„Blockchain“ buvo įvardijamas kaip sprendimas nuo įvairių problemų išgydyti vėžį įteisinti juoda rinka JAV kalėjimų sistemoje. Nors kai kurie naudojimo atvejai yra tikrai menkesni nei kiti, šiuo metu labai tikima „blockchain“ klimato kaitos sprendimais. Bet ar tai pateisinama?

Klimato kaitos problema darosi vis blogesnė

Praėjusių metų spalio mėn JT paskelbė griežčiausią perspėjimą apie klimato kaitą. Mums liko tik dvylika metų, kad globalinis atšilimas būtų apribotas iki 1,5 C (2,7 F), palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu. Net pusė laipsnio už tai atneš daug didesnę karščio, sausros ir potvynių riziką. Be to, klimato kaitos padaryta žala yra tikimasi išstumti daugiau nei 143 milijonus žmonių per ateinančius tris dešimtmečius, kurie bus priversti palikti savo namus, kad išvengtų su klimatu susijusių problemų.

Paryžiaus susitarimu dėl klimato kaitos siekiama apriboti padidėjimą iki mažiau nei 2 C. Todėl 1,5 C pakilimas yra ambicingo galiojančio įsipareigojimo pabaiga. Paryžiaus susitarimas reikalauja, kad kiekviena šalis apibrėžtų savo indėlį į pastangas riboti klimato kaitą. Kiekvienos šalies indėlis vadinamas nacionaliniu mastu nustatytu indėliu (NDC). Kiekviena tauta turi užtikrinti, kad laikui bėgant jos tikslai tampa vis ambicingesni.

Svarbu pažymėti, kad Paryžiaus susitarimas nėra teisiškai įgyvendinamas ir kiekviena šalis dalyvauja bendru sutarimu. Jei šalys pradės išvykti, susitarimas gali žlugti ir palikti pasaulį be didesnio pasaulio temperatūros problemos sprendimo.

Ar gali „Blockchain“ pagalba?

Matavimas ir stebėjimas yra pagrindiniai iššūkiai sprendžiant klimato pokyčius. Tai taikoma ne tik makrolygmeniu, būtinu norint patikrinti, kaip tautos daro pažangą mažindamos anglies dvideginio kiekį. Taip pat turi dalyvauti verslas ir žmonės. Vadybos eksperto Peterio Druckerio žodžiais: „Kas bus pamatuota, tas bus tvarkoma“.

„Blockchain“ suteikia galimybę nustatyti vieną tiesos tašką tarp subjektų, taikant sutarimo metodus. Realaus pasaulio turtas gali būti pažymėtas „blockchain“, įskaitant anglies kreditus ar ekologišką energiją. Šis turtas yra parduodamas, sukuriantis vertę ir skatinantis klimato kaitos veiksmus tautose ir įmonėse.

2018 m. Sausio mėn. Jungtinės Tautos paskelbė formavimasis Klimato grandinės koalicija. Pranešime buvo apibūdinta grupės misija „skatinti narių, dirbančių bendro intereso klausimais, bendradarbiavimą ir padėti pagerinti DLT taikymo klimatui aplinkos vientisumą ir rezultatus“. Dabar koalicijoje yra daugiau nei šimtas narių, įskaitant NVO, konsultacines firmas ir įvairias „blockchain“ įmones bei asociacijas.

„Blockchain“ klimato kaitos grupės

Atsižvelgiant į JT pastangas, atrodo neišvengiama, kad „blockchain“ vaidins svarbų vaidmenį ateityje valdant klimato kaitą. Tačiau JT iniciatyva nėra vienintelė. Kelios kitos „blockchain“ klimato kaitos grupės ir projektai stengiasi toliau stengtis. Čia yra tik keletas.

„Blockchain“ klimato institutas

„Blockchain“ klimato institutas yra tarptautinis, ne pelno siekiantis, savanorių vadovaujamas subjektas. Jis veikia kaip mokslinių tyrimų grupė ir propagavimo grupė blokų grandinės klimato kaitos iniciatyvoms. Instituto misija yra „didinti tarptautinės klimato kaitos politikos bendruomenės supratimą apie didžiulį„ Blockchain “technologijos potencialą, kad būtų galima žymiai sustiprinti klimato veiksmus“.

