Kas yra Zilliqa?

„Zilliqa“ yra pirmoji viešoji blokų grandinė, sukurta skaidymui, leidžianti linijinį mastelį keisti, kai blokų grandinė auga.

Iki šiol esamo „blockchain“ technologijos problema buvo mastelis.

Šiuo metu „Bitcoin“ negali apdoroti visos savo tinklo paklausos, todėl atitinkamai padidėjo ir operacijų mokesčiai. Tas pats pasakytina ir apie „Ethereum“, kur ribotas pralaidumas reiškia, kad sumanios sutartys gali tapti intensyvios dujoms. Pavyzdžiui, „Crypto Kitties“ populiarumas žymiai sulėtino „Ethereum“, parodydamas tinklo ribas.

„Zilliqa“ iš esmės keičia tai, kaip „blockchain“ pasiekia sutarimą. Jų skaldymo tirpalas mąsto su tinklo dydžiu. Teoriškai nėra jokių apribojimų, kiek operacijų „Zilliqa“ galėtų apdoroti per sekundę. Tačiau praktiškai, atsižvelgiant į tinklo mazgų skaičių, „Zilliqa“ galėjo apdoroti dešimtis ar šimtus tūkstančių operacijų per sekundę.

„Zilliqa“ taip pat žada palaikyti pažangias sutartis. Vykdyti pažangias sutartis skaidytame tinkle yra pagrindinis „Zilliqa“ techninis iššūkis.

Šiame vadove aptarsime:

Kaip veikia Zilliqa

Mastelio problemos sprendimas

„Blockchain“ turi būdingą mastelio problemą. Kuo daugiau mazgų turite tinkle, tuo sunkiau pasiekti sutarimą.

Norėdami iliustruoti esmę, naudinga pagalvoti apie sutarimo skalę žmonių atžvilgiu:

  • Su nedidele jūsų artimų draugų grupe paprasta priimti sprendimus. Galbūt ne visada sutinki, bet aišku pamatyti, kaip visi jaučiasi.
  • Didesnei žmonių grupei, pavyzdžiui, pilnai žmonių auditorijai, galėtumėte žmonėms pakelti rankas, kad greitai balsuotų. Bet darosi sunkiau suskaičiuoti, ir negali būti tikras, kad visi elgiasi sąžiningai.
  • Su tūkstančių ar milijonų asmenų grupėmis jums reikės sudėtingesnės, daugiau energijos atimančios balsavimo sistemos. Taip pat negalite būti tikri, kad žmonės elgiasi sąžiningai, ir sunku pasiekti galutiškumą – jausmas, kad visi balsavo ir yra aiškus atsakymas.

Nors analogija nėra tobula, galite pamatyti, kaip sutarimas komplikuojasi, tuo didesnis jūsų tinklas. Sutarimo greitis / kokybė ir tinklo dydis yra atvirkščiai susiję. Kai vienas kyla aukštyn, kitas nusileidžia.

Kiti „blockchain“ mastelio problemos sprendimai skirti tam tikros informacijos perkėlimui iš grandinės. Arba jie siekia padidinti blokų dydį, veiksmingai nustatydami sutarimą dėl daugiau sandorių su kiekvienu sutarimo etapu. Šie sprendimai gali veikti kaip spragas, tačiau jie iš esmės neišsprendžia mastelio problemos.

Norėdami tai išspręsti, turėsite pakeisti visos sistemos architektūrą, kad sutarimo greitis ir tinklo dydis būtų teigiamai susiję.

„Zilliqa’s Scalability Answer“

„Zilliqa“ rado būdą apdoroti daugiau operacijų, kai prie tinklo prisijungia daugiau mazgų. Tai reiškia, kad reikia iš naujo įsivaizduoti „blockchain“ nuo nulio. Jų naujasis modelis įgyvendina hibridinį sutarimo protokolą, kad padidėtų tinklo pralaidumas kas ~ 600 naujų prisijungiančių mazgų.

Teoriškai kas 600 naujų mazgų Zilliqa pralaidumas padidėja dalijant darbą. Praktiškai kyla problemų dėl transliacijos, jei tinklas tampa labai didelis (daugiau nei vienas milijonas mazgų). Vis dėlto vienas milijonas mazgų yra viršutinė riba, kurios mes niekur nepriartiname. Nuo šio rašymo, Bitcoin turi ~ 11 000 mazgų operacijoje.

