Premještanje informacija diljem svijeta nešto smo u čemu smo jako uspjeli. Kad se osvrnete unatrag čak i prije deset godina, prvi je iPhone bio jedva u optjecaju. Sad smo svi ovisni o svojim ekranima. No, slanje podatkovnih paketa oko stratosfere očito je puno lakše od slanja fizičkih objekata. Logistika je još uvijek logistička noćna mora.
Zašto je logistika takva gnjavaža?
Razmislite o računalu na kojem pišete, o čaši iz koje pijete ili o automobilu koji vozite. Postoji zilion čimbenika koji se pojavljuju prije nego što završe u vašem posjedu. Osim oluja na otvorenom moru, francuski vozači kamiona štrajkali su i rupe na cesti, prema podacima Uprave logistike izvješće, osam glavnih problema s kojima se suočava industrija su:
Troškovi goriva
S procvatom e-trgovine i globalizacije (predviđa se da će globalna maloprodajna prodaja gotovo doseći 5 bilijuna dolara do 2021.) logistika nikada nije bila toliko potrebna – ili komplicirana. Nekad smo kupovali lokalne proizvode i donosili kući egzotične predmete tek kad smo se vraćali s odmora.
Ali sada želimo robu iz Kine, Europe, Južne Amerike … a to znači puno mijenjanja ruku. I puno plina za dolazak od A do B. Zbog toga je zaista teško održavati cijene isporuke niskim kad su troškovi goriva izvan vaše kontrole.
Poboljšanja poslovnih procesa
Previše tvrtki koristi arhaične prakse prilikom praćenja paketa. Prema Richardu Ettlu, izvršnom direktoru tvrtke Smart Containers, nešto jednostavno kao što je otpremanje jednog paketa, može potrajati do 200 različitih komunikacija između svih strana u opskrbnom lancu!
Jasno, ovo znači veće troškove, smanjenu učinkovitost, zjapeće rupe za ljudske pogreške i više šansi da se predmeti izgube ili ukradu. Zapravo, krađe tereta logističku industriju koštaju isto toliko 30 milijardi dolara godina.
Služba za korisnike
Današnji kupci očekuju bolju korisničku uslugu i bržu dostavu. Ali oni također trebaju transparentnost i žele znati gdje je njihov paket i kako ga pronaći. Evo ipak udarca. Očekivanja su se povećala, ali spremnost da se dodatno doplati za bržu i učinkovitiju dostavu nije.
Neki 64 posto kupaca kažu da nisu spremni platiti dodatno za manje od dva dana dostave. To predstavlja popriličan problem za logističku industriju koja ispunjava tako velika očekivanja.
Ekonomija
Kao i bilo koja druga industrija, stanje ekonomije u velikoj mjeri utječe na logistiku. Cijena goriva ovdje je glavni čimbenik, ali isto tako i porast propisa o usklađenosti, smanjenje potražnje, rastuća kreditna kriza i rastuća inflacija u SAD-u.
Cijene kuća imaju a glavni učinak o logističkoj industriji. Kada se poveća, veća je potreba za građevinskim materijalima i većom proizvodnjom u svim industrijama, od plina i minerala do proizvodnje.
Osoblje
Nestašica vozača kamiona
Prema istraživanje američkih udruga za autoprevoznike (ATA), industrija automobila u SAD-u suočena je s velikim nedostatkom vozača. Samo da bi zadržali trenutnu radnu snagu, tijekom sljedećeg desetljeća morat će zaposliti oko 900 000 novih operatera. Štoviše, zadržavanje vozača stalni je izazov za logističke operatore.
Vladini propisi
Logističke tvrtke moraju uzeti u obzir savezne, državne i lokalne zahtjeve. A kada se razmatra logistika na globalnoj razini, to postaje još veći izazov. Prema UPS profesionalni Tvrtke Eric Souze moraju imati uspostavljen robustan program poštivanja zakona, jer u suprotnom riskiraju da završe u vrućoj vodi.
Pitanja okoliša
Propisi protiv praznog hoda i drugi propisi o smanjenju emisija mogu povećati troškove usklađenosti i zahtijevati pažljivo upravljanje. Opet, ovo se razlikuje ovisno o nadležnosti i traži strože mjere u EU na primjer SAD.
Tehnološka strategija & Provedba
Gotovo da nema stručnjaka za logistiku koji se ne slaže da postojeću infrastrukturu treba ažurirati. Ali problem ostaje u podmirivanju troškova novih, učinkovitijih sustava.
Blockchain Tech u pomoć
Blockchain tehnologija nije srebrni metak za rješavanje svih svjetskih problema (koliko god se to reklamira). Trenutna blockchain tehnologija mora sazrijeti kako bi se omogućila skalabilnost i poboljšana upotrebljivost. Međutim, neke velike svjetske tvrtke, uključujući Walmart, već ga koriste za učinkovito praćenje predmeta i smanjenje troškova.
Prošle je godine div za maloprodaju surađivao s IBM-ovom inicijativom prateći određenu hranu kroz opskrbni lanac s ohrabrujućim rezultatima. Oni sada prijavljuju blockchain patente koji bi mogli uključivati cjelokupno upravljanje lancem opskrbe, pa čak i plaćanje davatelja usluga.
No, iako se čini da je blockchain tehnologija posebno pogodna za povećanje učinkovitosti i poslovnih procesa, kakve veze to ima s cijenom goriva? Potencijalno, poprilično.
Blockchain može regulirati ponudu i potražnju
Prema Svjetski ekonomski forum, jedan od glavnih problema koji utječu na cijene energije je energetska učinkovitost – reguliranje sila ponude i potražnje i što dovodi do stabilnijih cijena.
Blockchain može poslužiti kao pametna platforma za transakcije koja omogućava potrošačima energije da postanu “potrošači”, proizvodeći i prodajući višak energije i čineći mrežne operatore učinkovitijima jer mogu uravnotežiti ponudu i potražnju u stvarnom vremenu.
Povećavanje učinkovitosti, smanjenje troškova, što dovodi do poboljšane korisničke usluge
Svake godine, neke 140 milijardi dolara je povezan u sporovima oko plaćanja u transportnoj industriji. Primjenom pametnih ugovora za plaćanja ti sporovi postaju stvar prošlosti. Štoviše, mogućnost slanja sredstava gotovo trenutno putem ETH smanjuje bankarske naknade i dugotrajne procese, istovremeno jamčeći plaćanje.
Wingraphica Blockchain Infographic / https://bit.ly/2KMK44h
Sve ove pogodnosti prenose se na krajnjeg kupca. Naravno, logističke tvrtke morat će upravljati privatnim blockchainom u slučajevima kada ne mogu iznijeti sve informacije o sadržaju paketa. No, blockchain tehnologija nudi tvrtkama mogućnost prikazivanja relevantnih informacija po njihovom izboru. I da svaki operater na svakoj kariki u opskrbnom lancu vidi iste podatke u stvarnom vremenu.
Još je dug put prije nego što blockchain tehnologija postigne svoj puni potencijal. Ali ako u povojima može regulirati snage ponude i potražnje u energetskoj industriji, je li moguće da bismo to mogli prenijeti na druga područja?
Kako bi primjena tehnologija raspodijeljene knjige utjecala na nekretnine, smanjila razlike u talentima, pa čak i pomogla tvrtkama da se pridržavaju različitih okolišnih obveza?
Svakako postoji velik potencijal da blockchain tehnologija uzdrma svaku industriju svugdje. Dakle, pitanje kada – a ne da li – može biti relevantnije.