Šia misija siekiama įgyvendinti tris sritis:

  • Spręsti klimato finansavimo srautus, būtent padėti užpildyti klimato kaitai reikalingų investicijų ir sumos, kurią šalys jau įsipareigojo sumokėti pagal Paryžiaus susitarimą, finansavimo spragą.
  • Didinti klimato finansavimo skaidrumą
  • Padėti besivystančioms šalims gauti klimato finansavimą

„Blockchain“ klimato institutas

„Blockchain Climate Institute“ tinklalapis

Instituto patariamojoje taryboje yra įspūdinga klimato kaitos ir „blockchain“ sektorių ekspertų grupė. Tarp jų yra buvęs Pasaulio banko klimato kaitos direktorius ir buvęs Kanados „Blockchain“ tyrimų instituto (profesinės organizacijos, kurią įkūrė Donas ir Alexas Tapscottai) medicinos direktorius..

„Blockchain for Climate Foundation“

„Blockchain for Climate Foundation“ turi vienintelį aiškų tikslą: uždėti Paryžiaus susitarimą „blockchain“. Tai ambicingas projektas, kuriame kiekviena šalis įtraukia į vieną „blockchain“ knygą ir skaidriai registruoja savo investicijas ir indėlį į klimato pokyčius. Jei jis bus ištrauktas, tai bus visa apimantis beveik visuotinis „blockchain“ klimato kaitos rekordas.

Akivaizdu, kad tokia pasaulinė knyga būtų galinga priemonė vertinant ir valdant su klimatu susijusių iniciatyvų poveikį. Tačiau tai taip pat būtų įspūdingas tarptautiniu mastu visam laikui naudojamos „blockchain“ technologijos potencialo demonstravimas.

„Blockchain for Climate Foundation“

Fondo „Blockchain for Climate“ tinklalapis

„Blockchain for Climate Foundation“ yra įsikūrusi Kanadoje. Kaip tai, viskas prasideda nuo Kanados nacionalinės anglies sąskaitos įtraukimo į blokų grandinę. Tai bus koncepcijos įrodymas, parodantis kitoms šalims, kas įmanoma naudojant „blockchain“ klimato kaitos įrankius. Fondas taip pat šaukia vyriausybės atstovų darbo grupę, kuri padės vadovauti ir plėtoti įrankį.

Klimato knygos iniciatyva

Klimato knygos iniciatyva yra dar viena grupė, skirta „blockchain“ klimato kaitos sprendimų tyrimams ir plėtrai. Nurodyta misija yra „paspartinti klimato veiksmus pagal Paryžiaus klimato susitarimą ir darnaus vystymosi tikslus (SDG), naudojant„ blockchain “pagrįstas inovacijas, taikomas klimato kaitos švelninimui, prisitaikymui ir finansavimui“.

Ciuriche įsikūręs tvaraus vystymosi fondas „CleanTech21“ yra iniciatyvos pagrindas. Šveicarijos ir Lichtenšteino vyriausybės teikia finansavimą Klimato knygos iniciatyvai.

Praėjusių metų gruodį iniciatyva išleido išsamų straipsnį išsamiai aprašyti įvairūs būdai, kaip „blockchain“ klimato kaitos iniciatyvos gali padėti toliau sukelti. Tai apėmė „blockchain“ naudojimą anglies dioksido kainodaroje ir mokesčiuose, taip pat simbolinį sutelktinį finansavimą klimato kaitos iniciatyvoms. Kitas pavyzdys yra „blockchain“ plėtojant atsinaujinančią energiją.

Išvada

Kaip ir pati technologija, „blockchain“ klimato kaitos iniciatyvos vis dar yra labai mažos. Tai atspindi faktas, kad yra daugybė tyrimais pagrįstų grupių ir mokslinių tyrimų centrų. Šiuo ankstyvuoju etapu daugelis jų dirba atskirai, tačiau siekia tų pačių tikslų.

Bręstant „blockchain“ ir vyriausybėms bei įmonėms įgyjant pasitikėjimą nauja technologija, tikėtina, kad daugelis šių skirtingų grupių susivienys į platesnes ir galingesnes iniciatyvas. Kai tai įvyks, pamatysime tikrąjį „blockchain“ poveikio potencialą keisdami klimato kaitą.

Paveikslėlis sutinkamas su „Pixabay“