Kdy lze odstoupit od pracovní smlouvy
Od pracovní smlouvy je možné odstoupit, jen dokud zaměstnanec nenastoupil do práce. Pro odstoupení od pracovní smlouvy se vyžaduje dodržení písemné formy, jinak se k němu nepřihlíží. Vedle tzv. podstatných náležitostí pracovní smlouvy, lze v pracovní smlouvě dohodnout i další podmínky, na kterých mají účastníci zájem.
Archiv
Z jakých důvodů může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě ukončit pracovní poměr
Pro platné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem jsou v § 56 ZP taxativně stanoveny pouze dva důvody, a to zdravotní důvody a nevyplacení mzdy nebo platu. Nepřipadá tak v úvahu, aby zaměstnanec použil pro okamžité zrušení jiný důvod, anebo dokonce žádný důvod.
Z jakých důvodů může dát zaměstnavatel výpověď
Existuje několik způsobů, jak může zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr.Výpověď ve zkušební doběVýpověď po uplynutí smlouvy na dobu určitou.Výpověď po vzájemné dohoděOrganizační důvody pro propuštění zaměstnancůVýpověď spojená s porušením povinností zaměstnance.
Jaké jsou možné změny pracovního poměru
Sjednaný obsah pracovního poměru lze zásadně změnit pouze po dohodě zaměstnavatele a zaměstnance, nevyplývá-li ze zákoníku práce něco jiného. Změnu pracovní smlouvy je nutné provést písemně. Není-li změna pracovní smlouvy provedena písemně, je taková změna neplatná.
Co nesmí být v pracovní smlouvě
Obecně se nedoporučuje zahrnovat do pracovní smlouvy mzdový výměr nebo pracovní náplň zaměstnance. Rozhodně ani s odkazem na to, že mzdový výměr nebo pracovní náplň je „nedílnou součástí pracovní smlouvy“.
Na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvy
Podle zákoníku práce jsou to tyto tři povinné údaje: druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do zaměstnání (den, kdy vznikl pracovní poměr). Patří tam ale také informace o zkušební a výpovědní době, o délce dovolené, o mzdových podmínkách a výplatním termínu.
Co si může zaměstnavatel dovolit
Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.
Kdy může dát zaměstnavatel okamžitou výpověď
Okamžitou výpověď tedy můžete podat pouze, pokud vás k tomu nutí zdraví, nebo pokud zaměstnavatel neplatí sjednanou mzdu či plat. Oba tyto důvody musíte řádně doložit. Pokud jste si ale našli novou práci a v té staré chcete skončit, tak musíte podat běžnou výpověď ze zaměstnaneckého poměru.
Kdy může zaměstnavatel propustit zaměstnance
První možností, jak propustit zaměstnance, je při rušení a přemisťování zaměstnavatele nebo jeho části. Dále jsou možnými důvody, zjednodušeně řečeno, zaměstnancova nadbytečnost, zdravotní indispozice podle lékařského posudku, nesplnění zákonných požadavků nebo jiných požadavků a porušení zaměstnancových povinností.
Kdy je zaměstnavatel povinen vyplatit odstupné
Odstupné je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
Kdy může zaměstnavatel změnit místo výkonu práce
i místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě, lze změnit pouze tehdy, dohodnou-li se na takové změně obě strany – tedy zaměstnavatel a zaměstnanec.
Kdy může dojít ke změně pracovního poměru
Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci:
o dal-li zaměstnanci výpověď z důvodů, že zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo požadavky pro řádný výkon této práce nebo jsou-li dány u zaměstnance důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru, viz § 52 písm.
Co by nemělo chybět v pracovní smlouvě
co musí být v každé smlouvě
Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu.
Na co si dát pozor při podpisu smlouvy
Na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvyÚstní dohoda.Platnost smlouvy.Nejdůležitější body pracovní smlouvy.Lhůty v pracovní smlouvěZkušební doba.Výše mzdy.Na čem se domluvit předem.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Na co má zaměstnavatel právo
K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.
Kdy není nárok na odstupné
Kdy není nárok na odstupné Podle základního pravidla nemá zaměstnanec nárok na odstupné, pokud sám podá výpověď nebo podá výpověď ve zkušební době. Nárok na odstupné nevzniká ani v případě, kdy zaměstnanec pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Za jakých podmínek může zaměstnavatel propustit zaměstnance
První možností, jak propustit zaměstnance, je při rušení a přemisťování zaměstnavatele nebo jeho části. Dále jsou možnými důvody, zjednodušeně řečeno, zaměstnancova nadbytečnost, zdravotní indispozice podle lékařského posudku, nesplnění zákonných požadavků nebo jiných požadavků a porušení zaměstnancových povinností.
Co dělat když zaměstnavatel nevyplatí odstupné
Jak postupovat v případě, když zaměstnavatel nevyplatí odstupné, ačkoli zaměstnanci na ně vznikl nárok Zaměstnanec má možnost podat podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů k místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce (viz příloha).
Jaký je nárok na odstupné
Výše odstupného záleží na tom, jak dlouho trval váš pracovní poměr: Méně než 1 rok: dostanete 1 průměrný měsíční plat. 1 – 2 roky: dostanete 2 průměrné měsíční platy. 2 a více let: dostanete 3 průměrné měsíční platy.
Co delat kdyz zaměstnavatel porusuje zakonik práce
Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět k provedení kontroly, a to buď přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce, nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.
Kdy může zaměstnanec odmítnout práci
Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Co nesmí chybět ve smlouvě
V pracovní smlouvě by neměly chybět identifikační a osobní údaje obou smluvních stran. Vždy také musí mít písemnou podobu, a to i kdyby se mělo jednat o práci na dohodu. Jedna podepsaná kopie s datem vyhotovení bude náležet zaměstnanci, druhá zaměstnavateli, který ji musí mít pro případ kontroly vždy na pracovišti.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
Kdy zaměstnavatel neplatí odstupné
Odstupné nebude zaměstnanci náležet ani v případě, kdy zaměstnavatel rozváže pracovní poměr zrušením ve zkušební době. Odstupné nenáleží rovněž v případě, kdy pracovní poměr končí v důsledku objektivní skutečnosti, tedy aniž by zaměstnavatel či zaměstnanec pracovní poměr rozvazoval.