Proč se srazí koláč?

Jak zachránit Nedopečený koláč

Koláč je spálený a uvnitř syrový

Zvenku tmavěhnědý a uvnitř stále nedopečený V troubě je moc horko. Jakmile na to přidejte, snižte teplotu o 20–30 °C a povrch koláče zakryjte alobalem. Pod ním se lépe udrží teplo, které dopeče střed, a zároveň brání dalšímu pálení povrchu.
Archiv

Jak napravit sražené těsto

Těsta litá se sodou bikarbonou

Soda je další užitečné kypřidlo. Funguje však trochu jinak než kypřicí prášek. Možná si pamatujete z hodin chemie, co se stane, když se potká zásada s kyselinou: obojí začne reagovat dohromady a bude to pěkně pěnit a bublat.
ArchivPodobné

Proč spadne korpus

Jak zabránit tomu, aby se dortový korpus vyboulil

K tomuto nechtěnému vyboulení dochází tehdy, když: nastavíte vysokou teplotu při pečení a dort se rychleji upeče zespoda. jste do těsta přidali studenou surovinu (vejce, mléko, smetanu) jste si špatně odměřili tekutiny a přidali jich méně, než udává recept.

Proč kynuté těsto spadne

Doba kynutí záleží na množství kvasnic, teplotě místnosti a hustotě těsta. Řídké těsto kyne půl hodiny, hustší může kynout až hodinu i déle. Pozor na rychlé kynutí těsta, v troubě může pak těsto spadnout. Překynutí těsta způsobuje, že těsto bude řídké, pečivo bude malé a těsto nám může klesnout.

Proč se srazí těsto

Hlavním důvodem, proč se srazí těsto, jsou suroviny s rozdílnými teplotami. Největší neplechu nadělají mléčné výrobky či vejce vytažené z lednice v kombinaci s moukou ze špajzu. Teplotní rozdíl může v tomto případě dělat až 30 stupňů. Pokud se vám těsto zdrcne, nemusíte ho ihned vyhazovat.

Jaká mouka se používá na kynuté těsto

Ve spoustě receptů najdete mouku polohrubou. Hladká je ale vhodnější. S moukou Babiččina volba na kynutá těsta, která obsahuje dostatek lepku, se můžete do pečení bez obav pustit.

Jak poznat Zkazene Kynute těsto

Pokud se vám stane, že je hodně mazlavé, hrudkovité nebo je špatně cítit, je už příliš staré na to, aby pomohlo těstu vykynout. Čerstvé droždí je hned připravené k použití, ale má poměrně krátkou životnost.

Jak vytáhnout koláč z formy

Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.

Jak dlouho kyne těsto na koláče

Obecně platí, že kynuté těsto potřebuje 1-3 hodiny, aby zdvojnásobilo svůj objem. Doba kynutí je ovlivněna nejen prostředím, ve kterém se těsto nechá kynout, ale také množstvím tuku v těstě. Čím více je v těstě tuku, tím je těžší a tím déle trvá jeho kynutí.

Proč ocet do kynutého těsta

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.

Jakou mouku na kynutý koláč

Na kynuté těsto je nejlepší polohrubá mouka. Čím více lepku mouka má, tím bude těsto lepší.

Jaký cukr do kynutého těsta

Část mouky při jeho přípravě můžeme u konkrétního pečiva nahradit také namletými ořechy nebo mandlemi (pozor při pečení, těsto s ořechy se rychleji připaluje). Cukr při přípravě těchto těst používáme vždy moučkový. Na 1 kg mouky 250–350 g, ne však víc, těsto by se hůře zpracovávalo a při pečení by se roztékalo.

Jak dlouho péct těsto na koláč

Vyložíme plech pečicím papírem a vlijeme na něj těsto. Můžeme nechat samotné, nebo posypeme oblíbeným ovocem, případně drobenkou. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C cca 30 minut.

Jaký cukr se dává do kynutého těsta

Do pečení využijete především cukr krystal a krupice, které se liší velikostí krystalků. Oba se ale hodí do třených a piškotových těst, koláčů nebo třeba k výrobě slaného karamelu. Díky cukru se tuk do těsta krásně zapracuje a můžete tak vymíchat hladké, nadýchané těsto.

Jak poznam že je kynuté těsto hotove

Kynutí trvá zhruba hodinu, závisí ale na množství použitých kvasnic, na hustotě těsta a teplotě místnosti. Čím je těsto hustší, tím kyne déle. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Co přidat do těsta aby bylo vláčné

Přidáme-li do kynutého těsta brambory, bude vláčnější. Dává se 100 až 250 g na 1 kg mouky. Brambory oloupeme a uvaříme den předem.

Co podporuje kynutí těsta

Používání teplých ingrediencí, jako jsou voda, mléko nebo vejce, může pomoci urychlit proces kynutí těsta. Když jsou ingredience teplé, aktivují se kvasinky, což způsobí rychlejší kynutí těsta. Pokud používáte studené ingredience, zkuste je nejprve ohřát na pokojovou teplotu.

Jak dlouho se peče kynutý koláč

Vykynuté těsto vytvarujeme rovnoměrně na máslem vymazaný plech, poklademe na něj vypeckované půlky meruněk (slupkou dolů, aby do těsta nevytékala šťáva), posypeme drobenkou a okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 °C asi 35 minut.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Jak dlouho se peče kynutý Švestkový koláč

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Koláč pečte 35-40 minut, až těsto po okrajích zezlátne, švestky pustí šťávu, drobenka taky získá barvu a hlavně až těsto při dotyku pruží, a to i uprostřed plechu. Nesmíte mít pocit, že se prstem boříte dovnitř, ale že je těsto pevné a klade odpor.

Jak dlouho PECT Kynuty koláč

Vykynuté těsto vytvarujeme rovnoměrně na máslem vymazaný plech, poklademe na něj vypeckované půlky meruněk (slupkou dolů, aby do těsta nevytékala šťáva), posypeme drobenkou a okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 °C asi 35 minut.

Jak dávat ovoce na koláč

Ovoce uložené řeznou stranou NAHORU je šťavnatější. Těsto pod ovocem uloženým řeznou stranou DOLŮ je trochu „rozblebtané“ (nebo snad slizké) či spíše rozměklé…

Čím se potírají koláče

Hned po vytažení okraje potřeme mlékem (těsto zkřehne) a střed mazáním z přepuštěného másla s rumem (nešetříme).

Z jaké mouky se dělají koláče

Hladká mouka se používá do jídel, které mají kratší dobu přípravy. Používáme ji do některých moučníků jako je jemné kynuté těsto (koláče, buchty), perníčky a cukroví, jemné řezy, záviny, lívance, palačinky, k zahušťování pokrmů (jíška, bešamel) a na chlebové těsto.

Jak dlouho pečeme kynuté koláče

Těsto ručně propracujte tak, aby z něj šly tvarovat koláče. Nenechávejte jej kynout, ale rovnou se vrhněte do přípravy koláčků. Ty naplňte libovolnou náplní a následně pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Koláčky pečte na 170 °C přibližně 20 – 30 minut.