Vis daugiau dėmesio skiriama privatumo gerinimui kriptovaliutų erdvėje. „Bitcoin“, „Ethereum“, „Bitcoin Cash“ ir „Litecoin“ aktyviai ieško tinkamiausių būdų, kaip padidinti savo privatumą ir kartu su juo pakeisti. Į privatumą orientuoti projektai, tokie kaip „Monero“ ir „Zcash“, nebėra vieninteliai, kovojantys dėl mūsų galimybių išlikti anonimais.

Nulinių žinių įrodymų naudojimas

Daugelis žmonių jau seniai matė, kad žinių neturėjimas yra tinkamas būdas padidinti privatumą. Nulinių žinių įrodymai yra būdai kažką įrodyti, atskleidžiant tik labai mažą informacijos apie tą dalyką kiekį. zk-SNARK yra viena iš nulinių žinių įrodymų taikymo formų. „Zcash“ komanda buvo jų įgyvendinimo priešakyje. „Ethereum“ kūrėjai taip pat svarsto „zk-SNARK“ kaip vieną iš būdų įgyvendinti tokius įrodymus.

Tačiau buvo keletas didelių trūkumų. Pagrindinė problema buvo patikimos sąrankos poreikis. „zk-SNARK“ pasikliauja privačiu raktu, kuriam suteikta teisė. Tai iš esmės pakerta visą decentralizuotų viešųjų blokų grandinių tikslą. Įvesdami poreikį pasitikėti asmeniu, o ne kodu, jūs grasinate visa nepasitikėjimo koncepcija.

Laimei, naujausia plėtra, vadinama „zk-STARKs“, parodė būdą pasiekti tą patį privatumo lygį kaip ir „zk-SNARK“, nereikalaujant patikimos sąrankos. Jei kūrėjai gali tai sėkmingai įgyvendinti, „zk-STARKs“ galėtų pateikti privatumo sprendimą, kuris pasiūlytų geriausius anonimiškumus. Tai taip pat būtų visiškai nepatikima, labiau keičiama ir saugi.

Kas yra zk-SNARK?

„Zk-SNARK“ yra nulio žinių glaustas neinteraktyvus žinių argumentas. Pritaikius kriptovaliutai, tai reiškia, kad galite paslėpti visus operacijos duomenis. Tai apima siuntėjo adresą, gavėjo adresą, taip pat operacijos sumą. „zk-SNARKs“ leidžia mums paslėpti visą šią informaciją, o tinklui taip pat leidžia patvirtinti ir patikrinti operacijas. Tai maksimaliai padidina privatumą išlaikant sutarimą.

Kalbant apie „blockchain“ lygio privatumą, tai tikrai nepaprasta. Tai viena pažangiausių naudojamų „blockchain“ lygio privatumo technologijų. Žinoma, tai nieko neapsaugo vartotojų tinklo lygiu. Tam būtina integruoti tokias apsaugas kaip „Tor“ arba „I2P“.

„zk-SNARK“ numeriai

Tačiau yra keletas problemų, susijusių su „zk-SNARK“. Pirmoji yra mūsų patikimos sąrankos problema. Įrodymai remiasi bendra eilute, užtikrinančia nulinių žinių įrodymų teisėtumą. Kuriant šią stygą, dalyvavo įvairūs žmonės. Taigi, trumpai tariant, sistemos privatumas priklauso nuo to, ar šie asmenys neatskleidžia šio minėto proceso detalių. Pagal „Zcash“ komanda, kurie šiuo metu yra pagrindiniai šios technologijos vartotojai, procesas vyko su skirtingomis šalimis, dalyvaujančiomis iš skirtingų vietų. Galų gale jūs turite manyti ir tikėtis, kad šie asmenys nepakenkė ar nepakenks šiai sąrangai. Jei jie tai padarytų, tai pažeistų visą „zk-SNARK“ privatumą.

Komentatoriai pastebėjo, kad didėjant „blockchain“ ir jų vietinio turto, priklausančio nuo „zk-SNARK“, vertei, kenkėjiškų šalių paskata vilioti ar priversti pradinius veikėjus perduoti detales šiai sąrankai. Galų gale atrodo, kad neatsižvelgiant į tai, kiek kūrėjai atlieka sąrankos auditų, kadangi tai priklauso nuo šių pradinių žmonių gero elgesio, greičiausiai jis nebus naudojamas.

Kas yra zk-STARK?

„Zk-STARK“ yra nulinės žinios keičiamo dydžio ir skaidrus žinių argumentas. Atkreipkite dėmesį į pagrindinius „zk-SNARK“ skirtumus, būtent mastelį ir skaidrumą.

