Kdy loupat žampiony
Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.
ArchivPodobné
Proč se loupou houby
Naopak, povrch klobouku a jeho svrchní vrstva představuje největší koncentraci pro člověka zdravých látek. Za zvyk loupat houby mohou kuchařky legendární Dobromily Rettigové, v nichž se houby považovaly za zeleninu a jako takové je tedy bylo třeba oloupat.
Archiv
Jak dlouho se musí vařit žampiony
Jak dlouho žampiony vařit
Žampionům stačí pouze krátká tepelná úprava, ať už je zrovna vaříme nebo dusíme. Obvykle je dostatečných 3–5 minut, nejvýše 10 minut. Při krátké tepelné úpravě si žampiony ponechají výbornou chuť a šťavnatost, zároveň je zbytečně nevysoušíme.
Jak očistit žampiony z obchodu
Zkontrolujeme jejich kloboučky a nožky, jestli na nich není nějaká nečistota (třeba trochu zeminy) – pokud ano, jednoduše ji odstraníme pomocí ostrého nožíku nebo jen otřeme hadříkem. Poté houby rychle opláchneme chladnou vodou a osušíme (např. na látkové utěrce). Rozhodně je ve vodě déle nemáčíme.
Jak obalit žampiony
Pokud chceme klasický trojobal, tak očištěné žampiony obalíme v mouce, pak v rozšlehaných vejcích, která můžeme též ochutit dle vlastní chuti a nakonec ve strouhance. Smažíme stejně jako ty v těstíčku. Smažené žampiony podáváme s bramborovou přílohou a domácí tatarkou či dipem.
Jak Orestovat žampiony
Žampiony očistíme (podle chuti oloupeme i kloboučky) a překrojíme napůl. Jarní cibulky nakrájíme na kolečka (několik koleček si necháme na ozdobu) a zpěníme je na olivovém oleji spolu s rozpuštěným máslem. Přidáme překrájené žampiony a za stálého míchání restujeme asi 10 minut.
Proč se loupou růžovky
Speciálně u růžovky pak naopak platí, že by se pokud možno neměla ani tato houba (i když se to na mnohých místech doporučuje) zbavovat slupky na svém klobouku, tedy loupat. Bezprostředně pod slupkou je totiž u hub, stejně jako například u zeleniny, nejvyšší koncentrace pro tělo prospěšných látek, které houby obsahují.
Proč se loupe a klouzek
Klouzek sličný
Když přijde čas svítivě žlutooranžových klouzků sličných, alias modřínových, vyrůstají zpravidla v požehnaném množství. Pokud je tou dobou deštivo, leskne se jim na kloboucích silná vrstva slizu, která vzbuzuje u mnohých potřebu jim pokožku klobouků oloupat.
Jak poznat špatný žampion
Za zkažený ho lze považovat pokud:má slizký povrch.je suchý, scvrklýmá hnědé skvrny.jeho zápach připomíná rybinu.
Jak osmahnout žampiony
Na pánev dáme rozehřát olej a máslo. Přidáme nakrájené žampiony, restujeme je asi 5 minut, pak přidáme nasekané bylinky, balzamikový ocet, prolisovaný česnek, sůl a pepř. Zamícháme a restujeme ještě asi 2 minuty.
Jak umýt žampiony
Do misky vložte žampióny, nalijte trochu vody a přidejte špetku soli a trochu mouky. Vše promíchejte. Po několika vteřinách vylijte z misky vodu a houby opláchněte v tekoucí vodě. Poté je čistou utěrkou osušte.
Jak zpracovat nohy od žampionů
Nožičky nadroboučko nakrájet, zbydou-li vám i nějaké celé tak klidně celé (u nás se smaží jen kloboučky). Na sádle nebo oleji zesklovatět cibuli, na to pokrájené žampionové nožky, zasypat houbovým kořením. Až se to podusí a pustí to šťávičku, tak to právě zalijete tím mlékem, v němž jste máčeli žampiony.
Jak dlouho se dělají žampiony v troubě
Postup přípravy
Ukládáme na plech s pomaštěným pečícím papírem. Potřeme je olejem smíchaným s paprikou. Dáme plech do vyhřáté trouby na 200 st. a pečeme cca 20 minut.
