů či marmelád. Z třešní lze také připravit mnoho úžasných dobrot. Asi nejčastěji je využíváme jako součást různých dezertů, ale dají se také upravit jako příloha k různým masům, či z nich udělat skvělou polévku.

Jak udělat kandovanou pomerančovou kůru

Do hrnce dejte 250 ml vody, 375 g cukru krupice, přiveďte k varu a jak bude cukr rozpuštěný, přidejte i blanšírované citrusové slupky. Jemně vařte až 80 minut, dokud nebude rozvar sirupovitý. Pak plátky rozložte na mřížku, aby dobře oschly. Nechte je takto schnout alespoň 12 hodin.

Jak na kandovaný zázvor

Zázvor očistíme, nakrájíme na plátky(cca 4mm) a dáme do vody povařit na 20 minut. Pak přidáme cukr, necháme přejít varem, odstavíme a necháme 24 hodin stát. Druhý den opět 20 minut vaříme, odstavíme a necháme opět 24 hodin v nálevu. Třetí den opět 20 minut povaříme, pak scedíme(nálev si necháme), necháme dobře okapat.

Jak Kandovat višně

Postup přípravy

Z kůry citronu odřízneme bílou vrstvu a tu žlutou nakrájíme na malé kousky. Do hrnce nasypeme cukr, nalijeme med a vodu. Vše svaříme a přidáme višně s citronovou kůrou a odstavíme z ploténky. Necháme vychladnout a dáme přes noc do ledničky.

Proč jíst meruňky

Meruňky potěší tělo i duši

Kromě vitamínů B a C obsahují například železo, draslík, křemík, beta-karoten nebo lykopen. Zároveň jsou skvělým zdrojem vlákniny. Právě díky vláknině slouží jako šetrný „rozhýbávač střev“ a podobně jako fíky nebo švestky pomáhají předcházet zácpě.

Proč jíst sušené meruňky

10 zdravotních výhod sušených meruněkSušené meruňky jsou vhodné pro zdraví očíOchrana buněk.Mohou podporovat imunitní systém.Pro zdraví srdce.Pro lepší tráveníSnižují riziko cukrovky.Zlepšená minerální hustota kostíPodporují zdraví pokožky.

Jaké účinky má meruňka

Meruňky posilují imunitu, zlepšují zrak, snižují hladinu krevního cholesterolu, zlepšují krevní obraz, léčí srdce a podporují krvetvorbu (pomáhají při léčbě chudokrevnosti). Dále posilují nervový systém, působí proti únavě a pomáhají při nespavosti.

Jak vysušit dýní

Nejdříve umyjte ozdobné dýně mýdlovou vodou. Pak je vyrovnejte do řady vedle sebe (nesmějí se vzájemně dotýkat) na dobře větraném místě, ale jen tam, kam přímo nesvítí slunce. K tomu poslouží krytý balkón či veranda, ovšem jen do doby, než začne mrznout. Přibližně za týden by měly být tykvičky na povrchu pěkně suché.

Jak sušit dýní

Kostky dýně dáme do hrnce, zasypeme 1 sáčkem kyseliny citronové a 1,2 Kg cukru krystalu, promícháme a 24 hodin necháme stát, občas promícháme. Po tomto marinování necháme dýni 5 minut projít varem, vychladíme, scedíme a v horkovzdušné troubě sušíme na 50 °C celý den a noc, můžeme použít i sušičku.

Jak zmrazit třešně

Chceme-li mrazit třešně celé, necháme je v mrazničce volně na tácku, aby se nedotýkaly, a potom je teprve vložíme do sáčků. Pustit se také můžeme do zavařování třešňového kompotu. Ani ten nemusí obsahovat cukr, je dost kupodivu sladký i bez něj.

Jak vyrobit Kandovanou Kuru

Do hrnce dejte 250 ml vody, 375 g cukru krupice, přiveďte k varu a jak bude cukr rozpuštěný, přidejte i blanšírované citrusové slupky. Jemně vařte až 80 minut, dokud nebude rozvar sirupovitý. Pak plátky rozložte na mřížku, aby dobře oschly. Nechte je takto schnout alespoň 12 hodin.

Na co použít zázvor

Pomůže vám od rýmy, bolesti v krku, zahlenění, kašle i chřipky. Zázvor je mimo jiné zdrojem unikátního množství antioxidantů. Jejich účinky podporují imunitu a v důsledku toho výrazně posilují naši obranyschopnost. Mezi nejaktivnější látky patří rostlinné silice, především zingeron, gingerol a shogaol.

Jak dlouho se vaří zázvor

Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý. Tento kousek oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Následně zázvor s vodou dostaňte do varu a vařte ho přibližně patnáct minut.

Jaké jsou vitamíny v jablku

Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené v jablkách* Na 100 g jedlé části
Vitamin B6 (mg) 0,1
Kyselina listová (µg) 7,5
Vitamin C (mg) 12
Vitamin E (mg) 0,5