Įvairios pramonės šakos pradeda suvokti „blockchain“ poveikį kaip trikdančią technologiją. Nekilnojamasis turtas yra viena iš tokių pramonės sričių, kuri netrukus gali įgyvendinti didžiulę pertvarką. Tiesą sakant, šis pokytis jau vyksta. Yra keletas žymių nekilnojamojo turto startuolių, kurie pradėjo daryti pažangą kurdami ir (arba) priimdami „blockchain“ sprendimus.
Poveikis nekilnojamojo turto agentams ir kitoms trečiosioms šalims
Nekilnojamojo turto sąrašo svetainės jau sumažino nekilnojamojo turto agentūrų paklausą. Tačiau, daugelis pirkėjų vis dar naudoja agentus perkant nekilnojamąjį turtą. Tradicinis nekilnojamasis turtas paprastai apima nemažai tarpininkų. Turite keletą tarpininkų, teisininkų, bankininkų ir nekilnojamojo turto agentų. Tiek iš pirkėjo, tiek iš pardavėjo pusės, naudodamas „blockchain“ technologiją, lengvai gali sumažėti mokesčiai – kai kuriais atvejais nuo dviejų iki trijų procentų mažiau. Mažiau tarpininkų dėl „blockchain“ prilygsta mažiau mokesčių.
Pvz., Jei būstas kainuoja 1 000 000 USD, kai naudojasi trečiosios šalys, tas pats būstas gali kainuoti tik 970 000 USD, panaikinus šiuos papildomus mokesčius. Nors tai tikrai turės įtakos žmonėms, kurie remiasi nekilnojamojo turto užimtumu, „blockchain“ sprendimų įgyvendinimas galėtų pagerinti bendrą namų nuosavybės prieinamumą.
Kaip „Blockchain“ transformuoja nekilnojamojo turto pramonę?
Išmaniosios sutartys
Vienas iš būdų, kaip „blockchain“ gali pakeisti nekilnojamojo turto pramonę, yra išmaniųjų sutarčių naudojimas. Naudodamosi pažangiomis sutartimis, dvi šalys gali praleisti tradicinį, lėtą dokumentų tvarkymo procesą. Galima lengvai patikrinti visas išmaniosios sutarties (elektroninės sutarties, užrašytos ant blokų grandinės) sąlygas.
Iš esmės sumanios sutartys siūlo vieną pagrindinį pranašumą: nekintamumą. Kitaip tariant, sutarčių negalima lengvai pakeisti, kai šalys susitaria dėl rašytinių sąlygų. Protingos sutartys netgi leidžia saugiai saugoti informaciją apie konkretų turtą. Tai suteikia potencialiems pirkėjams lengvesnį būdą tirti viską apie tam tikrą turtą. Iš esmės tai būtų galima padaryti įvedant unikalų elektroninį identifikatorių kiekvienai nuosavybei. Dėl sumanių sutarčių tokie svarbūs veiksniai kaip ankstesni savininkai, remontas, stichinių nelaimių poveikis ir priežiūros išlaidos tampa skaidresni.
„Beenest“ yra „blockchain“ pagrindu sukurta platforma, kuri gali sutrikdyti tradicines turto dalijimosi ekonomikos rinkas, tokias kaip „Airbnb“.
Sukčiavimo prevencija
Nors atrodo, kad daugumoje pasaulio vietų yra gana saugūs nekilnojamojo turto sandorių procesai, taip nėra. Pavyzdžiui, Hyderabadas, Indija, yra liūdnai pagarsėjęs žemės grobimo atvejų.
JAV klaidingi duomenys, suklastoti dokumentai ir nuomos sukčiai visa tai kankina nekilnojamojo turto rinką. Šis sukčiavimas sukelia daugybę teisinių mūšių, kuriems išspręsti dažnai prireikia metų. Be to, kai kurie savininkai naudoja duomenų klastojimą ir kitą taktiką kaip turto vertės padidinimo būdą, dėl kurio namų pirkėjai tampa skeptiškesni.
Galiausiai įmanoma, kad įsilaužėliai netgi galėtų pasiekti nuosavybės įrašų duomenų bazę, norėdami pareikšti nuosavybės teisę. Naudojant „blockchain“ ir kitas decentralizuotas technologijas, įsilaužimus įvykdyti yra daug sunkiau. Todėl nekilnojamojo turto duomenys gali tapti kur kas saugesni.