Dešimtys tūkstančių mazgų „Bitcoin“ ir „Ethereum“ tinklai vis dar gali tik apdoroti 3-15 sandorių per sekundę. Priešingai, testai privačiame testnet (AWS virtualus testas) parodė, kad „Zilliqa“ tinklo pralaidumas yra 1 218 tx / s, kai veikia 1800 mazgų. Padidinkite mazgų skaičių iki 3 600, o „Zilliqa“ tinklo mastelis padidės iki 2 488 tx / s.

zilliqa pralaidumas

Kuo daugiau „Zilliqa“ mazgų, tuo didesnis pralaidumas.

Dalijimasis: darbo padalijimas visame tinkle

Kaip „Zilliqa“ pasiekia šį mastelį? Jie naudoja tirpalą, vadinamą skaldymu. „Zilliqa“ protokolas kasybos mazgų skaičių tinkle padalija į 600 mazgų grupes. Kiekviena grupė yra žinoma kaip šukė.

Pavyzdžiui, aukščiau pateiktuose „testnet“ pavyzdžiuose, veikdamas su 1800 mazgų, testnet padalijo save į 3 skeveldras. Veikiant 3600 mazgų, buvo 6 skeveldros. Kai prie tinklo prisijungia daugiau mazgų, „Zilliqa“ gali dar labiau padalyti tinklą, sukurdama daugiau šukių.

Kiekvienas skalda dalį tinklo operacijų dalį. Paprasčiau tariant, jei yra šeši fragmentai, kiekvienas skeveldras apdorotų maždaug 1/6 tinklo operacijų. Kuo daugiau šukių yra, tuo labiau tinklas paskirsto sutarimo apkrovą tarp šukių, išlaikydamas santykinai stabilų skaičiavimo poreikį.

zilliqa skaldantis

Zilliqa skaldymas naudoja a skaldyti ir užkariauti strategija.

Kiekviena šukė lygiagrečiai su kitomis skeveldromis apdoroja jai priskirtas operacijas į mikrobloką. Pasibaigus lygiagrečiam apdorojimo laikotarpiui, žinomam kaip „DS epocha“, šie mikroblokai sujungiami į visą bloką, kuris pridedamas prie blokų grandinės.

DS komitetas: Skaldų valdymas

Kiekvienai DS epochai atsitiktinai parenkami keli mazgai, skirti įvairioms šukėms valdyti. Šis valdymo komitetas, žinomas kaip „DS komitetas“, vadovauja tinklui. Jie nusprendžia, kurie mazgai priskiriami kokiai skaldai. Kai gaunamos naujos operacijų užklausos, DS komitetas operacijas priskiria šukėms apdoroti. DS epochos pabaigoje DS komitetas surenka visą bloką iš sukurtų šukių mikroblokų.

Surasti sutarimą: PoW + BFT

Zilliqa naudoja hibridinį sutarimo mechanizmą. Kai pirmą kartą pradėsite kasimą, turėsite užpildyti darbo įrodymo (PW) maišos pavyzdį. „PoW“ reikalinga skaičiavimo galia, kuri garantuoja, kad mašina gali valdyti tik vieną mazgą. Kaip tokia „PoW“ padeda „Zilliqa“ nustatyti tapatybę. Vienam blogam aktoriui sunku sukurti kelias tapatybes, kad užgožtų tinklą vadinamojoje „a“ Sybil ataka. Tačiau tinklas sutarimui nenaudoja darbo įrodymų.

Kai mazgas įrodo savo tapatybę, jis priskiriamas šukei. Skiltyse Zilliqa naudojasi praktiniu Bizantijos kaltės tolerancijos sutarimu. Tai yra didesnio pralaidumo sutarimo mechanizmas, kuris turi galutinį pobūdį. Galutinumas reiškia, kad dauguma skeveldros mazgų turi susitarti dėl mini spynos. Kai šukės ir DS komitetas patvirtina bloką, jis yra vienintelis blokas, galintis nurodyti prieš jį esantį bloką. Nėra jokio bendro sutarimo su galutiniu mechanizmu.

„Zilliqa“ nėra pirmoji paskirstyta knyga, įdiegusi BFT. NEO, „Tendermint“ ir „Hyperledger“ taip pat naudoja patikrinto BFT sutarimo mechanizmo versijas.

Duomenų srauto sutartys & Valstybės dalijimasis

Dalyti sandorius yra gana paprasta. Operacijų patvirtinimus galite lengvai priskirti įvairioms skeveldroms, o kiekvienas patvirtinimas yra atskiras. Nereikėtų daug bendrauti tarp šukių.

Tas pats pasakytina ir apie protingų sutarčių ir decentralizuotų programų (DApps) vykdymą suskaidytoje blokų grandinėje. Klausimas yra tai, kad protingi sutarties veiksmai dažnai priklauso nuo kitų būsenų, kintamųjų ir funkcijų tikrinimo. Tai padarius reikėtų daug bendrauti tarp šukių. Šiems pirmyn ir atgal pranešimams reikalingas pralaidumas ir apdorojimo galia, kurie paneigtų skaidymo naudą.

