V čem se udí sýr?

Co do Uzeneho sýra

sýr na uzení volíme nejlépe tučnější 40 % eidam, 48 % Gouda, ale můžeme udit i oštěpek, tvarůžky, goudu, ementál … před plněním do střev nastrouhaný sýr ochutíme třeba nakládaným zeleným pepřem, smaženou cibulkou, šunkou, slaninou, oblíbeným kořením … nějaké množství si necháme bez příchutí.

Jak nejlépe Vyudit sýr

Pokud chcete, aby sýr měl kouřové aroma a zároveň si nechcete dělat obavy z toho, že se Vám v udírně rozteče, stačí použít uzení studeným kouřem při kterém se sýr vyudí. Při uzení studeným kouřem by se teplota v udírně měla pohybovat od 15 °C do 30 °C.
Archiv

Jak se vyrábí uzený sýr

Sýr je mlékárenský výrobek, který se v podstatě vyrábí odstředěním vody nebo syrovátky z ošetřeného mléka s upravenou tučností a následným kysáním mléčné hmoty nebo sýřeniny. Sýřenina se dále upravuje zahušťováním, krájením, zahříváním a vysolováním.

Jak ochutit sýr

Vhodné koření na uzení sýrů:

Další vhodnou směsí je například pikantní Drákulova smrt nebo kořenící směs s velkými kousky zeleniny Asado a hrubozrné směsi Texas Steak a Texas Country. Nezpomínejme také na celý pepř zelený nebo červený, který se k sýrům výborně hodí a tvoří krásnou mozaiku.

Jak ochutit sýr na uzení

Sýr si můžete libovolně ochutit – bylinky, šunka, pepř,… Sýr se udí nejčastěji na studeném kouři (20-30 °C), teplém kouři (30-60 °C) nebo horkém (70-110 °C). Horký doporučuji využít jen pro slití sýra. Nejvhodnější dřevo je třešeň, jabloň, švestka.

Jaký sýr je zdravý

Sáhněte po čerstvých nezrajících sýrech – např. Gervais, Lučina, Žervé. Zdraví nejvíce prospívají. Většinou obsahují pouze mléko, siřidlo, smetanu, nejsou přesolené a vápník z nich se v organismu ideálně vstřebá.

Jaký sýr je vhodný na uzení

I zde rozdělujeme uzení studeným a horkým kouřem. Vhodná je většina sýrů. Ať už je to rozšířený eidam, ementál, syrečky nebo zajímavým zážitkem může být niva, balkánský sýr nebo slaný jadel.

Jak se udí maso

Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak se vyrábí sýr

A jaké kroky to jsou Tepelné ošetření mléka a jeho zchlazení na kultivační teplotu, přídavek mlékárenských kultur, přídavek syřidla, krájení, dohřívání, formování, solení a zrání. Toto jsou kroky, které jsou nutné pro výrobu téměř všech sýrů. Je to vlastně postup jejich výroby.

Jak dlouho vydrží sýr v lednici

Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle. Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce.

Proč nejíst tavený sýr

„Tavené sýry rodiče stále považují za zdravou součást jídelníčku, neměli by to s nimi však přehánět. Obsahují takzvané tavící soli, převážně fosforečnany, které mohou při nadměrné konzumaci napomáhat odvádění vápníku z kostí,“ upozorňuje dětská obezitoložka a endokrinoložka Alexandra Moravcová.

Jak casto jíst sýr

Opravdu tučný sýr si dopřejte jednou za čas a to v malém množství. Ke každodennímu jídelníčku nejlépe sedí sýry s obsahem 30 % tuku – Tvarůžky, Lučina, Žervé, Cottage, Eidam, Parenica nebo Balkánský sýr.

Co vše se dá Vyudit

I když je nejtradičnější uzení vepřového, udí se i jehněčí nebo telecí, zcela výjimečně hovězí. Vyudit si lze i stehna z drůbeže či ryby. Udit však můžete i sýry, a dokonce třeba vajíčka. Samozřejmostí jsou různé masové výrobky, které se pak v udírně doudí.

Jak se udí vejce

Vejce uvařte natvrdo a po zchladnutí oloupejte. Rozkrojte je na půlky a nechte oschnout. Vložte je do připravené udírny vyhřáté na 25 až 30 stupňů. Nechte udit studeným kouřem 1,5 až 3 hodiny podle toho, po jak silném uzeném aroma toužíte.

Co je potřeba na výrobu sýrů

A jaké kroky to jsou Tepelné ošetření mléka a jeho zchlazení na kultivační teplotu, přídavek mlékárenských kultur, přídavek syřidla, krájení, dohřívání, formování, solení a zrání. Toto jsou kroky, které jsou nutné pro výrobu téměř všech sýrů.

Jaké mléko na výrobu sýrů

Sýr můžete vyrobit z mléka čerstvě nadojeného, ale také zakoupeného u farmáře či v běžné obchodní síti. Jedno je ale podstatné: musí jít o čerstvé plnotučné mléko, nikoli o mléko trvanlivé a odstředěné.

Jak se pozná zkažený sýr

Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.

Kde skladovat sýry

Obecně však platí, že sýrům přílišný chlad nesvědčí a vždy doporučujeme, aby zákazník respektoval údaje uvedené na obale od výrobce. Pokud bychom museli ale určit ideální teplotu pro sýry, byla by to teplota kolem 10 °C, a nejvhodnějším místem tmavý sklep.

Co lze rychle Vyudit

Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku.

Co je nejlepší na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak se udí paprika

Uzené papriky a kapie

Z paprik a kapií odstraníme tvrdou slupku a semena a to tak, že je prudce opečeme na pánvi (pozor, péci na sucho, bez oleje). Poté je již hračkou slupku jednoduše sloupnout. Následně položte papriky či kapie na udící mřížku či rošť a uďte je 40 – 65 minut.

Jak se udí sůl

Doba naložení velmi závisí na druhu masa (nejen části a množství tuku, ale i plemene) a také jakým typem uzení se bude maso upravovat. Při uzení studeným kouřem je nutné dodržet úplné proležení masa solí. Sůl pronikne do středu a maso postupně změkne. Poznáte to lehce na řezu, kdy je maso po celé ploše stejně růžové.

Jak se vyrábí syřidlo

Z živých telat už se enzym nezískává

Získat chymosin z žaludků telat je práce složitá, proto je výsledný produkt poměrně drahý. Tele se porazí, macerací jeho žaludku a následnou extrakcí se získá izolát – tekutina s enzymy, která se biochemickou metodou zpracuje. Tím získáme syřidlo v tekutém či práškovém stavu.

Jak si doma vyrobit sýr

Syřidlo vlijeme do mléka, promícháme, mléko přiklopíme a necháme stát (opět již nezahříváme, nemícháme). Po nějaké době se mléko srazí (tak, jak můžete vidět v našem pořadu) a vznikne sýřenina, kterou ostrým dlouhým nožem nakrájíme na čtverečky. Sýrové zrno necháme chvilku odstát a poté scedíme.

Co se stane kdyz snim prosly sýr

Nic se jim nestane.