„Wall Street Journal“ pradėtas kriptografinės rinkos tyrimas atskleidė, kad per pastaruosius dvejus metus kriptovaliutų biržose, esančiose Jungtinėse Valstijose, buvo išplauta beveik 90 mln. USD vertės kriptovaliutų..
Pagal tiriamąjį straipsnį, dešimčių milijonų dolerių vertės blogai įsigyto „Bitcoin“ ir kitų kriptovaliutų asortimentas buvo paverstas „Monero“ privatumo moneta. Tai atliekama 46 kriptovaliutų biržose, esančiose JAV. Tyrimo metu buvo stebima 2500 kriptografinių piniginių, o jų sandoriai buvo tikrinami dar 2016 m.
Kripto piniginės neva buvo įtrauktos į įsilaužimų ir šantažo schemas ir buvo atsekamos naudojant „blockchain“ technologiją. Kai kurie mainai, kuriuos nusikaltėliai naudojo neteisėtai įgytoms skaitmeninėms valiutoms plauti, yra „Binance“, „Bittrex“, „ShapeShift“, „Gemini“, „Bitfinex“, BTC-e, „Changelly“, „Bitstamp“, „KuCoin“ ir „HitBTC“..
Daugiausia dėmesio skiriant Denveryje įsikūrusiai kompanijai „ShapeShift“, kuriai pritaria „Pantera Capital“, „FundersClub“ ir „Access Venture Partners“, tyrimas atskleidė, kad šešėliniai veikėjai, įskaitant Šiaurės Korėjos agentus, „Ponzi“ schemos sumanytojus ir kreditinių kortelių sukčiavimo schemas, naudojo platformą, kad galėtų plauti kriptografija.
Jie, matyt, pasirinko „ShapeShift“ dėl savo laisvos „Pažink savo klientą“ (KYC) politikos, pagal kurią nereikia pateikti asmens identifikavimo informacijos. Kad valdžios institucijoms būtų sunkiau, kibernetiniai nusikaltėliai, matyt, sandorius vykdė už JAV jurisdikcijos ribų, daugiausia Kinijoje ar Rytų Europos šalyse..
Tyrimo metu teigiama, kad Šiaurės Korėjos veikėjai, praėjusiais metais atskleidę išpirkos išpuolį „WannaCry“, reikalaudami mokėjimų bitkoinais, neteisėtai gautas pajamas iš bitkoino pavertė „Monero“ per „ShapeShift“..
Dėl konversijos į „Monero“ praktiškai neįmanoma atsekti įsilaužėlių, nes kriptovaliuta turi tvirtas pseudonimizavimo funkcijas. Tariamai „ShapeShift“ perdirbo apie 9 milijonus JAV dolerių neteisėtų lėšų, plaunamų Amerikos biržose nuo 2016 m., O „Bittrex“ – apie 6,3 mln..
„ShapeShift“ generalinis direktorius Erikas Voorheesas įtarimus atrėmė griežtu WSJ pranešimo priekaištu, atmesdamas jį kaip klaidinantį ir melagingą. Per a tinklaraščio straipsnis bendrovės tinklalapyje jis tvirtino, kad leidinio tyrimas praleido svarbią informaciją apie bendrovės pastangas kovoti su kriptografiniu plovimu..
Jis taip pat pareiškė, kad tyrėjai parodė nepakankamą supratimą apie tai, kaip veikia „blockchain“, paaiškindami, kad įtartiną nurodytą sandorį į biržą nusiuntė ne kibernetiniai nusikaltėliai, o kiti mainai. Erikas teigė, kad net jei teiginiai buvo teisingi, iliustruoti kiekiai buvo baisūs ir sudarė tik 0,15 proc. Visos to meto biržos apyvartos..
Generalinis direktorius pridūrė, kad „ShapeShift“ visada vykdė teisėsaugos prašymus ir bendradarbiavo su valdžios institucijomis per daugiau nei 30 tyrimų, apimančių daugiau nei 13 pasaulio šalių. Voorheesas pakartojo savo įmonės įsipareigojimą sustabdyti pinigų plovimą sakydamas, kad ji naudoja sudėtingus vidinius kovos su pinigų plovimu ir „blockchain“ pagrindu veikiančius kriminalistinius instrumentus, kad aptiktų įtartinas sąskaitas ir operacijas..
Bendrovė, matyt, taip pat dalijasi informacija su kitais mainais, kad sustiprintų AML pastangas. Voorheesas paaiškino, kad „ShapeShift“ užsiima tik kriptografijos ir kriptografijos operacijomis ir neturi jokių „fiat“ mainų sandorių. Kaip tokia, jokia „Fiat“ valiuta negali būti ir niekada nebuvo plaunama tinkle.
