Mados pramonė vis dar naudoja labai senas verslo paradigmas. Etiketės ir etiketės yra retai standartizuojamos, tiekimo grandinės yra ilgos ir sudėtingos, o intelektinės nuosavybės teisių nustatymas yra labai sudėtingas.

Kai kurie žmonės teigė, kad „blockchain“ technologijos taikymas galėtų padėti išspręsti daugelį esančių problemų pramonėje. Mes išnagrinėsime keletą aktualių klausimų, taip pat tai, kur „blockchains“ gali būti naudingi, ir galiausiai apžvelgsime įvairius apribojimus.

Kur gali padėti „Blockchain“

Daugelis žmonių naiviai matė „blockchain“ kaip panacėją esamiems verslo klausimams. Tai toli gražu nėra tiesa. Tačiau fragmentiškoje pramonėje, pavyzdžiui, madoje, yra keletas realių pritaikymų.

Tiekimo grandinės valdymas

Blokų grandinės jau keletą metų diskutuojamos apie tiekimo grandines. Tokie projektai kaip „VeChain“ ir „Waltonchain“ jau parodė naudojimo atvejį. Jo gebėjimas būti efektyviu mados srityje turi daug prasmės, atsižvelgiant į sudėtingas ir nesusijusias tiekimo grandines, kurios šiuo metu dominuoja pramonėje. „Blockchain“ gali padėti sumažinti šį sudėtingumą, padidinti skaidrumą ir sumažinti atliekų kiekį.

Vienas iš pagrindinių tiekimo grandinės iššūkių pramonėje yra etikečių trūkumas. Dėl to labai sunku tiksliai sekti produktus. Be to, iškyla didelių problemų dėl padirbtų produktų ir sunku įvertinti pristatymo laiką.

tiekimo grandinė

„Blockchain“ tikrai galėtų padėti padidinti efektyvumą ir sumažinti išlaidas visoje tiekimo grandinėje

Vienas iš būdų yra sukurti sandorį „blockchain“ kaskart, kai elementas pereina iš vieno tiekimo grandinės taško į kitą. Tai padėtų sekti ir tikrinti produktą. Svarbiausia, kad įtraukus duomenis į blokų grandinę, jų pakeisti negalima. Šis nekintamumas apsaugo nuo įvairių tiekimo grandinės įmonių sukčiavimo. Tai puikus būdas pašalinti šių atskirų kompanijų poreikį pasitikėti viena kita.

Žinoma, tai nėra taip paprasta, kaip tiesiog naudoti „blockchain“. Turi būti būdas tiksliai patikrinti gaminį realiame gyvenime. Vienas iš būdų tai pasiekti yra radijo dažnio identifikavimas (RFID). Auditoriai naudoja šią technologiją, kad fiziškai patikrintų produktą, o tada „blockchain“ išsaugo rezultatą.

Sumažinti išlaidas

Sąnaudų mažinimas yra akivaizdus ir lengvai įgyvendinamas mados bloko grandinės technologijos atvejis. Atsižvelgiant į pasaulinį ir sudėtingą daugelio prekių ženklų tiekimo grandinių pobūdį, sumažinus mokėjimo išlaidas pramonė kasmet galėtų sutaupyti milžinišką pinigų sumą. Kadangi daugybė žaliavų gaminama ir perdirbama besivystančiose šalyse Afrikoje, Pietryčių Azijoje ir Pietų Amerikoje, mokėjimai paprastai gali būti labai brangūs.

Jei mados prekės ženklai mokėjimui naudotų kriptovaliutas, jie galėtų žymiai sumažinti savo išlaidas. Be to, kadangi mokėjimas yra negrįžtamas, tai turėtų padėti sumažinti mokėjimo atšaukimą ir sukčiavimą.

Be to, gali būti įmanoma naudoti pažangias sutartis valdant visus mokėjimus. Pavyzdžiui, kai naujo gaminio pristatymas iš gamyklos pasiekia mažmenininko sandėlį, orakulas gali pranešti apie šį įvykį su protinga sutartimi. Išmanioji sutartis automatiškai įvykdys iš anksto numatytą kriptovaliutos mokėjimą gamyklos savininkams.

Protingos sutartys taip pat galėtų labai sumažinti tarp šalių reikalingų dokumentų kiekį. Tai savo ruožtu sumažintų nereikalingas išlaidas ir padidintų efektyvumą. Poveikis būtų didesnis prekių ženklų ir tiekėjų pelnas ir galbūt mažesnės išlaidos vartotojams, abiem pusėms naudinga situacija.

Atsargų valdymas

Prekės ženklams labai svarbu valdyti atsargas. Drabužių atsargos paprastai yra didžiausia mados kompanijos kaina ir turtas. Siekiant išlaikyti pelningumą, būtina užtikrinti, kad atsargos greitai judėtų ir kad būtų visada geras kiekis, neturint per didelių atsargų. Komentatoriai pasiūlė, kad „blockchains“ galėtų tai padėti.

Tai yra vienas iš mažiau akivaizdžių „blockchain“ pranašumų madoje. Kai kurie žmonės pasiūlė saugoti akcijų vienetų skaičių „blockchain“, o ne esamose duomenų bazėse. Be to, efektyviau būtų saugoti šių duomenų maišos grandinėje. Bet kokiu atveju viltis yra tai, kad pardavėjai ir tiekėjai galėtų pranešti apie savo atsargų lygį tarpusavyje per „blockchain“. Nors tiekėjai ir pardavėjai gali naudoti tą pačią blokų grandinę, tai gali padidinti efektyvumą ir sumažinti išlaidas, tą patį galima pasakyti ir apie bendrą duomenų bazę.

