Proč se lámou vanilkové rohlíčky?

Co delat kdyz se mi rozpada těsto

Těsto se drolí I když jsou vanilkové rohlíčky s ořechy na přípravu velmi snadné, přeci jen se vám může stát, že se těsto při tvarování začne drolit a rohlíčky lámat. Řešení je jednodušší, než byste si mysleli – vezměte těsto, zabalte ho do potravinové fólie a dejte na chvíli odpočinnout do lednice.
Archiv

Proč se mi drolí linecké těsto

Zpracování lineckého těsta

Ze všeho nejdřív rozsekejte a zapracujte chladné máslo do směsi mouky a cukru, až vznikne drobenka. Máslo by se nemělo příliš zahřát, protože pak se začne rozpouštět, a to změní vlastnosti upečeného těsta k horšímu, bude se vám drolit a rozpadat.

Jak dlouho před Vánoci péct vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky

I ty byste měli péci alespoň tři týdny před Vánocemi. Jakmile vanilkový cukr provoní vaší domácnost, budete vědět, že se Vánoce skutečně blíží.

Jak dlouho PECT vanilkové

Doba pečení závisí od velikosti vytvořených kousků a na troubě, přibližně 180-200 °C, zhruba 7-10 minut.

Jak dlouho nechat Odlezet těsto na rohlíčky

Hotové těsto zabalte do fólie a dejte odležet do lednice (stačí na hodinu, ale klidně i přes noc). 2 Odleželé těsto nechte chvíli povolit při pokojové teplotě a na pomoučeném válu ho rozválejte válečkem na plát silný asi 3 až 5 mm.

Proč se těsto rozpadá

Vanilkové rohlíčky se rozpadají

Pokud se vám nedaří soudržné těsto, na vině může být rozdílná teplota surovin. Nechte těsto chvíli stát, aby všechny ingredience získaly stejnou teplotu a znovu zpracujte.

Co delat aby Zmeklo linecké

Rozkrojte jablko na poloviny a vložte jej do boxu nebo krabice s cukrovím. Cukroví uložte o papírové krabice a tu podložte vlhkou utěrkou. Cukroví do sebe vlhkost natáhne a postupně změkne.

Jak se tvarují vanilkové rohlíčky

Způsoby tvarování vanilkových rohlíčků

Klasické ruční tvarování je obvyklý postup – jen tak od oka uždibujeme podobně velké kousky těsta, uděláme nejprve kuličku, aby těsto bylo hladké a poté z kuličky malý váleček, který ohneme a vytvarujeme mu konce podle přání – někdo více do špičky, jiný jen zlehka zakulacené.

Jak dlouho vydrží vanilkové rohlíčky

Neplněné cukroví

Nejméně starostí vám dají vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky a další cukroví, které je po upečení hned hotové a nemusí se plnit ani zdobit polevou. Většinou mu stačí jeden až dva týdny k rozležení a rádo přijme trochu vlhkosti ze vzduchu. Proto je ideálně vyrovnejte do papírové krabice.

Kdy se dělají vosí hnízda

2 týdny do Vánoc

Ideální čas začít péct linecké či připravit vosí hnízda (nebo také včelí úly).

Jak nejlépe udělat vanilkové rohlíčky

Vychladlé těsto z lednice rozkrojte na 8 stejně velkých dílů. Vál posypte trochou mouky. Z každého dílu vyválejte asi 2 cm silné válečky, které dále krájejte kousky velké asi 2 cm. Každý z kousků znovu vyválejte na válečky s užším koncem po obou stranách a vytvarujte rohlíček.

Kdy se pečou vanilkové rohlíčky

Tři neděle před Štědrým dnem, tj. právě okolo svátku Mikuláše, začínáme péct perníčky, zázvorky, vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky, ořechové a kokosové cukroví či sušenky.

Na jakou teplotu se pečou vanilkové rohlíčky

Rohlíčky se pečou v troubě předehřáté na 180 až 200°C.

„Hned po vytažení z trouby je ještě horké máčíme ve směsi mletého cukru a vanilkového cukru a pak rovnou ukládáme do krabičky a skladujeme v chladnu. Čím víckrát se totiž na čerstvě upečené rohlíčky sahá, tím spíš z nich cukr opadává a deformují se.