Co udělat s žampiony
Mezi oblíbené rychlé recepty ze žampionů, které si lidé doma často připravují, se řadí třeba plněné žampiony mletým masem či plněné žampiony nivou, vepřové plátky na žampionech, smažené žampiony v těstíčku nebo žampiony na smetaně. Obecně se pak příprava žampionů pojí s využitím tuku.
Jak nejlépe udělat žampiony
Jak udělat žampiony na pánvi Nejprve rozehřejte větší plátek másla a poté na něm nakrájené žampiony krátce orestujte, dokud se jejich objem nezmenší. Následně je podlijte trochou vody, osolte je a opepřete podle chuti. Žampiony na másle budou hotové za chviličku (obzvláště ty kupované).
Kde rostou růžovky
Muchomůrka růžovka roste velmi hojně od června do listopadu v listnatých, jehličnatých i smíšených lesích, ale i na hrázích rybníků, parcích a podobně. Její kulinářské využití je všestranné. Můžeme ji smažit, dusit, opékat na kmíně, použít do nejrůznějších směsí, ovšem nesušíme.
Jak se pozná růžovka
„Zásadní rozlišovací znak je, že muchomůrka růžovka má rýhovaný prsten a pokud do ní říznete, její dužnina mírně růžoví. Oproti tomu muchomůrka tygrovaná má prsten hladký, a dužnina při řezu nemění barvu,““ shrnuje mykolog Hruška. Dalším rozdílem je i zbarvení klobouku.
Jak nejlepe zpracovat klouzky
Klouzek se hodí do klasických smaženic, připravit ho můžete i v trojobalu nebo v omáčce, výborně se doplňuje i s masovými pokrmy. Opravdovým gurmánským zážitkem je klouzek uzený, běžně se také nakládá do octa a jiných sladkokyselých nálevů.
Na co je dobrý klouzek
Klouzek se hodí do klasických houbových karbanátků a smaženic. Mimo trojobalu je možné klouzek podávat i v pikantním těstíčku. Používá se i při přípravě smetanových omáček, do směsí masa a zeleniny nebo polévek. Přidává se do bramborové, gulášové a zeleninové polévky, ale i do polévek s mléčným základem.
Kdy žampiony vyhodit
Při zpracování hub je velice důležité konzervovat pouze zdravé plodnice. Pokud je houba na některém místě plesnivá nebo jinak poškozená, raději ji celou vyhoďte. Co se týče sušení žampionů, houby tímto stylem zpracování ztratí velké množství vody, čímž se zabrání rozvoji mikroorganismů.
Který žampion není jedlý
Mezi jedlé druhy patří žampion polní (pečárka polní), žampion ovčí (pečárka ovčí) a žampion dvouvýtrusný (pečárka dvouvýtrusná). Od jedovatého žampionu zápašného je odlišíte především podle barvy a vůně. BARVA. Když zápašný žampion poškrábeme na hlavičce nebo nožičce, okamžitě žloutkově zežloutne.
Co s čerstvými žampiony
Mezi oblíbené rychlé recepty ze žampionů, které si lidé doma často připravují, se řadí třeba plněné žampiony mletým masem či plněné žampiony nivou, vepřové plátky na žampionech, smažené žampiony v těstíčku nebo žampiony na smetaně. Obecně se pak příprava žampionů pojí s využitím tuku.
Jak vypadá jedovatý žampion
Žampion polní najdete jednotlivě, ale i ve specifických útvarech označovaných jako čarodějné kruhy. Mívá buď čistě bílé, nebo narůžovělé zbarvení, lupeny pod kloboukem postupně mění barvu z růžové na masově červenou a bílá dužina příjemně voní.
Co s nožičkami od žampionů
Nožičky nadroboučko nakrájet, zbydou-li vám i nějaké celé tak klidně celé (u nás se smaží jen kloboučky). Na sádle nebo oleji zesklovatět cibuli, na to pokrájené žampionové nožky, zasypat houbovým kořením. Až se to podusí a pustí to šťávičku, tak to právě zalijete tím mlékem, v němž jste máčeli žampiony.
Jak poznám růžovku houbu
Jak poznat muchomůrku růžovku
Prsten je vždy rýhovaný, velký, široký a bílý. Pokud do ní řízneme, rána se zbarví do růžové až červenohnědé. Změna odstínu bývá nejnápadnější ve spodní části nohy, kde bývá houba nejčastěji napadena hmyzem.