Taigi „Zilliqa“ sutartyse daugiausia dėmesio skiriama duomenų srautui ir funkciniam programavimui. Jie neleidžia tikrinti, saugoti ar keisti būsenų. Bent jau ne.

Kol kas sutariama, kad nėra saugios ir efektyvios valstybės dalijimosi schemos. Jei leidžiate sutartis vykdyti atskirai įvairiose suskaidytose valstybėse, gali kilti visokių galimų išpuolių, susitaikymo iššūkių ir per daug bendravimo tarp kelių..

Tačiau „Ethereum“ šiuo metu dirba a valstybės skaldymo tirpalas. Neaišku, kiek ta iniciatyva vystėsi.

Be to, „Zilliqa“ vis tiek galima naudoti DApps, kuriems reikia didelio pralaidumo. Bet kuris „DApp“, kuriam reikalingi sandorių tarifai, viršijantys tai, kas šiuo metu įmanoma kituose „blockchain“ tinkluose, galėtų rasti namus „Zilliqa“.

Nauja programavimo kalba

Siekdama, kad funkcinis programavimas būtų labiau standartizuotas ir saugesnis, „Zilliqa“ komanda sukūrė naują programavimo kalbą, vadinamą „Scilla“.

Scilla atsiskiria būsena ir funkcija. Tai funkcinė programavimo kalba, išskirianti sutarties komunikacijos aspektus – lėšų pervedimą ar kitos sutarties iškvietimą – nuo faktinio skaičiavimo darbo, kurį atlieka sutartis.

Naujoji kalba nėra Tiuringo kalba. Tai reiškia, kad jis nepalaiko programų, kurioms reikia tam tikrų tipų kilpų ar sąlyginių sakinių. Tačiau jo neišsamumas leidžia atlikti oficialius loginius įrodymus. Tai svarbu saugumo sumetimais. Įrodžius sutartis, vartotojai žino, kad sutartis yra saugi patikrinamu būdu prieš ją naudojant.

„Scilla“ padeda atskirti funkcines sutartis, palaikomas „Zilliqa“, ir nuo valstybės priklausomas sutartis, kurių „Zilliqa“ dar negali palaikyti.

Monetų tiekimas

„Zilliqa“ turi savo ekosistemos ženklą. Panašiai kaip ir kitose „DApps“ platformose, tokiose kaip „Ethereum“ ar „NEO“, ZIL žetonas tarnauja kaip kasybos paskata, dujos sutarties vykdymui ir konkursas už sandorio mokesčių mokėjimą..

Iš pradžių ZIL buvo „ERC-20“ žetonas, pagrįstas „Ethereum“ blokine grandine. „Zilliqa“ maitinimo tinklas buvo paleistas 2019 m. Sausio pabaigoje. Paleidę „ERC-20 ZIL“ žetonus iškeiskite į „Zilliqa“ vietinius žetonus..

Iš viso yra 12,6 mlrd. ZIL žetonų, o 2019 m. Sausio mėn. Apyvartoje buvo šiek tiek daugiau nei 8 mlrd.

Planas ir komanda

„Zilliqa“ privataus finansavimo etape netoli 2017 m. Pabaigos surinko 12 mln. USD ekvivalentą. Po privataus raundo išaugusi ETH kaina reiškė, kad iš pradžių 12 mln..

Paspaudusi tvirtą dangtelį, „Zilliqa“ pasakė savo bendruomenei, kad jai nebereikia viešo pardavimo. Tačiau dėl bendruomenės susidomėjimo Zilliqa skyrė 4445 ETH į viešą pardavimą 2018 m. sausio mėn.

Nuo to laiko „Scilla“ išmaniųjų sutarčių programavimo kalba pradėjo veikti 2018 m. Gegužės mėn. Lapkritį pradėjo testnetą, todėl projektas pakvietė kalnakasius ir kūrėjus dalyvauti bandant platformą..

Naujausias svarbus etapas buvo pagrindinis grynasis paleidimas 2019 m. sausio 31 d. Pradinis paleidimas nustatytas įkrovos režimo režimui, skiriant kasybos premijas, tačiau neleidžiama jokių operacijų. Taip siekiama apsaugoti tinklą nuo ankstyvų išpuolių. Pirmąjį 2019 m. Ketvirtį „Zilliqa“ įgalins išmanųjį sutarčių funkcionalumą ir operacijas. Po to prasidės žetonų apsikeitimas vietiniais „Zilliqa“ žetonais.

