DEX yra decentralizuota birža ir iš esmės yra naujo tipo porų derinimas, leidžiantis žmonėms pateikti užsakymus ir prekiauti kriptovaliutomis be tarpinės įstaigos, tvarkančios knygą ar kontroliuojančios vartotojų lėšas..
Kriptovaliutos sujaudino daugelį žmonių, nes jos sukūrė būdą prekiauti verte be tarpininkų poreikio. „Blockchain“ technologija leidžia nepažįstamiems žmonėms pasitikėti vienas kitu, nereikalaujant centrinės įstaigos. Tai nuostabi technologija, galinti pakeisti savo ekonomikos struktūrą ir mąstymą apie prekybą.
Aišku, iššūkis yra norint patekti į ekosistemą, norint įsigyti kriptovaliutą jau turima valiuta (doleriais, eurais ir pan.). Paprastai tai darykite vienoje iš pagrindinių biržų, pavyzdžiui, „Coinbase“ ar „Kraken“. Tačiau abi šios institucijos yra centralizuotos.
Jie priima jūsų informaciją, tvarko jūsų paskyras ir yra pažeidžiami sulėtėjimo ar tiesioginių išpuolių. Centralizuotų biržų naudojimas norint įsigyti kriptovaliutą yra ironiška patirtis. Norėdami patekti į nepatikimą, decentralizuotą ekosistemą, turite pasitikėti centralizuota institucija.
DEX bando pakeisti šią patirtį ir siūlo vartotojams būdus, kaip rasti vienas kitą ir tiesiogiai prekiauti grandinėje. Iki šiol nė vienas didelis DEX neturi „fiat“ vartų, tačiau daugelis konkurentų sukūrė decentralizuotas biržas, leidžiančias prekiauti kriptografijomis. Šiame išsamiame vadove išnagrinėsime, kas yra DEX, tokio požiūrio pranašumai ir trūkumai bei kas yra pagrindiniai žaidėjai, norintys sukurti perspektyvias DEX platformas.
Laisvės atėmimo ir su laisvės atėmimu nesusijęs, centralizuotas prieš decentralizuotą
Norint suprasti DEX, svarbu suvokti, kad kriptovaliutų mainai egzistuoja dviem pagrindinėms ašims: saugojimui ir centralizavimui..
Globos
Saugojimas reiškia, kas turi biržos sąskaitų raktus. Pavyzdžiui, kai perkate „Bitcoin“ „Coinbase“, jis rodomas jūsų „Coinbase“ paskyroje, tačiau jūs iš tikrųjų dar neturite ir nevaldote to „Bitcoin“. Jums reikia prašyti perkelti „Coinbase“ į išorinės piniginės adresą, kurį valdote, kol „Bitcoin“ tikrai nėra jūsų. Jei „Coinbase“ užpuola, sulėtėja jo veikla arba kyla techninių problemų, neturite reikalavimo apsaugoti savo „Bitcoin“. Tai buvo tokia problema daugelyje mainų, kad „lėšos saugios“ tapo visuomenės memu, nes mainų operatoriai bando nuraminti vartotojus, kilus sistemos problemoms..
Ne laisvės atėmimo vietoje visos lėšos paliekamos privačiose vartotojų piniginėse. Tada vartotojai gali patys pateikti ir patvirtinti sandorius iš savo asmeninių piniginių, iš esmės naudodami mainus kaip atitikimo paslaugą. Tarpinis sprendimas apima vartotojus, teikiančius lėšas atvirojo kodo, patikrintoms išmaniosioms sutartims, kurios vykdomos įvykus rungtynėms ir kurias galima bet kada atšaukti. Tai turi saugumo ir automatikos pranašumą, tačiau yra laikotarpis, kai lėšų nėra naudotojų piniginėse. Jei iškyla su sutartimi susijusių problemų, lėšos gali išnykti.
Centralizacija
Centralizacija nurodo, kur vyksta užsakymų derinimas, nukreipimas ir vykdymas. Centralizuotoje biržoje yra patentuota užsakymų knyga, kuri peržiūri visus gaunamus užsakymus ir sukuria atitikmenis tarp vartotojų. Tada mainų programinė įranga ir serveriai įvykdo operaciją.
Decentralizuoti mainai veikia kompiuterių tinkle. Kai kurios funkcijos veikia tiesiogiai grandinėje, naudojant pažangias sutartis. Kiti remiasi patikimų mazgų, vadinamų persiuntėjais, antrojo sluoksnio tinklais, kad surastų ir sudarytų sutapimus.
Centralizuoti mainai daro žymiai didesnę apimtį nei DEX
Pagal Tomas Goldenbergas rašant „CoinDesk“, 99 procentai prekybos apimties vyksta centralizuotose biržose. Iš jų 73 procentai yra laisvės atėmimo. Poveikis čia yra didžioji dauguma kriptografinės prekybos vyksta per centralizuotas institucijas. Kai kuriems tai yra didžiulis kriptovaliutos erdvės trūkumas, kuriant decentralizuotą ateitį ant centralizuotų mainų paslaugų teikėjų.