Jak uložit vanilkové rohlíčky

Musí dostat svoji zvláštní krabici odděleně od sladkostí s lepkem. Raw cukroví se vyplatí dělat těsně před Štědrým dnem a podávat na stůl čerstvé, zbytek uchovejte v plastové dóze v lednici.

Jak dlouho nechat uležet těsta na cukroví

Příprava a odležení těsta

„V rukách se zase může takzvaně spařit tím, že z rukou přejde do těsta lidská teplota,“ upozorňuje Pavla Stoklasová na další záludnosti. Připravené těsto pak doporučuje nechat odležet minimálně dvanáct hodin, perníkové potřebuje celý den.

Jak správně skladovat vanilkové rohlíčky

Musí dostat svoji zvláštní krabici odděleně od sladkostí s lepkem. Raw cukroví se vyplatí dělat těsně před Štědrým dnem a podávat na stůl čerstvé, zbytek uchovejte v plastové dóze v lednici.

Jak dlouho nechat uležet těsto na vanilkové rohlíčky

Ze všech surovin vypracujte hladké a nelepivé těsto, zabalte do folie a dejte alespoň na hodinu odležet do lednice (klidně i přes noc). Troubu rozehřejte na 180 stupňů, 2-3 plechy vyložte pečícím papírem. Připravte si do misky moučkový cukr s vanilkou na obalení.

Jak dlouho nechat Odlezet vosí hnízda

Může to být třeba mléko, smetana, rum nebo rozpuštěné máslo. Dělejte to ale opatrně a tekutinu přidávejte jen po kapkách. Ať už těsto budete zahušťovat nebo zvlhčovat, důkladně ho pak propracujte a dejte ho asi na hodinu odpočinout do lednice.

Jak dlouho se pečou vánoční rohlíčky

5 Rohlíčky pečte asi 10 až 15 minut. Vždycky je ale hlídejte, protože každá trouba peče jinak. Rohlíčky se pečou dorůžova a na spodní straně budou jen světlounce hnědé (ne víc). 6 Upečené rohlíčky vyndejte z trouby a nechte malinko vydechnout.

Jak dlouho se mají péct vanilkové rohlíčky

5 Rohlíčky pečte asi 10 až 15 minut. Vždycky je ale hlídejte, protože každá trouba peče jinak. Rohlíčky se pečou dorůžova a na spodní straně budou jen světlounce hnědé (ne víc).

V čem uchovávat vanilkové rohlíčky

Linecké a další křehké cukroví bez náplně, pracny či vanilkové rohlíčky uložte v plechových krabicích vystlaných ubrousky či pečicím papírem. Slepované linecké můžete mít i v papírové krabici vyložené ubrouskem. Papír částečně propustí vlhkost a linecké krásně zvláční.

Kam uložit vanilkové rohlíčky

„Jednotlivé druhy cukroví je potřeba ukládat do vhodných plastových a papírových krabic či dóz,“ upozorňuje Zuzana Procházková z Kik. Převážná většina vánočního cukroví (včetně nepečeného) by měla být uchovávána na stinném, suchém a chladném místě, kde však teplota neklesá pod bod mrazu.

Proč nejdou vyklopit vosí hnízda

Správná konzistence těsta je základem úspěchu. Pokud to totiž přeženete například s rumem, bude těsto příliš vlhké, přilepí se na stěny formičky a hnízdo ven vcelku prostě nedostanete. Dá se to ale napravit. Stačí do těsta přidat namleté nebo nastrouhané piškoty, které těsto zahustí.

Čím plnit včelí úly

Ten může být v podstatě jakýkoliv, nejčastěji se používá máslový krém, který ale může ochutit například rumem, kávou, kakaem, nastrouhanou čokoládou, oříšky a podobně. Někdo úly plní také vaječným koňakem, v tom případě je ale lepší připravit si domácí hustší.

Kdy dělat vosí hnízda

2 týdny do Vánoc

Ideální čas začít péct linecké či připravit vosí hnízda (nebo také včelí úly).