„Zilliqa“ komanda

„Zilliqa“ komanda yra daugiausia informatikos mokslų daktarai.

xinshu

Xinshu Dong (generalinis direktorius)

Generalinis direktorius Xinshu Dongas turi daktaro laipsnį. Singapūro nacionalinio universiteto kompiuterių mokslų srityje. Jis yra kibernetinio saugumo ekspertas, atsakingas už keletą nacionalinio saugumo projektų Singapūre. Jo tyrimai taip pat pasirodė gerbiamose konferencijose ir žurnaluose.

prateekas

Prateek Saxena (vyriausiasis mokslinis patarėjas)

Prateek Saxena yra vyriausiasis mokslinis patarėjas. Jis turi daktaro laipsnį Kalifornijos universiteto (Berkeley) informatikos srityje. Dabar jis yra NUS kompiuterių mokslo profesorius.

Amritas Kumaras

Amritas Kumaras (tyrimų vadovas)

Amritas Kumaras yra projekto tyrimų vadovas. Jis yra NUS mokslinis bendradarbis. Jis turi daktaro laipsnį iš Grenoble-Alpes universiteto (Prancūzija) ir inžinieriaus diplomo iš Ecole Polytechnique (Prancūzija).

„Zilliqa“ patariamojoje taryboje yra žymių „blockchain“ veikėjų. Tarp jų yra Loi Luu, „Kyber Network“ įkūrėjas; Vincentas Zhou, „FBG Capital“ įkūrėjas; Nicolai Oster, „Bitcoin Suisse AG“ partneris; ir Aleksandras Liptonas, „StrongHold Labs“ įkūrėjas ir generalinis direktorius.

„Zilliqa“ gairės

„Zilliqa“ gairės

Prekybos istorija

ZIL nuo pat savo veiklos pradžios per metus patyrė tik vieną didelį kainų šuolį. Tai įvyko 2018 m. Gegužę ir, atrodo, įvyko prieš pat „Scilla“ programavimo kalbos paleidimą. Todėl pranešimas apie paleidimą greičiausiai sukėlė šį šuolį.

Nuo to laiko ZIL kaina gerai laikėsi, atsižvelgiant į gilesnę meškų rinką, kurią Bitcoin ir kiti kriptografai patyrė paskutiniais 2018 m. Mėnesiais.

Sėkmingai pradėjus veikti „mainnet“ sausio pabaigoje, gali būti, kad per pirmuosius 2019 m. Mėnesius ZIL gali pastebėti tolimesnius šuolius.

Konkurentai

Kaip didelio našumo išmaniųjų sutarčių programavimo platforma, „Zilliqa“ tikrai konkuruoja. „EOS“ ir „Tron“ siūlo panašų funkcionalumą. Be to, „Aelf“ yra dar viena protinga sutarčių platforma, naudojama šoninėms grandinėms, kad būtų galima keisti mastelį. Taip pat 2019 m. Pradžioje jis pradeda veikti pagrindiniame konkurse ir gali būti artimas konkurentas.

Kur nusipirkti ZIL

Šiuo metu ZIL prieigos raktą galima įsigyti „Binance“ ir „Huobi“. Neseniai „Coinbase Pro“ (anksčiau – „GDAX“) taip pat patvirtino ji pradės išvardyti ZIL žetonus.

Kur laikyti ZIL

Jei pirksite ZIL prieš žetonų apsikeitimą 2019 m. Antrąjį ketvirtį, galėsite juos laikyti bet kurioje „Ethereum ERC-20“ suderinamoje piniginėje. Kaip visada, rekomenduojame laikyti šaldytuve aparatinėje piniginėje, tokioje kaip „Ledger Nano S.“. Po žetonų keitimo greičiausiai turėsite naudoti oficialią „Zilliqa“ piniginę..

Išvada

Mastelio keitimas ir toliau bus problema „blockchain“ ir paskirstytosios knygos technologijose. Skirtingai nuo daugelio, „Zilliqa“ yra svarbus projektas, kuriame kovojama su mastelio didinimu. Todėl pati platforma gali pasirodyti kaip svarbi „blockchain“ plėtra. Tačiau plačiau tikimasi, kad ateinančiais metais „Zilliqa“ atvirojo kodo proveržiai smulkinimo technologijose bus pradėti naudoti kitiems „blockchain“ projektams..

Redaktoriaus pastaba: šį straipsnį 2019 m. Sausio 28 d. Atnaujino Sarah Rothrie, kad atspindėtų naujausius projekto pakeitimus.

Papildomi resursai

„Twitter“

Gitubas

Telegrama