Tikroji priežastis naudoti „blockchain“ būtų užtikrinti nekintamumą, jei šalys nepasitikėtų viena kita palaikydami tikslų atsargų lygį. Žinoma, norint įgyvendinti tokią „blockchain“, kaip šis, tarp šalių reikėtų naudoti standartizuotą atsargų laikymo etiketę.

Panašiai kaip su tiekimo grandinės valdymu, būtina naudoti „blockchain“ kartu su fizinio tikrinimo technologija, tokia kaip RDA.

Pretenzijų tikrinimas

Tiek etiniais, tiek aplinkosaugos sumetimais vartotojai vis labiau domisi perkamų drabužių įsigijimu. Žinios apie baisias darbo sąlygas ir prastus aplinkos standartus besivystančiose šalyse gali sugadinti prekės ženklą. Daugelis prekių ženklų išleidžia didžiulius išteklius bandydami įtikinti klientus, kad jų gaminiai turi aukštus etikos ir aplinkosaugos standartus. Tačiau iki šiol faktiškai patikrinti šiuos teiginius buvo labai sunku.

Integravus „blockchain“ technologiją, vartotojai gali pasitikėti įmonių pateiktais teiginiais. Įmonės galėtų ją naudoti, kad įrodytų produkto kilimo vietą ir tikrąjį drabužių prekės ženklą. Vartotojai galės peržiūrėti ir bendrauti su visomis produkto tiekimo grandinės dalimis, nesvarbu, ar tai būtų avių augintojas, kuris gamino vilną, ar fabriko savininkas..

„VeChain“ šiuo klausimu vedė mūšį. 2017 m. „VeChain“ bendradarbiavo su „Babyghost“ etikete, kad galėtų naudoti „blockchain“, kad prekės ženklas padėtų vartotojams perduoti savo daiktų istoriją. Priešingai nei RDA, jie fiziniam elementų patikrinimui naudojo artimojo lauko (NFC) lustus. Tai reiškė, kad vartotojai galėjo patikrinti daikto kilmę ir kelionę, taip pat prieigą prie daikto, kai jis keliavo per tiekimo grandinę.

Tai buvo geras pavyzdys, kaip „blockchain“ kartu su kitomis technologijomis gali veiksmingai patikrinti teiginius, padidinti skaidrumą ir galiausiai suteikti naudos vartotojams ir prekės ženklams. „Blockchain“ nekintamumas suteikia tam tikrą saugumo ir skaidrumo laipsnį, kurio anksčiau nebuvo įmanoma pasiekti.

IP ir autorinių teisių apsauga

Dizaineriai dažnai praranda didžiąją dalį savo intelektinės nuosavybės (IP) ir su ja susijusių autorinių atlyginimų. Mados vertė priklauso nuo šių asmenų kūrybiškumo. Labai dažnai jie negauna tokios pelno dalies, kokia turėtų būti.

Galima būtų pridėti IP teises prie tų pačių dokumentų, kurie saugomi kartu su tiekimo grandine ir inventoriaus duomenimis „blockchain“. Viskas, ko reikia, yra laiko žymė ir saugojimas pasirašytame teisiniame dokumente, susijusiame su IP teisėmis grandinėje. Arba, žinoma, galite saugoti dokumento maišos nuorodą, nurodančią viso failo vietą. Tai galėtų apsaugoti kūrybinius asmenis ir padidinti jų darbo užmokestį, atimant klastotojus ir apgaulingus asmenis pelnytis jų sąskaita.

Be to, kai prekės buvo išsiųstos platintojams ir buvo parduota, tai sekdami dizaineriai galėjo gauti jiems priklausančius honorarus. Be to, sumanios sutartys galėtų paskatinti šiuos autorinius atlyginimus ir automatizuoti mokėjimus gavėjui nereikalaujant tarpininkų ir dokumentų.

„Blockchain“ taikymo apribojimai

Mados pramonėje yra keletas labai įdomių „blockchain“ programų. Tačiau šis optimizmas neturėtų sunaikinti, yra keletas realių apribojimų.

Konsensuso mechanizmas

Viena iš „blockchain“ problemų yra ta, kad paprastai yra kompromisas tarp pralaidumo ir decentralizavimo. Daugelis „blockchain“ pasiūlymų, kuriuos mes nagrinėjome, priklauso nuo to, kad „blockchain“ saugoma palyginti daug duomenų. Tai kelia decentralizavimo ir nekintamumo klausimus. Gali būti, kad įmonės, norėdamos patenkinti duomenų reikalavimus, naudoja federuotus „blockchain“, o ne viešuosius. Deja, tai paliktų duris galimybei bendradarbiauti tarp blokų gamintojų ar patvirtintojų. Galų gale tai gali pakenkti pačiam saugumui ir nekintamumui, kurio pramonė siekia iš „blockchain“.

Pasikliavimas žmonėmis

Atminkite, kad „blockchain“ yra būdas kaupti ir dalytis skaitmenine informacija. „Blockchain“ jokiu būdu negali padėti informacijos pagrįstumui. Bet koks „blockchain“ sprendimas, tiek tiekimo grandinei, tiek atsargų valdymui, remiasi kitomis technologijomis, tokiomis kaip RDA ar NFC lustai, ir galų gale gera žmonių valia įkelti teisingą informaciją. Nė vienas iš iki šiol pateiktų sprendimų iš tikrųjų neišsprendžia blogos praktikos tarp asmenų klausimo.