Apie tai, kaip mainai palaiko skaidrumą, visi sandoriai yra skelbiami viešai, todėl jie gali būti atsekami. Pasak generalinio direktoriaus, situacijos ironija yra ta, kad „Wall Street Journal“ naudojo šią viešą informaciją savo tyrimui pradėti ir vis dėlto apkaltino kriptografinę agentūrą nepakankamu skaidrumu.
Jis taip pat atrėmė pretenzijas dėl neteisėtos veiklos ir pareiškė: „„ ShapeShift “visada buvo už jurisdikcijos, kurioje ji veikia, įstatymų laikymąsi, nors daugelis šių įstatymų yra neaiškūs, nuolat kintantys, prieštaringi ir kai kuriais atvejais neveiksminga “.
Bendrovės vyriausioji teisininkė Veronica McGregor WSJ sakė, kad „ShapeShift“ iš tikrųjų gavo įtartinų sąskaitų sąrašą, apie kurį užsiminė tyrimas, ir teigė, kad bendrovė uždraudė jas keistis..
„ShapeShift“ generalinis direktorius Erikas Voorheesas (kairėje) ir pensininkas politikas Ronas Paulas (dešinėje).
Be to, „ShapeShift“ paskelbė, kad keis savo modus operandi dėl įtarimų dėl pinigų plovimo ir šiuo metu bando sukurti naują mainų sistemą, kuri užtikrins didesnį skaidrumą..
Kibernetiniai nusikaltėliai naudojasi „Tumbler“ paslaugomis ir piktnaudžiavimo mainais, kad galėtų plauti kriptografiją
Praėjusiais metais, matyt, buvo plauta apie 266 milijonus dolerių vertės šifravimas. Tačiau 2018 m. Duomenys yra daug didesni – 761 mln. USD, ir tai neapima operacijų, atliktų naudojant sunkiau sekamas kriptovaliutas, tokias kaip „Dash“, „Zcash“ ir „Monero“.
Pasak Deivo Jevanso, Kriptovaliutų firmos „CipherTrace“, kuri specializuojasi kripto paieškoje ir pažangiosios kriminalistikos veikloje, generalinis direktorius, dėl staigaus kibernetinių nusikaltimų, susijusių su kriptografija, kaltės yra maišymo paslaugos. Kriptovaliutų kasyklų paslaugos ima skaitmenines valiutas iš daugybės šaltinių ir sumaišomos kartu.
Po to monetos yra peršifruojamos ir perskirstomos į skirtingus blokų grandinės telkinius, todėl jų negalima atsekti. Paslaugos efektyviai panaikina ryšį tarp įmokų teikėjų ir imtuvų. Pranešama, kad tokios paslaugos veikia naudojant sudėtingas formules, kurias parašė aukštos kvalifikacijos ekspertai toje srityje, kai kurie turbūt turi daktaro laipsnius.
„ShapeShift“ atveju Dave’as pareiškė, kad nors tokie mainai siūlo teisėtas paslaugas, piktavaliai gali jais piktnaudžiauti, kad nuslėptų apgaulingai įgytų lėšų kilmę. Taip yra dėl to, kad klientai gali naudotis tokiomis paslaugomis anonimiškai, taip pat imtis kryžminių valiutų apvertimų, kad perjungtų kriptovaliutas. Dėl to skaitmeninės monetos nėra atsekamos.
Vienu atveju, kurį iliustruoja WSJ tyrimas, internetinė bendrovė „Starscape Capital“ apgaule surinko 2 mln. USD iš investuotojų, žadėdama nepaprastai didelę grąžą. Investuotojai, matyt, privalėjo siųsti mokėjimus „Ethereum“. Tačiau su projektu susieta svetainė liko neprisijungus, todėl jos rėmėjai liko nežinioje.
Tyrimo duomenimis, įmonės monetos netrukus buvo perkeltos į dvi kriptografines biržas, naudojant skirtingus srautus. Tarp jų buvo „ShapeShift“. Kitas buvo Honkonge įsikūrusi birža „KuCoin“. Apie 517 000 USD vertės „Ethereum“ neva buvo nusiųsta į „ShapeShift“ ir konvertuota į „Monero“ privatumo monetą, tuo metu takas atšalo.
Iš ten monetas buvo galima iškeisti į bitkoinus ar „fiat“ be jų kilmės pėdsakų. Taigi iki šiol nė vienas iš „Starscape“ įkūrėjų nebuvo nustatytas.