Dalinė nuosavybė
Kitas „blockchain“ teikiamas techninis proveržis yra galimybė sumažinti nekilnojamojo turto prieinamumo spragą. Paprastai nuosavybės teise į didelę komercinę nuosavybę reikia investuoti iš vieno turtingo asmens. Dažnai dėl to savininkams sunku parduoti. Todėl įprasta, kad nekilnojamojo turto objektai rinkoje rodomi daugelį metų be pirkėjų susidomėjimo. Todėl turto vertė laikui bėgant gali nuvertėti arba savininkai priima sprendimą parduoti už daug mažiau nei vertinimo vertes, kad turtas būtų pašalintas iš rankų.
Tačiau naudojant „blockchain“ galima lengvai sukurti dalinės nuosavybės sistemą. Iš esmės keli pirkėjai gali mokėti už dalį turto. Jau egzistuoja šios technologijos atvejai nekilnojamojo turto ir daugelyje kitų pramonės šakų.
Nekilnojamojo turto „Blockchain“ projektų pavyzdžiai
436 & Manhetene, 442 E 13th St.
Kaip minėta aukščiau esančiame skyriuje, dalinė nuosavybė pradeda tapti novatorišku nekilnojamojo turto pirkimo ir pardavimo būdu. „Blockchain“ nekilnojamojo turto startuoliai stengiasi, kad tai būtų patogiau ir efektyviau nei tradicinės investicijos. Ryanas Serhantas, perkamiausias knygos „Sell it like serhant“ autorius ir „Bravo’s Million Dollar Listing New York“ žvaigždė, yra unikalaus prabangaus Manheteno daugiabučio namo plėtros brokeris. Šis pastatas, įvertintas didesnė nei 30 mln, tapo pirmuoju svarbiausiu turtu Manhetene, kuris buvo pažymėtas „Ethereum“. Naudodamiesi tokenizavimu, į šį turtą gali investuoti keli savininkai.
Propy
Daugybė „blockchain“ projektų turi savo gimtąsias kriptovaliutas ir platformas nekilnojamam turtui pirkti ir parduoti. Propy pateikia vieną to pavyzdį. Šis projektas ne tik turi „Propy“ prieigos raktą (PRO), žiniatinklio platformą ir mobiliąsias programas, bet ir turi savybių, išvardytų keliuose aukščiausio lygio miestuose visame pasaulyje. Galite rasti savybių San Franciske, Niujorke, Londone, Barselonoje, Prahoje ir Dubajuje. Jūs netgi galite užsiregistruoti kaip vartotojas ir per „Propy“ platformą užregistruoti „blockchain“ pagrįstą nuosavybės aktą.
„Propy“ pasižymi nekilnojamuoju turtu daugelyje miestų.
Bičių žetonas
Taip pat svarbu suprasti, kaip pasikeitė kiti nekilnojamojo turto aspektai prieš kylant „blockchain“. Pavyzdžiui, „Airbnb“ sukūrė žaidimų keitimo platformą nekilnojamojo turto savininkams, norintiems užsidirbti pinigų iš nepakankamai panaudotų vietų. Nors ši įmonė suteikė daug naujovių nekilnojamam turtui ir dalijimosi ekonomikai, ją vis dar reikia tobulinti. Nekokybiški sąrašai, klientų skundai ir kiti klausimai liko be adreso.
Laimei, šioje nekilnojamojo turto dalyje dabar konkuruoja decentralizuoti sprendimai. Pvz., „Bee Token“ sukuria tarpininkų nemokamą „peer-to-peer“ šeimininkų ir svečių tinklą decentralizuotoje platformoje, vadinamoje Geriausias. Ši platforma turi paprastą mokėjimo sistemą, ginčų sprendimą ir reputacijos valdymą per bičių protokolus. Kurdamas sprendimą, kuris teikia vertę tiek šeimininkams, tiek svečiams, šis projektas tęsia veiksmus, reikalingus dalijimosi ekonomikai gerinti ir permąstyti taip, kaip žmonės galvoja apie nekilnojamąjį turtą.
Išvada
Tik per pastaruosius porą metų „blockchain“ nuėjo ilgą kelią sugadindama nekilnojamojo turto pramonę. Vis dėlto reikalingi keli pagrindiniai patobulinimai, kad tikri sutrikimai taptų realybe. Platformos, kurios naudoja „blockchain“ pasirašydamos / patvirtindamos aktus, greičiausiai turės įgyti teisėtą akreditacijos statusą įvairiose nacionalinėse ir vietos valdžios institucijose.
Be to, masinis šių platformų pritaikymas galutiniams vartotojams vis dar gerokai atsilieka nuo „Web 2.0“ nekilnojamojo turto sprendimų. Nepaisant to, yra daugybė realaus pasaulio pavyzdžių, tokių kaip minėti aukščiau, kurie jau egzistuoja ir šiandien. Tai leidžia mums pažvelgti į tai, kaip artimiausiu metu gali atrodyti „blockchain“ pagrindu sukurto nekilnojamojo turto ateitis.