V čem se přepravuje vodík?

Jak se převáží vodík

V současné době se vodík nejčastěji přepravuje jako stlačený plyn v tlakových nádobách vyrobených z kompozitních uhlíkových vláken.

Co vzniká hořením vodíku

Při spalování vodíku vzniká vedle značného energetického zisku (96–120 MJ/kg vodíku) pouze ekologicky naprosto nezávadná voda.

Na co se používá vodík

Vodík lze použít k výrobě energie a tepla pro domácnosti a komerční objekty. To má další výhodu – po určitých úpravách je možné pro vodík využívat stávající infrastrukturu zemního plynu, která se již v domácnostech a kancelářích nachází.

Jak se tankuje vodík

Vodík se následně musí pro účely tankování na čerpacích stanicích stlačit předepsaným tlakem, protože se do vozidel s palivovými články vstřikuje ve formě stlačeného plynu. Mezi klíčové prvky vybavení tankovacích stanic na H2 tak patří kompresní jednotka.
Archiv

V jakých lahvích se přepravuje vodík barva

VODÍK V TLAKOVÝCH LAHVÍCH

V závislosti na typu plynu v lahvi má „kuželovitá část“ lahve různou barvu, která je standardizovaná v souladu s evropskou normou EN 1089-3. V případě vodíku je červená (výbušný plyn) . Barevné označení tlakových lahvích naleznete ZDE. V průmyslu se používají tlakové lahve o 200 barech.

Jak stlačit vodík

Vodík je kvůli jeho nízké hustotě nutné skladovat stlačený v tlakových láhvích. Ty musí být odolné přetlaku, destrukci a velmi těsné, aby vodík neunikal. Samotné stlačení vodíku je energeticky náročné. Pro stacionární skladování je využíváno i kryogenních zásobníků se zkapalněným vodíkem.

Jak si vyrobit vodík

Při elektrolýze vody se průchodem elektrického proudu roztokem štěpí vazby mezi vodíkem a kyslíkem a voda se tak rozkládá na tyto dva plyny. Celková účinnost tohoto procesu se pohybuje okolo 55–60 %. Na výrobu 1 kg vodíku elektrolýzou je zapotřebí 9 l vody a 60 kWh elektrické energie.

Jak oddělit vodík od vody

Elektrolýza je v současné době považována za nejslibnější metodu výroby vodíku rozkladem vody, a to zejména díky vysoké efektivitě konverze, intenzitě a technologické jednoduchosti procesu v porovnání s alternativními způsoby (termochemickými procesy či fotokatalýzou).

Kde v ČR tankovat vodík

Na pražském Barrandově se uskutečnilo otevření první tankovací stanice na vodík. Jedná se o první plně samoobslužnou čerpací stanici na vodík v Praze. Stanice je přístupná veřejnosti a je otevřena v non-stop režimu, tedy 24/7. Zároveň je vhodná pro plnění osobních, nákladních aut a nebo autobusů.

Jak často pít vodíkovou vodu

Doporučujeme pít ji denně. Je vhodná i pro děti, starší lidi, těhotné a kojící ženy. Dosud nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Výrazné zlepšení zdraví pocítíte za jeden až tři měsíce.

V jakých lahvích se přepravuje kyslík

Pro skladování a přepravu kyslíku se používají tlakové láhve vyrobené z legovaných chrom-molybdenových ocelí (z ocelí třídy 13 142).

Jakou barvu má vodík

Vodík je za normálních podmínek (tj. za teploty 273,15 K a tlaku 101325 Pa) hořlavý plyn, bez barvy, chuti a zápachu.

Jaká je výhřevnost vodíku

Vodík má výhřevnost 3kWh/m3, zemní plyn 10,5 kWh/m3.

Kde se nachází vodík

Vodík je základním stavebním prvkem celého vesmíru. V přírodě se elementární vodík (H) vyskytuje jen ojediněle, a to v okolí sopek. Plynný vodík (H2) je však v přírodě častější. Například jako součást zemního plynu a vůbec je obsažen ve všech organických sloučeninách.

Jak získat vodík z vody

Při elektrolýze vody se průchodem elektrického proudu roztokem štěpí vazby mezi vodíkem a kyslíkem a voda se tak rozkládá na tyto dva plyny. Celková účinnost tohoto procesu se pohybuje okolo 55–60 %. Na výrobu 1 kg vodíku elektrolýzou je zapotřebí 9 l vody a 60 kWh elektrické energie.

Kde vzít vodík

Čistým, obnovitelným a perspektivním zdrojem vodíku jsou bezpochyby větrná a sluneční energie. V tomto případě se nejedná jen o fakt, že tyto zdroje mohou dodat "čistou" elektrickou energii, která může být dále využita k získání vodíku z jeho největší zásobárny – vody.

Proč pít vodíkovou vodu

Pravidelné pití vodíkové vody snižuje únavu, zrychluje regeneraci po nemoci nebo sportu a má na náš organismus řadu dalších pozitivních účinků.

Jak funguje generátor vodíkové vody

Síla generátoru spočívá ve výrobě vody obohacené o plynný (molekulární) vodík. Produkce takové vody – vodíkové vody je založena na principu elektrolýzy, přičemž se nemění pH vody ani její složení. Samotný proces výroby trvá přibližně jen 8 minut, přičemž celé “divadlo” můžete pozorovat.

Jakou barvou se oznacuje kyslik

Zvláštní plyny :

ČSN EN 1089-3
bílá kyslík
červená hořlavé
modrá oxidační účinky
hnědá helium

Jaké palivo má největší výhřevnost

Příklady výhřevnosti některých paliv

Palivo Výhřevnost [kJ/kg] Výhřevnost [kJ/m³] (20 °C)
Vodík 119 550 10 748 (g)
Methan 50 009 33 806 (g)
Ethan 47 794 61 272 (g)
Propan 46 357 88 540 (g)

Jaké vlastnosti má vodík

Vodík je za normálních podmínek (tj. za teploty 273,15 K a tlaku 101325 Pa) hořlavý plyn, bez barvy, chuti a zápachu. Je asi 14,5× lehčí než vzduch (0,0899 kg m–3) a díky své nízké molekulové hmotnosti těžko stlačitelný. Se vzduchem vytváří výbušnou směs[3].

Co je nejrozšířenější prvek na Zemi

1.1.

Vodík je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru (89 %) a třetím (po kyslíku a křemíku) nejrozšířenějším prvkem na Zemi (15,4 % atomů). Uvažuje-li se hmotnostní zastoupení, je s 0,88 % na devátém místě v pořadí, v povrchových horninách je jeho obsah 0,15 % (10. místo). Volný je jen v nepatrném množství.

Jak se vyrábí vodík

V současné době v celosvětové produkci převažuje výroba z fosilních paliv (96 %), tzv. parním reformingem zemního plynu. Tato technologie je nejlevnější. Jedná se o chemický proces, který probíhá za vysoké teploty a při kterém reaguje směs metanu a vodní páry za vzniku vodíku a CO2.

Jak vyrobit vodík z vody

Výroba vodíku je ale možná i z obnovitelných zdrojů (aktuálně 4 %), například z biomasy, elektrolýzou vody nebo parní elektrolýzou. Při elektrolýze vody se průchodem elektrického proudu roztokem štěpí vazby mezi vodíkem a kyslíkem a voda se tak rozkládá na tyto dva plyny.

Jakou barvou se oznacuje dusik

Zvláštní plyny :

ČSN EN 1089-3
bílá kyslík
hnědá helium
šedá oxid uhličitý
černá dusík