Kitiems atrodo akivaizdu, kad mainai turėtų būti centralizuoti. Tiesą sakant, daugelis teigė, kad „decentralizuoti mainai“ yra oksimoronas. Juk mainai yra susibūrimo vieta, kur žmonės susirenka į prekybą. Žinoma, tai turėtų būti vienas subjektas, kuris greitai palengvintų sandorius.
Kaip ir daugumoje diskusijų, abi pusės turi argumentų. Didelio su laisvės atėmimu nesusijusio DEX kūrimo iššūkiai yra labai niuansuoti, tačiau jų naudą taip pat sunku paneigti.
DEX privalumai
Prekyba DEX suteikia daugybę privalumų, kurie daro jį patrauklų kriptovaliutų vartotojams. Svarbiausia, kad DEX išardo mainų ekosistemą, pašalindami tarpininkus ir leisdami laisvai, tiesiogiai prekiauti tarp šalių. Tai tinka decentralizuojančiai kriptografijos filosofijai ir misijai. Jau vien dėl to DEX’ai šaukiasi decentralizacijos už bet kokią kainą laisvųjų keblumų, kurių kripto bendruomenė turi nedaug..
Tačiau yra ir kitų DEX privalumų, kuriuos paprastas vartotojas taip pat gali atrasti.
1. Anonimiškumas
Kadangi gryniausia DEX forma naudojama tik „blockchain“ informacija, viskas, ko jums reikia dalytis, kad galėtumėte naudoti DEX, yra viešas adresas. Daugumai centralizuotų mainų reikia išsamaus prisiregistravimo proceso, nurodant vardą, el. Pašto adresą ir net banko sąskaitos informaciją. Net ir anoniminiams kriptografijos mainams vis tiek reikalinga vietovės informacija ir kita asmeninė informacija, kad būtų laikomasi vyriausybės nuostatų ir apribojimų.
Tai reiškia, kad jei DEX pasirodys labiau pastebimi, jie greičiausiai susitiks su reguliavimo institucijomis. Dauguma „DEX“ kūrėjų planuoja sakyti, kad leidžia tik atviro kodo programinę įrangą ir nėra atsakingi už tai, ką bendruomenė veikia su ta programine įranga, taip išvengdama KYC ir AML problemų. Tačiau dar reikia išsiaiškinti, ar šis argumentas teisėtai laikosi ilgalaikio, ypač jei žala atsiranda dėl blogai surašytos išmaniosios sutarties ar saugumo trūkumo.
2. Fondų kontrolė
DEX paprastai nėra, bet nebūtinai, su laisvės atėmimu nesusijusios. Todėl vartotojai išlaiko savo lėšų kontrolę per visą pervedimo procesą iki keitimo momento, kai išmanioji sutartis vykdo pasirašytą sandorį. Nebėra pranešimų „lėšos yra saugūs“. Už savo lėšų saugumą yra atsakinga pati DEX.
3. Hacks
Išpuolių prieš centralizuotus mainus istorija
Kadangi DEX egzistuoja visame kompiuterių tinkle, atakuoti tampa daug sudėtingiau. Nėra vieno įėjimo ar nesėkmės taško. Tai daro DEX eksponentiškai saugesnę. Tai taip pat apsunkina jų projektavimą ir testavimą, o tai yra viena iš priežasčių, kodėl DEX kūrimas iki šiol buvo lėtas.
4. Prastova
Kadangi paskirstytoje biržoje nėra vieno nesėkmės taško, yra mažesnė tikimybė, kad DEX sumažės. Naujinimų išleidimas vyksta kiekvienu mazgu. Net jei atskiri mazgai turi nusileisti dėl priežiūros ar atakos, likę mazgai vis tiek gali valdyti mainų tinklą.
DEX trūkumai
DEX iš esmės yra sudėtingesni nei jų centralizuoti kolegos. Tai sukelia įgyvendinimo ir naudojimo problemų, kurias pagrindiniai DEX dar neturi iki galo išspręsti.
1. Naudingumas
Pirmasis ir didžiausias iššūkis yra patogumas vartotojui. Sąskaitos sukūrimas pagrindinėse centralizuotose biržose yra gana paprastas procesas ir veikia panašiai kaip vartotojams gerai žinomos bankininkystės ir tarpininkavimo programos. Kita vertus, norint naudoti DEX, reikia prisijungti prie DApp arba net įdiegti atskirą DEX klientą.
Paprasčiausia jums gali tekti susikurti tik „MetaMask“ piniginę, ją finansuoti, tada prisijungti prie „Ethereum“ pagrįsto „DEX DApp“. Sudėtingiausiu atveju jums gali tekti sukurti nepriklausomą mazgą ir ilgai būti internete, kad galėtumėte pasirašyti operacijas.