Idėją pasiūlė Eli Ben-Sassonas ir ji buvo išplėsta kartu su jų bendraautoriais Baltas popierius. Benas-Sassonas įkūrė savo įmonę, „StarkWare Industries“, kuris yra sutelktas į „zk-STARK“ tyrimus ir pritaikymą visų rūšių blokinėms grandinėms.

eli ben-sasson

Eli Ben-Sasson, „zk-STARKs“ smegenys

„Ben-Sasson“ naujovės sukūrė „zk-STARK“, kad pateiktų įrodymus, kuriuos galima patikrinti daug greičiau, nei manyta anksčiau. Be to, jie iš tikrųjų skalė eksponentiškai palyginti su duomenų rinkiniu, kurį jie atstovauja, nesvarbu, ar tai yra „blockchain“ turtas, ar dokumentai, ar kiti duomenų rinkiniai.

Šiuo metu visi „Monero“, „Zcash“ ir „Ethereum“ rimtai svarsto apie „zk-STARK“.

Ką taiso „zk-STARKs“?

Visų pirma, „zk-STARK“ išsprendė patikimos sąrankos problemą. Jie visiškai pašalina poreikį kelioms šalims sukurti eilutei reikalingą privatųjį raktą. Vietoj to, viskas, ko reikia įrodymams sugeneruoti, yra vieša, o įrodymai generuojami iš atsitiktinių skaičių. „zk-STARKs“ iš tikrųjų pašalina asimetrinės kriptografijos reikalavimą „zk-SNARK“ ir vietoj to naudoja maišos funkcijas, panašias į tas, kurios randamos Bitcoin kasyboje.

Be to, jų kriptografinis atsparumas turėtų būti ilgesnis nei „zk-SNARK“. Šiuo metu zk-STARK yra laikomi atspariais pažangai kvantiniame skaičiavime. Priešingai, elipsiškos kreivės kriptografija, kuria grindžiami zk-SNARK, yra jautrūs skaičiavimo galios pažangai, kurią gali sukelti kvantinis skaičiavimas.

Kvantiniai kompiuteriai sugeba iššifruoti privačius raktus iš viešųjų raktų daug greičiau nei senieji kompiuteriai. Taip yra dėl skirtumų tarp bitų (0 arba 1) ir kubitų (0 ir 1 tuo pačiu metu). Elipsės kreivės kriptografija yra tai, ką mes paprastai naudojame kurdami privačius ir viešuosius raktus, ir nėra atspari kvantams. „zk-STARK“, priešingai, nenaudoja šio tipo kriptografijos, todėl yra saugūs nuo tokios pažangos.

kvantinis skaičiavimas

„zk-STARK“ yra atsparūs milžiniškam skaičiavimo galiai iš kvantinio skaičiavimo.

Dabartiniai apribojimai naudojant „zk-STARK“

Pagrindinis „zk-STARK“ klausimas yra jų dydis. Šiuo metu jos naudojami įrodymai yra tiesiog per dideli, kad juos būtų galima naudoti daugumoje „blockchain“. Pagal Vitalikas Buterinas, „zk-STARK“ parodys kelis šimtus kilobaitų, palyginti su 288 baitais, matomais zk-SNARK. Tačiau nėra pagrindo manyti, kad kūrėjai neišspręs šio dydžio klausimo. Iš tiesų, privatumo funkcijų glaudinimas sparčiai juda, pvz., „Bulletproofs“ įdiegimas konfidencialių operacijų atveju ir „Zcash“ „Sapling“ atnaujinimas „zk-SNARK“.

Naudoja atvejus ir įgyvendinimą

Šiuo metu jokioje viešoje „blockchain“ nėra integruotų „zk-STARK“. Nors tikėtina, kad per ateinančius metus jie atsidurs Zcash ar Monero ir galbūt Ethereum, taip pat.

Buterinas kalbėjo apie savo susirūpinimą dėl „Ethereum“ privatumo stokos ir buvo labai suinteresuotas integruoti „zk-SNARK“. Tačiau, atsižvelgiant į „zk-STARK“ pranašumus, vis labiau tikėtina, kad „Buterin“ ir kiti juos apsvarstys. Tiesą sakant, 2018 m. Liepos mėn. „Ethereum“ fondas skyrė „StarkWare Industries“ dotaciją. Tikimės, kad tolesnė plėtra gali padėti pašalinti „Ethereum“ privatumo trūkumą.

Monero, matyt, vėliau žiūri į „zk-STARK“. Jei matysime daugiau tyrimų, kad sumažintume įrodymų dydį, tikėtina, kad jie juos įgyvendins.

Žinoma, už kriptovaliutų erdvės ribų įmonės ir projektai galėtų suvokti savo naudą. Benas-Sassonas mano, kad įmonės galėtų padidinti savo arba kliento duomenų saugumą ir privatumą, išlaikydamos tam tikrą visuomenės skaidrumą.