Proč kácíme lesy
Kácení pralesů má mnoho příčin. Jednou z hlavních je extenzivní zemědělství a snaha získat nové plochy pro pěstování plodin a pastvu dobytka. Dalším důvodem je kácení lesa za účelem těžby dřeva. V některých oblastech jsou těženy jen vzácné druhy dřev, jinde však dochází k holosečím (clearcutting).
Archiv
Co dělat s lesem
S vlastnictvím lesa je naopak spojena řada povinností, které jsou stanoveny v Zákoně o lesích. „Ze zákona je vlastník lesa například povinen hospodařit v lese tak, aby byly zachovány funkce lesa, obnovovat lesní porosty vhodnými dřevinami a zvyšovat odolnost lesa,“ vyjmenovává povinnosti vlastníka advokát.
Co způsobuje kácení stromů
Za 48 % odlesňování je odpovědné zemědělství pro vlastní obživu, za 32 % pak komerční zemědělství; těžba dřeva je zodpovědná za 14 % a těžba palivového dřeva může za 5 % odlesňování.
Jak obnovit les
Výsadba a obnova lesaZískat rozhodnutí o změně využití území od stavebního úřadu.Orgán státní správy prohlásí pozemek za PUPFL.Zalesnit (provést výsadbu) dle projektu pozemek do 2 let od nabytí právní moci rozhodnutí.Zajistit kulturu do 7 let od nabytí právní moci rozhodnutí.
Kde je nejvíce lesů na světě
Rozšíření lesa na Zemi je nerovnoměrné: přes polovinu veškeré lesní plochy najdeme pouze v pěti zemích, konkrétně v Ruské federaci, Brazílii, Kanadě, USA a v Číně.
Jak zabranit kácení lesů
Povolení ke kácení dřevin
Zákon o ochraně přírody a krajiny chrání všechny dřeviny rostoucí mimo les. Ke kácení stromů je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody dle § 8 odst. 1 zákona o ochraně přírody a krajiny.
Co se nesmí dělat v lese
Co je v lese zakázáno
Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);
Co si můžu odnést z lesa
Z lesa je možné odnášet pouze suchou, na zemi ležící klest, která na širším konci není širší než 7 cm bez kůry. Bez domluvy s majitelem lesa není možné kácet ani tzv. soušky nebo zpracovávat ležící stromky, byť užší než 7 cm.
Kdy se může kácet v lese
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Kdy se sazi les
Přicházející jaro představuje nejlepší dobu pro výsadbu nových stromů. Umělá obnova lesa představuje přibližně 75 % z celkové obnovy lesa, přirozená obnova pak činí 25 %. Ročně se obnoví les zhruba na 26 000 ha.
Jak se správně starat o les
A jak nato Péči o les lze shrnout do základních bodů: Zajištění lesního porostu (zalesněné holiny) – jedná se o několik prvních let od výsadby sazenic. Ochrana lesních porostů – pravidelná kontrola lesa a včasná ochranná opatření
Co to je les
Les je území hustě porostlé stromy. Odborně řečeno jde o soubor biocenóz, jehož determinantou jsou dřeviny stromového vzrůstu. Jedná se o velmi složitý ekosystém, tvořený složkou rostlinnou (fytocenóza), živočišnou (zoocenóza) a abiotickým prostředím (biotopem).
Kde se kácí deštné pralesy
Ve většině deštných lesů prší téměř každý den a teplota během dne se obvykle pohybuje kolem 30°C. Tyto pralesy se nacházejí v Latinské Americe, jihovýchodní Asii, ve střední Africe, v západní Indii, na ostrovech v Tichém oceánu, na Madagaskaru.
Jak často prší v pralese
Ve většině deštných lesů prší téměř každý den a teplota během dne se obvykle pohybuje kolem 30°C. Tyto pralesy se nacházejí v Latinské Americe, jihovýchodní Asii, ve střední Africe, v západní Indii, na ostrovech v Tichém oceánu, na Madagaskaru.
Jak člověk ničí les
Tábořit mimo vyhrazená místa; Znečišťovat les odpady a odpadky; Sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les; Těžit nebo ničit stromy a keře.
Co sbírat v lese
V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.
Jak najít komu patří les
Anebo potřebujete zjistit, kdo vlastní les v sousedství Tím nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak zjistit majitele lesa, je nahlédnutí do katastrálních map, které najdete ZDE. V tomto případě není nutné znát ani katastrální číslo lesního pozemku, stačí se jen zorientovat v mapě.
Jaké stromy se mohou kácet bez povolení
Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.
Kdy je strom nebezpecny
Strom je váš
Bez povolení je to možné v případě, kdy strom má ve výšce 130 centimetrů nad zemí obvod kmene menší než 80 centimetrů. Takové kácení byste měli dělat v období vegetačního klidu, tedy od října do března. Případné finanční náklady kácení budou zcela ve vaší režii.
Co vysadit do lesa
POUŽÍVAT PŘÍPRAVNÉ DŘEVINY – stromy i keře (v nižších polohách jasan, třešeň, líska, jíva, habr, javor mléč, javor babyka, výsev břízy…; ve vyšších polohách javor klen, olše, jilm, líska, jíva, jeřáb, výsev břízy).
Jak dlouho roste les
Jak dlouho roste les a) Les přeci naroste za chvilku, to je otázka, b) les dospívá ve stejném věku jako lidé, jako já, c) ne ne, trvá to dlouho, nejméně 100 let, než je les dospělý.
Jak chránit les
Lesníci chrání buď každý stromek zvlášť nátěrem (říkáme mu repelent), který zvěř odpuzuje, nebo ochranným obalem (takový plůtek či tubus kolem každého stromku). nebo staví ploty kolem zalesněné paseky (nazýváme je oplocenkami) a tím zajistí ochranu více stromkům najednou.
Co je možné postavit v lese
Na lesním pozemku si tedy klasickou chatu s krbem, terasou a bazénem nelze postavit. Je možné pouze umístit do lesa chatku, která bude splňovat požadavky stavebního a lesního zákona. Bude tedy určena pro účely hospodaření v lesích a výkon práva myslivosti.
Co nám dává les
Funkce lesa: Fotosyntéza a koloběh živin
Stromy, tedy les, jsou významným zdrojem kyslíku ve vzduchu. Jeden strom může díky fotosyntéze vyrobit kyslík pro 5 až 6 lidí na celý den.
Co žije v tropických lesech
Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…