2. Supaprastinti prekybos įrankiai
Centralizuotose biržose siūlomos pažangios priemonės, tokios kaip opcionai ir maržos prekyba. Tai tiesiog neįmanoma šiandieniniams DEX. Prekyba DEX paprastai apima tik pirkimo ar pardavimo pavedimus.
3. Mažas likvidumas
DEX sudaro apie vieną procentą kriptovaliutų rinkos prekybos apimties. Dėl to galima prekiauti tik nedidelėmis populiarių monetų apimtimis. Likvidumo nepakanka, kad būtų galima vykdyti didelę apyvartą, ir nėra centralizuotų institucijų, teikiančių rinkos formuotojo paslaugas.
4. Vėlavimas
Kai prekiaujate biržoje, norite kuo greičiau įvykdyti operaciją. Priešingu atveju galite praleisti kainos pokyčius. Deja, DEX kol kas rodo lėtą atšaukimą ir lėtą užsakymų apdorojimo laiką, nes visos užklausos turi būti perduotos per decentralizuotą tinklą. Todėl dažnai pasitaiko kainų slinkimas – kainų pokyčiai tarp užsakymo ir vykdymo laiko.
5. Priekinis važiavimas
Kadangi norėdami vykdyti prekybą, turite transliuoti savo ketinimus visame tinkle, blogi tinklo veikėjai, turintys greitą ryšį, gali šokinėti priešais jus ir supirkti monetas už mažesnę kainą, kad jas parduotų atgal. tu. Ši praktika, žinoma kaip „front-run“, kenkia mainų sąžiningumui. Nėra jokio realaus būdo užtikrinti, kad kalnakasiai ar perdavėjai decentralizuotoje biržoje negalėtų šokinėti eilėje pagal užsakymus. Šiuo metu DEX kūrėjai dirba prie galimų sprendimų, susijusių su parašais ar įkaitais, tačiau konkretaus sprendimo kol kas nėra.
6. Tikrasis decentralizavimas?
Kai kurie DEX vis tiek reikalauja perduoti monetų saugojimą. Kiti apima mažus, centralizuotus relių mazgo tinklus. Vis dėlto kiti tvarko ne grandinės užsakymų knygą, kurią kažkaip turi tvarkyti trečiųjų šalių subjektai. Šie įspėjimai visi sugadina biržų reikalavimus dėl decentralizacijos.
Populiariausi DEX projektai
Šiuo metu populiarūs DEX projektai
Nors DEX sudaro tik vieną procentą visos rinkos prekybos apimties, erdvėje vis dar yra nemažai projektų.
„EtherDelta“ ir „IDEX“ yra dvi labiausiai įsitvirtinusios decentralizuotos biržos. Jie apsiriboja žetonais, sukurtais „Ethereum“, ir jiems abiem kyla pirmosios kartos naudojimo problemų. Naujesni dalyviai, tokie kaip „Bitsquare“, „Bitshares“, „Waves DEX“ ir „0x“, turi daugiau lankstumo, norėdami gauti daugiau monetų ir funkcijų. Kiekviena platforma taip pat turi savo iššūkių dėl naudojimo, būsimų pokyčių ir likvidumo.
Tai tik keli iš daugelio projektų, kuriais bandoma decentralizuoti monetų pervedimus. Kiti projektai dirba su atominiais apsikeitimais, greitu užsakymų apdorojimu ir antros pakopos technologijų, tokių kaip „Lightning Network“, integravimu, kad DEX būtų lengviau naudoti.
Decentralizuotų mainų ateitis
Vis dar yra didelių techninių kliūčių, su kuriomis DEX susiduria pirmyn, o visiškas decentralizavimas nėra įmanomas ar net pageidautinas. Labiausiai tikėtina, kad vyraus hibridinis modelis, kai centralizuoto užsakymų sąrašo greitis ir priekinė apsauga atitinka decentralizuotų sprendimų saugumą ir su laisvės atėmimu nesusijusį pobūdį..
Atominiai apsikeitimai, žaibas ir kiti daugiasluoksniai sprendimai palengvins perėjimą ir hibridizaciją. Taip pat dar neaišku, kokį vaidmenį vaidins reglamentas, ir galbūt mainams vis tiek reikės centralizuotų institucijų, kurios rinktų KYC informaciją ir atsakytų vyriausybės reguliavimo institucijoms..
Galų gale šių dienų DEX technologijos sukels naujovių bangą, kaip prekiauti monetomis. Matysime mažiau saugumo problemų, nes mainai paįvairina savo mazgų tinklą ir padidina monetų saugojimą mainų vartotojams. Puikus DEX tikriausiai yra įsivaizduojamas, tačiau jei plėtra tęsis, mes daug priartėsime prie sąžiningos, greitos, pigios ir saugios monetų prekybos.